strona główna | mapa strony | kontakt | wstecz startuj z nami | dodaj do ulubionych | English versionEnglish versionDeutsch
2018-04-23 Pon., Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha BIP Bukowno on Facebook Bukowno on Google+ Bukowno on Twitter
 wszędzie  w aktualnościach  w archiwum
  Wydarzenia

2013.02.06 - Przegląd Olkuski: "Bukowno dopłaci do domowych pieców".

 

 Bukowno dopłaci  
 do domowych pieców.

 

 

 

Gmina Bukowno dołoży nawet 2 tys. zł każdemu mieszkańcowi, który w 2013 roku zdecyduje się na wymianę starego pieca c.o. na nowy. Taki sposób zachęcania mieszkańców do instalowania bardziej ekologicznych systemów grzewczych ma wpłynąć na poprawę jakości powietrza, ale w perspektywie zyska na tym również domowy budżet, bo nowe kotły piecowe optymalizują ilość paliwa potrzebną do ogrzania domu czy mieszkania. Tegoroczny nabór zacznie się już 14 lutego, a zakończy 31 października. Im wcześniej złożymy wniosek, tym większa szansa, że zostanie on rozpatrzony jeszcze przed kolejnym sezonem grzewczym.

 

W ubiegłym tygodniu pisaliśmy o bardzo wysokim poziomie pyłów PM10 w powietrzu w rejonie Olkusza, szczególnie w okresach grzewczych, i braku dopłat do nowych pieców. Bukowno jest przykładem dobrej praktyki samorządowej, na którą decydują się nieliczne gminy w Polsce. Przede wszystkim dlatego, że wymagają sporych nakładów w budżecie lub zdobycia pieniędzy zewnętrznych.

- Program ochrony powietrza poprzez dotowanie wymiany źródeł ciepła c.o. miasto rozpoczęło już w 2008 roku.  Wówczas był on finansowany ze środków Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska. Niestety, nowelizacja ustawy o finansach publicznych likwidująca ten fundusz uniemożliwiła jednocześnie udzielanie dotacji z budżetu miasta osobom fizycznym. To zatrzymało realizację naszego programu w 2010 roku. Ale już wiosną 2011 roku, po kolejnej zmianie przepisów, Rada Miejska w Bukownie ponownie uruchomiła program ograniczania tzw. „niskiej emisji” – mówi sekretarz miasta Bukowno, Marcin Cockiewicz.

 

Na mocy uchwały, osoby fizyczne będą mogły się ubiegać o dotację celową z budżetu miasta na dofinansowanie kosztów wymiany źródeł ciepła c.o. Podanie może złożyć każdy, kto mieszka na terenie Bukowna w domu lub mieszkaniu, w którym przynajmniej 80% powierzchni stanowi powierzchnia mieszkalna. Warunkiem koniecznym jest zamiana starego źródła ciepła, czyli wysokoemisyjnego i niskosprawnego urządzenia grzewczego (np. piec kaflowy, kocioł węglowy lub koksowo-węglowy przynajmniej 10-letni) na nowe źródło ciepła, a więc niskoemisyjne, wysokosprawne urządzenie grzewcze tj. kocioł węglowy nowej generacji, kocioł na pelety, gazowy, olejowy, urządzenie wykorzystujące energię elektryczną, pompa ciepła i inne. Nie dotyczy to przenośnych źródeł ciepła.

 

- W tegorocznym budżecie miasta mamy na ten cel zarezerwowaną kwotę 25 000 zł. Stopień jej wykorzystania zależeć będzie oczywiście od ilości wniosków, które można będzie składać w naszym urzędzie już od 14 lutego. Na przestrzeni lat 2008-2012 udało nam się w sumie dofinansować wymianę 60 sztuk nieekologicznych źródeł ciepła, a wartość udzielonych mieszkańcom dotacji na ten cel przekroczyła kwotę 100 000 zł – dodaje Marcin Cockiewicz.

 

Głównym powodem gminnej akcji wymiany pieców jest konieczność ograniczenia ilości zanieczyszczeń pyłowo – gazowych emitowanych do powietrza na terenie Bukowna, w której stwierdzono ponadnormatywne poziomy dwutlenku siarki, dwutlenku azotu, pyłu zawieszonego PM10 i benzopirenu.

 

Kwota dotacji wynosi 30% kosztów zakupu lub kosztów wymiany źródła ciepła i nie może być wyższa od 2000 zł. Dotacja udzielana jest na zakup samego kotła lub do usługi wymiany źródła ciepła, w tym kotła, z tym, że koszty robocizny nie mogą przekroczyć 750 zł. Szczegółowych informacji na temat dopłat do pieców można zasięgnąć w Urzędzie Miejskim w Bukownie w Referacie Ochrony Środowiska i Rolnictwa (pok. 23) lub telefonicznie 32 626 18 45.

 

Emilia Kotnis-Górka

Przegląd Olkuski

 

 


 

 


Drukuj


Biuletyn Informacji Publicznej

Monografia Miasta DZIEJE BUKOWNA

Wybory Samorzadowe 2018
 
NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Podatki Lokalne 2018

Rewolucja Smieciowa w Bukownie
Młodziezowa Rada Miejska w Bukownie

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Jak palić czysto węglem i drewnem?
 
Kryta plywalnia zaprasza...

PRZEWODNIK PO SZLAKACH TURYSTYCZNYCH GMINY BUKOWNO
ATRAKCYJNE DOFINANSOWANIE NA ZMIANĘ SPOSOBU OGRZEWANIA
DNI BUKOWNA 2017

Zapraszamy na KORTY TENISOWE

Rozwój infrastruktury turystycznej Miasta Bukowno jako element tworzenia ponadlokalnego produktu turystycznego
 
1 procent Twojego podatku

JAWOR - Program pozyczkowy dla osób fizycznych na termomodernizacje budynkow jednorodzinnych
Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza
Zmiana nazw ulic w Bukownie
 
Komunikator SISMS dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego

Malopolskie.PL
 
Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Bukowno
Basen MOSiR zaprasza...

Wymiana zrodła c.o.
 
Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza terenu położonego w gminie Bukowno
Nad Biala Przemsza
WOSP - XXIII FINAŁ
HotSpot.Bukowno - Bezprzewodowy darmowy dostęp do internetu
Œrodowisko bez BARSZCZU SOSNOWSKIEGO


Odwiedzin: 2608006


CEIDG Centralna Ewidencja i Informacja o Działalnoœci Gospodarczej
1 procent Twojego podatku

WOSP - XXIII FINAŁ
Hotspot Bukowno
Biuletyn Informacji Publicznej
Z Burmistrzem przez Skype
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)
System Informacji o Srodowisku
Program Profilaktyki RAKA SZYJKI MACICY
Program Wczesnego Wykrywania RAKA PIERSI

Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego
Serwis Samorządowy PAP
Portal Samorządowy
Internetowy Dziennik Ustaw
Internetowy Monitor Polski
Kryzysowy Telefon Alarmowy UM w Bukownie

Miejski Osrodek Pomocy Spolecznej w Bukownie
Aktualnoœci MBP

Aktualnoœci MOK
MOSiR BUKOWNO

Bukowno on Twitter
Bukowno on Google+
Bukowno on Facebook
Bukowno on YouTube