Drukuj
2017.10.27 - Inauguracja Ogólnopolskiej Karty Seniora w Bukownie.

24 października br. w sali widowiskowej Miejskiego Ośrodka Kultury w Bukownie doszło do inauguracji w naszym Mieście programu "Miasto Przyjazne Seniorom" oraz "Ogólnopolskiej KARTY SENIORA".

 

Programy te Miasto Bukowno będzie prowadzić we współpracy ze Stowarzyszeniem MANKO z Krakowa, które od lat zajmuje się edukacją społeczną i organizowaniem kampanii społecznych na rzecz osób 60+, m.in. wydając "GŁOS SENIORA", ogólnopolski magazyn skierowany do Seniorów.

 

W 2015 roku stowarzyszenie stworzyło program wsparcia finansowego i edukacji ekonomicznej seniorów pod nazwą Ogólnopolskiej Karty Seniora OKS. Zalety z posiadania i korzystania z takiej karty zaprezentowali zebranym Goście z Krakowa - Ambasadorowie Ogólnopolskiej Karty Seniora: Pani Joanna Talar oraz Pan Marek Pilch.

 

 

Kartę może wyrobić każda osoba, która ukończyła 60 lat. Karta wyrabiana jest bezterminowo, a Senior nie ponosi żadnych kosztów związanych z wyrobieniem karty. Dzięki tej karcie mogą Oni korzystać ze zniżek w blisko 1.000 placówkach na terenie całego kraju. Są to m.in uzdrowiska, sanatoria, domy wczasowe, przychodnie, kina, teatry i biura podróży. Obecnie Ogólnopolską Kartę Seniora posiada już ponad 100.000 Seniorów z całego kraju.
 

 

Wiele gmin zamiast wydawać lokalną Kartę Seniora decyduje się wdrożyć we współpracy ze Stowarzyszeniem Manko lokalną edycję Ogólnopolskiej Karty Seniora, która jest ważna na terenie całego kraju. Taką kartę Mieszkańcy mogą wówczas wyrobić u siebie, "na miejscu", bez konieczności wysyłania dokumentów do siedziby Stowarzyszenia.
 
Porozumienie w tej sprawie zostało uroczyście podpisane we wtorek, 24 października br. podczas kolejnego spotkania słuchaczy Uniwersytetu Otwartego w Bukownie.

 

 

Przedstawiciel Stowarzyszenia MANKO, Pan Marek Pilch wraz z Burmistrzem Bukowna Mirosławem Gajdziszewskim złożyli podpisy pod stosownym dokumentem, dzięki któremu Bukowno zostało oficjalnym Partnerem programu "Miasto Przyjazne Seniorom", co zdecydowanie ułatwi naszym Seniorom pozyskanie Karty, a lokalni przedsiębiorcy chcący udzielać Seniorom zniżek zyskają "na miejscu" partnera w postaci Miasta, które przejmie na siebie obowiązki kontaktów ze Stowarzyszeniem.

 

Osoba, która chce wyrobić Ogólnopolską Kartę Seniora musi więc wypełnić formularz zgłoszeniowy dostępny w Urzędzie Miejskim w Bukownie w Referacie Oświaty, Zdrowia i Pomocy Społecznej (pokój nr 13, tel. 32 626-18-28). Karta zostanie wówczas wydana "od ręki".

 

Miłą niespodzianką dla Pana Burmistrza było wręczenie mu na scenie przez Pana Marka Pilcha Karty Seniora - w związku z faktem, że Pan Burmistrz sam również ukończył już 60 lat. Musiał jednak dopełnić wszelkich formalności, tzn. wypełnić formularz wniosku o wydanie Karty. Wszyscy mogli się więc przekonać, że wypełnienie takiego formularza wcale nie nastręcza wielkich trudności.

 

 

Burmistrz Miasta Mirosław Gajdziszewski wraz z Sekretarzem Miasta Marcinem Cockiewiczem wręczyli również przedstawicielom lokalnych przedsiębiorców, którzy złożyli już w Stowarzyszeniu deklaracje udziału w programie Certyfikaty oraz podziękowania.

 

Obecnie w Programie "Ogólnopolska Karta Seniora" uczestniczą następujące firmy z Bukowna:

 • Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji - Dom Turysty TRAMP,
  ul. Spacerowa 1,
 • Serwis Rowerowy "Buk – Bike" Dariusz Podsiadły,
  ul. Lipowa 39,
 • Przychodnia Weterynaryjna "NOWA" Marek Wasiak,
  ul. Urzędowa 30,
 • Apteka "Witaminka", ul. Wojska Polskiego 5,
 • "MEDBUK" Sp. z o.o., ul. Zwycięstwa 9.

Pełna lista firm honorujących Ogólnopolską Kartę Seniora znajduje się na stronie internetowej Stowarzyszenia i cały czas jest sukcesywnie aktualizowana. Liczymy również na jeszcze szerszy odzew wśród lokalnych firm, którzy swoje produkty i usługi będą świadczyć dla naszych Seniorów na preferencyjnych warunkach.

 

 

Zanim uczestnicy spotkania wysłuchali wykładu Uniwersytetu Otwartego pt. "Produkty z aloesu dla Seniora" przygotowanego przez specjalistów  Centrum Medycznego "Skałka", Sekretarz Miasta przypomniał także o innej inicjatywie władz naszego miasta skierowanej do Seniorów i realizowanej obecnie przez Urząd Miejski - projekcie "KOPERTY ŻYCIA".

 

Dzięki wdrożeniu przyjętego w projekcie, przejrzystego systemu przechowywania dokumentacji medycznej udzielanie pomocy przez ratowników medycznych będzie szybsze, łatwiejsze, a co za tym idzie wzrośnie szansa na efektywne działania ratujące życie i zdrowie chorego.

 

Ratownicy medyczni podkreślają, że wielokrotnie informacje zawarte w "Kopercie Życia" pomogły im w szybkim i skutecznym podjęciu odpowiednich działań ratujących ludzkie życie. 

 

 

Koperta Życia to zestaw składający się z plastikowej, zamykanej na zatrzask koperty, oznaczonej specjalnym nadrukiem, karty informacyjnej (ankiety) która zawiera podstawowe informacje o stanie zdrowia, lekach, uczuleniach oraz magnesu na drzwi lodówki, który informuje o obecności koperty życia wewnątrz lodówki.

 

Symbol koperty na drzwiach lodówki oznacza, że dokumentacja medyczna jest w środku.

Mieszkańcy Bukowna, którzy ukończyli 60 lat mogą zgłosić się po odbiór takiej koperty do Urzędu Miejskiego w Bukownie (Referat Oświaty, Zdrowia i Pomocy Społecznej, pokój nr 13), gdzie uzyskają komplet materiałów wraz z ulotką informacyjną, jak samodzielnie prawidłowo wypełnić i przechowywać Kartę Informacyjną E.M.I.

 

 

 

Galeria zdjęć