Drukuj
  PROFILAKTYKA NAJSKUTECZNIEJSZĄ BRONIĄ W WALCE Z RAKIEM PIERSI

Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Na ogół dotyka kobiety po menopauzie, a ryzyko zachorowań wzrasta po 50. roku życia. Szacuje się, że co roku nowotwór ten wykrywa się u ponad 10 tys. Polek, a prawie połowa z nich umiera. To o wiele więcej niż w USA czy innych krajach Europy Zachodniej. Dlaczego tak się dzieje?

 

Odpowiedź jest jedna – u większości Polek rak wykrywany jest zbyt późno. Choć tak wiele mówi się dziś o profilaktyce raka piersi i wskazuje wczesne wykrycie jako podstawowy czynnik umożliwiający wyleczenie, wciąż wiele kobiet nie zgłasza się na badania. Dlatego tak ważne jest uświadamianie konieczności wykonywania badań diagnostycznych

 

Dlatego od kilku już lat wspólnie z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz innymi partnerami realizujemy w Bukownie Program Profilaktyki Raka Piersi, polegający m.in. na badaniach mammograficznych.

 

W dniu 17 grudnia 2018r. na placu przy Urzędzie Miejskim w Bukownie w mobilnej pracowni (tzw. mammobusie) odbędą się kolejne bezpłatne badania mammograficzne. Niepotrzebne jest skierowanie na to badanie, wystarczył tylko dowód osobisty. Wszystkie Panie gorąco zapraszamy. 

 

 

 

Burmistrz Miasta

Mirosław Gajdziszewski

 

 

 


 BADAM SIĘ, WIĘC MAM PEWNOŚĆ ! 

 


 

 

Poradnik - Jak prawidłowo badać swoje piersi ?

Ulotka - Pięć minut w miesiącu to Twoje zdrowie

Ulotka - Trzy badania, które rozwieją twój strach

 


  

 

Informacje dotyczące akcji profilaktycznych badań mammograficznych - 2018r.

 

 

Program profilaktyki raka piersi – kryteria.

  • badania mammograficzne wykonywane są w ramach umowy z NFZ – bezpłatnie dla kobiet ubezpieczonych;
  • populacja kobiet objęta programem – wiek  50-69 lat (rok urodzenia: 1949-1968);
  • wymagane 24 miesiące odstępu od poprzedniego badania mammograficznego, wykonanego w ramach programu profilaktycznego. Kobiety z grupy ryzyka (rak piersi w rodzinie) mogą wykonać badanie co roku;
  • program obejmuje mieszkanki województwa małopolskiego.

 

Wymagane przy badaniu:

  • dowód osobisty  –  numer PESEL
  • komplet poprzednich zdjęć mammograficznych, do porównania dla lekarza opisującego, jeżeli było takie badanie wykonywane. Zdjęcia będą zwrócone wraz z aktualnym wynikiem.
  • okulary korekcyjne, niezbędne do wypełnienia ankiety przed badaniem.