strona główna | mapa strony | kontakt | wstecz startuj z nami | dodaj do ulubionych | English versionEnglish versionDeutsch
2018-04-21 Sobota, Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy BIP Bukowno on Facebook Bukowno on Google+ Bukowno on Twitter
 wszędzie  w aktualnościach  w archiwum
  Wydarzenia

2013.05.15 - V etap wyłączania telewizji analogowej obejmie gminę Bukowno.

20 maja 2013 r.  nastąpi w Polsce kolejne wyłączenie telewizji analogowej. Obejmie ono swoim zasięgiem także Małopolskę  – prawie 2 mln 64 tys. mieszkańców w 121 gminach. W tym etapie wyłączeniem zostanie objęta również gmina Bukowno. Do końca lipca 2013 roku cała Polska przejdzie na odbiór cyfrowy.

 

 

Wszyscy posiadacze starszych odbiorników powinni sprawdzić, czy ich sprzęt jest gotowy do odbioru cyfrowego. Zachęcamy w tym celu do odwiedzenia stron internetowych: www.cyfryzacja.gov.pl oraz www.tvp.pl/krakow/cyfryzacja-w-regionie lub skorzystania z bezpłatnej infolinii pod nr tel.: 800 007 788. Przydatne informacje można uzyskać z zamieszczonego poniżej artykułu.

 

Wszelkie uwagi dotyczące odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, jak również inne problemy techniczne związane z techniką telewizyjną, można kierować na adres: dvbt.malopolska@tvp.pl.

 

Pomocą służy także Urząd Komunikacji Elektronicznej Delegatura w Krakowie tel.: 12 634-00-84.

 

 

 

Czym jest naziemna telewizja cyfrowa?
 
Naziemna telewizja jest odbierana za pomocą tradycyjnych, indywidualnych anten naziemnych, np. kierunkowych lub popularnych siatkowych, czy też anten zbiorowych przystosowanych do jej odbioru. Dziś jej sygnał dociera do naszych odbiorników analogowo oraz cyfrowo. Obecnie sygnał analogowy jest stopniowo wyłączany.
 
Dlaczego w Polsce rozpoczął się proces cyfryzacji?
 
Cyfrowa technika nadawania pozwala na zwiększenie oferty programowej i jakości obrazu. To wszystko za sprawą oszczędniejszego wykorzystania częstotliwości. Na jednym kanale można nadawać kilka programów w miejsce jednego - analogowego.
 
Wprowadzanie naziemnej telewizji cyfrowej wynika z postanowień Regionalnej Konferencji Radiokomunikacyjnej, której członkiem jest Polska. Zwolnione częstotliwości będą wykorzystywane do rozwoju usług telekomunikacyjnych, w tym dostępu do internetu.
 
Kogo dotyczy cyfryzacja, a kogo nie?
 
Cyfryzacja obejmuje tych, którzy korzystają z naziemnych anten telewizyjnych. W zależności od warunków lokalnych, tj. odległości od nadajnika, ukształtowania terenu, wysokości zabudowań w pobliżu itp. mogą to być anteny pokojowe, zewnętrzne montowane na elewacjach budynków lub balkonach albo też zbiorcze anteny umieszczane na dachach budynków wielorodzinnych. Przez telewizję naziemną rozumiemy też sygnał odbierany przez anteny przenośne i mobilne (np. w przyczepach kempingowych).
Nie są natomiast telewizją naziemną sygnały odbierane za pomocą anten satelitarnych, platform cyfrowych TV kablowej oraz IPTV, czyli odbiór oparty na protokole IP (internet) - zatem osób odbierających telewizję w ten sposób cyfryzacja nie dotyczy.
 
Obowiązki sprzedawców.
 
