strona główna | mapa strony | kontakt | wstecz startuj z nami | dodaj do ulubionych | English versionEnglish versionDeutsch
2018-01-22 Pon., Imieniny: Dominiki, Mateusza, Wincentego BIP Bukowno on Facebook Bukowno on Google+ Bukowno on Twitter
 wszędzie  w aktualnościach  w archiwum
  Wydarzenia

2013.01.17 - Po raz drugi w Bukownie "policzyli się z cukrzycą".

 Po raz drugi w Bukownie

„policzyli się z cukrzycą”.

 

 

 

W sobotę 12 stycznia, w przeddzień XXI Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy lokalny sztab Orkiestry w Bukownie po raz drugi zorganizował symboliczny bieg „Policz się z cukrzycą”.

 

W tym dniu jednak to nie sam bieg jest najważniejszy – potraktowany zresztą  przez Organizatorów bardzo symbolicznie – ale powszechne i bezpłatne badania poziomu cukru we krwi, a także okazja do rodzinnego wyjścia z domu i skorzystania z możliwości wspólnego ruchu na świeżym powietrzu.

 

 

Punktualnie w sobotnie południe, mimo mroźnego chłodu i prószącego śniegu na placu przy Urzędzie Miejskim pojawiła się całkiem spora grupa mieszkańców Bukowna, którzy niejednokrotnie przybyli całymi rodzinami – od najmłodszych dzieci, przez starsze rodzeństwo, rodziców po dziadków. Zgodnie z przesłaniem tegorocznej akcji Jurka Owsiaka, która ma w tym roku wspierać leczenie dzieci najmłodszych oraz seniorów.

 

 

Po krótkim powitaniu przez szefową sztabu Annę Strzelczyk głos zabrała Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, pani doktor Agata Knapik, która podkreślała medyczne aspekty walki z tą chorobą, na którą dziś na całym świecie choruje już blisko 175 mln ludzi. Prawie 160 mln choruje na cukrzycę typu 2, związaną z coraz powszechniejszą otyłością, która może nawet w 80% przyczynić się do powstania i rozwoju choroby. Dlatego tak ważna - oprócz diagnostyki polegającej na regularnym kontrolowania poziomu cukru we krwi - jest także profilaktyka, związana z prowadzeniem zdrowego i aktywnego trybu życia.

 

 

Zgromadzeni więc nie mieli innego wyjścia, jak tylko przejść od słów do czynów. Dynamiczną rozgrzewkę przed biegiem przeprowadzili nauczyciele wychowania fizycznego z miejscowych szkół, po której wszyscy udali się na symboliczną linię startu.

 

 

Symboliczność bowiem wyrażała się zarówno w dystansie do przebiegnięcia (niecałe 300 m) jak i w „technikach” biegu – niektórzy bowiem truchtali, a byli i tacy, którzy cały ten dystans przespacerowali. Ale nie o wynik sportowy tu chodziło, tylko o ruch, jako najlepszą i najzdrowszą formę profilaktyki.

 

 

Po zakończeniu biegu można było udać się na bezpłatne badania poziomu cukru we krwi, ale też można było porozmawiać z dietetykami z Zespołu Szkół „Skałka” w Bukownie, którzy podpowiadali, jakie metody walki z otyłością są najbardziej skuteczne.

 

 

Osoby zmarznięte mogły też  skosztować aromatycznego i gorącego żurku z podawanego wprost z kuchni polowej przez strażaków z OSP Bukowno. Najważniejsze jednak były badania cukru.

 

 

- W zorganizowanych przez nas badaniach w Bukownie wzięło udział 167 osób – mówi Ewa Czubryt, prezes olkuskiego koła Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków. - Wśród badanych u zaledwie 8 osób stwierdzono niewiele podwyższony poziom cukru. Wszystkie te osoby mogły na miejscu nieodpłatnie wyposażyć się w glukometry i porozmawiać ze specjalistami na temat samej choroby. Sprzęt glukometryczny do pomiarów cukru oraz glukometry dla osób z podwyższonym wynikiem zapewniła firma Medmess. Przedstawicielom firmy serdecznie dziękujemy za okazaną pomoc w organizacji tych badań.