Dzięki ustawie o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej nie trzeba obecnie się martwić, o to czy kupowany przez nas telewizor lub dekoder jest przystosowany do poprawnego odbioru telewizji cyfrowej. Zgodnie z ta ustawą sprzedawca będzie musiał poinformować klienta przed zakupem, o tym, że oferowany przez niego sprzęt nie służy do odbioru cyfrowej telewizji.
Gdyby mimo wszystko zdarzyło się, że kupiony przez nas sprzęt nie spełnia wymogów technicznych do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej i nie zostaniemy o tym fakcie uprzednio poinformowani, należy zgłosić sprawę do Inspektoratu Inspekcji Handlowej i Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
 
Uwaga na naciągaczy i oszustów.
 
W związku  trwającym procesem cyfryzacji telewizji naziemnej niektórzy nieuczciwi akwizytorzy i sprzedawcy, powołując się na nieprawdziwe informacje, namawiają do kupna odbiorników satelitarnych i podpisywania umów abonamentowych, strasząc, że są one niezbędne do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej. Nieuczciwi sprzedawcy, aby przekonać do zakupu swojej oferty, informują np. że jeżeli konsument nie kupi oferowanego przez nich dekodera satelitarnej platformy cyfrowej, nie będzie miał dostępu do telewizji. Niektórzy podając się za przedstawicieli Telewizji Polskiej wmawiają np. że już niedługo za korzystanie z analogowej telewizji trzeba będzie płacić dziesięciokrotnie wyższy niż obecnie abonament radiowo – telewizyjny.
 
Informacje te są rzecz jasna nieprawdziwe. Trzeba zatem dokonywać przemyślanych zakupów. Zaleca się dokonywanie zakupów w zaufanych punktach sprzedaży. Warto także pamiętać, że konsument, który zawarł umowę na odległość (np. kupił dekoder i podpisał umowę abonamentową), ma prawo do odstąpienia od umowy bez podania przyczyny. Jest ono jednak ograniczone w czasie i przysługuje jedynie przez 10 dni. W razie zaistnienia takiej sytuacji zalecany jest także kontakt z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
 
Oferta programowa.
 
W ofercie naziemnej telewizji cyfrowej, w zależności od obszaru, są dzisiaj dostępne następujące programy TV nadawane na tzw. multipleksach (MUX), czyli cyfrowych pakietach programowych:

- w multipleksie MUX-1: TVP1, HD, TVP2, TVP INFO, Polo TV, ESKA TV, ATM Rozrywka TV, T-TV,
- w multipleksie MUX-2: Polsat, Polsat Sport News, TVN, TVN 7, TV Puls, Puls 2, TV4, TV6,
- w multipleksie MUX-3: TVP1, TVP2 HD, TVP INFO, TVP Kultura, TVP Historia, TVP Polonia.

 

Oprócz bogatszej oferty programowej, widz otrzyma także dostęp do dodatkowych usług, takich jak: możliwość wyboru kilku ścieżek dźwiękowych, np. w kilku językach, w tym także audiodeskrypcji dla osób niewidomych i niedowidzących oraz dźwięku przestrzennego, a także napisów.
 

Naziemna telewizja cyfrowa jest wdrażana stopniowo, w związku z tym wymienione programy i usługi nie są jeszcze dostępne w całej Polsce.
Oferta programowa naziemnej telewizji cyfrowej jest bezpłatna. Poza abonamentem RTV z tytułu posiadania odbiornika nie istnieją dodatkowe opłaty abonamentowe, tak jak w przypadku platform kablowych i satelitarnych.
 
Wyłączenie naziemnej telewizji analogowej.
 
Naziemna telewizja cyfrowa zastąpi docelowo telewizję analogową. Oznacza to, że widzowie, którzy nie wyposażą się we właściwy sprzęt do jej odbioru, utracą możliwość odbierania telewizji naziemnej. Proces wyłączeń przebiega etapami – rozpoczął się 7 listopada 2012 roku i potrwa do 23 lipca br. zgodnie z ustawa o wdrożeniu naziemnej telewizji cyfrowej ostateczny termin wyłączenia emisji analogowej to 31 lipca 2013 roku. 