 

 

Akcja „Policz się z cukrzycą” jest jednym z autorskich programów Fundacji WOŚP – mówi Anna Strzelczyk, szefowa Sztabu WOŚP w Bukownie. Jej celem jest popularyzacja wiedzy na temat cukrzycy i propagowanie zdrowego i aktywnego trybu życia. Dlatego już od siedmiu lat w całej Polsce wraz z finałami Orkiestry odbywają się biegi uliczne. W naszym sztabie - tu w Bukownie - spróbowaliśmy po raz pierwszy w ubiegłym roku „policzyć się z cukrzycą”. I udało się. Tak powstała w Bukownie nowa „orkiestrzana” tradycja, którą chcemy kultywować do końca świata i jeden dzień dłużej.

 

 

Anna Strzelczyk podkreśla rolę, jaką w organizacji całej imprezy odegrali pozostali współorganizatorzy.

 

- Ewa Czubryt z Polskiego Stowarzyszenia Diabetyków jest naszym dobrym aniołem, prawdziwym przyjacielem naszego sztabu. To dzięki jej pomocy mieszkańcy Bukowna mają możliwość bezpłatnego sprawdzenia poziomu cukru we krwi. To proste, szybkie i bezbolesne badanie pozwala momentalnie zdiagnozować, czy zagraża nam hipo- lub hiperglikemia. Podobnie też pani doktor Agata Knapik - Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny, która regularnie już „gra” w Bukownie w naszej Orkiestrze. Serdecznie jej za to dziękuję.

 

 

Dziękuję też wszystkim, dzięki którym nasz II Symboliczny Bieg mógł się odbyć - Urzędowi Miejskiemu, Miejskiemu Ośrodkowi Kultury, Ochotniczym Strażom Pożarnym, Zespołowi Szkół Skałka i wielu, wielu bezimiennym wolontariuszom.

 

Sie ma.

 

 

Galeria zdjęć

 

 

 


Drukuj


Biuletyn Informacji Publicznej

Podatki Lokalne 2018

Rewolucja Smieciowa w Bukownie
Młodziezowa Rada Miejska w Bukownie

Jak palić czysto węglem i drewnem?
 
Kryta plywalnia zaprasza...

PRZEWODNIK PO SZLAKACH TURYSTYCZNYCH GMINY BUKOWNO
ATRAKCYJNE DOFINANSOWANIE NA ZMIANĘ SPOSOBU OGRZEWANIA
NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
DNI BUKOWNA 2017

Zapraszamy na KORTY TENISOWE

Rozwój infrastruktury turystycznej Miasta Bukowno jako element tworzenia ponadlokalnego produktu turystycznego
 
1 procent Twojego podatku

JAWOR - Program pozyczkowy dla osób fizycznych na termomodernizacje budynkow jednorodzinnych
Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza
Zmiana nazw ulic w Bukownie
 
Komunikator SISMS dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego

Malopolskie.PL
 
Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Bukowno
Basen MOSiR zaprasza...

Wymiana zrodła c.o.
 
Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza terenu położonego w gminie Bukowno
Nad Biala Przemsza
WOSP - XXIII FINAŁ
HotSpot.Bukowno - Bezprzewodowy darmowy dostęp do internetu
Œrodowisko bez BARSZCZU SOSNOWSKIEGO


Odwiedzin: 2557444


CEIDG Centralna Ewidencja i Informacja o Działalnoœci Gospodarczej
1 procent Twojego podatku

WOSP - XXIII FINAŁ
Hotspot Bukowno
Biuletyn Informacji Publicznej
Z Burmistrzem przez Skype
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)
System Informacji o Srodowisku
Program Profilaktyki RAKA SZYJKI MACICY
Program Wczesnego Wykrywania RAKA PIERSI

Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego
Serwis Samorządowy PAP
Portal Samorządowy
Internetowy Dziennik Ustaw
Internetowy Monitor Polski
Kryzysowy Telefon Alarmowy UM w Bukownie

Miejski Osrodek Pomocy Spolecznej w Bukownie
Aktualnoœci MBP

Aktualnoœci MOK
MOSiR BUKOWNO

Bukowno on Twitter
Bukowno on Google+
Bukowno on Facebook
Bukowno on YouTube