 

 

Tegoroczne wyłączenia emisji analogowej obejmą następujące obszary rezerwacyjne (wg nadajników):

- 19 marca 2013 roku: Elbląg/Jagodnik, Rzeszów/sucha Góra, Szczecin/Kołowo, Warszawa/Raszyn i PKiN, Wisła/Skrzyczne.
- 22 kwietnia 2013 roku: Częstochowa/Wręczyca WLK., Gorlice, Kłodzko/Czarna Góra, Opole/Chrzelice, Rabka/Luboń Wielki, Szczawnica/g. Przechyba, Tarnów/g. Św. Marcina, Wrocław/Ślęża, Zakopane/Gubałówka.
- 20 maja 2013 roku: Białogard/Sławoborze, Bydgoszcz/Trzeciewiec, Gniezno/Chojna, Kalisz/Mikstat, Katowice/Kosztowy, Konin/Żółwieniec, Koszalin/Gołogóra, Kraków/Chorągwica, Lębork/Skórowo, Łódź/Komin, Piła/Rusinowo, Świnoujście/ul. Chrobrego.
- 17 czerwca 2013 roku: Białystok/Krynice, Bieszczady/g. Jawor, Dęblin/Ryki, Kielce/Św. Krzyż, Lublin/Piaski, Olsztyn/Pieczewo, Opoczno, Płock/Rachocin, Przemyśl/Tatarska Góra, Siedlce/Łosice, Suwałki/Krzemianucha, Zamość/Tarnawatka.
- 23 lipca 2013 roku: Gizycko/Miłki, Jelenia Gora/Śniezna kotły, Leżajska/Giedlarowa, Ostrołęka. Należy pamiętać, że wyłączenia będą dotyczyć także tych mniejszych nadajników, które retransmitują sygnał z nadajników głównych, z których odbiór jest w danych miejscach utrudniony.

 

 

 

 

  
 

 

 


Drukuj


Biuletyn Informacji Publicznej

Monografia Miasta DZIEJE BUKOWNA

Wybory Samorzadowe 2018
 
NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Podatki Lokalne 2018

Rewolucja Smieciowa w Bukownie
Młodziezowa Rada Miejska w Bukownie

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Jak palić czysto węglem i drewnem?
 
Kryta plywalnia zaprasza...

PRZEWODNIK PO SZLAKACH TURYSTYCZNYCH GMINY BUKOWNO
ATRAKCYJNE DOFINANSOWANIE NA ZMIANĘ SPOSOBU OGRZEWANIA
DNI BUKOWNA 2017

Zapraszamy na KORTY TENISOWE

Rozwój infrastruktury turystycznej Miasta Bukowno jako element tworzenia ponadlokalnego produktu turystycznego
 
1 procent Twojego podatku

JAWOR - Program pozyczkowy dla osób fizycznych na termomodernizacje budynkow jednorodzinnych
Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza
Zmiana nazw ulic w Bukownie
 
Komunikator SISMS dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego

Malopolskie.PL
 
Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Bukowno
Basen MOSiR zaprasza...

Wymiana zrodła c.o.
 
Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza terenu położonego w gminie Bukowno
Nad Biala Przemsza
WOSP - XXIII FINAŁ
HotSpot.Bukowno - Bezprzewodowy darmowy dostęp do internetu
Œrodowisko bez BARSZCZU SOSNOWSKIEGO


Odwiedzin: 2607992


CEIDG Centralna Ewidencja i Informacja o Działalnoœci Gospodarczej
1 procent Twojego podatku

WOSP - XXIII FINAŁ
Hotspot Bukowno
Biuletyn Informacji Publicznej
Z Burmistrzem przez Skype
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)
System Informacji o Srodowisku
Program Profilaktyki RAKA SZYJKI MACICY
Program Wczesnego Wykrywania RAKA PIERSI

Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego
Serwis Samorządowy PAP
Portal Samorządowy
Internetowy Dziennik Ustaw
Internetowy Monitor Polski
Kryzysowy Telefon Alarmowy UM w Bukownie

Miejski Osrodek Pomocy Spolecznej w Bukownie
Aktualnoœci MBP

Aktualnoœci MOK
MOSiR BUKOWNO

Bukowno on Twitter
Bukowno on Google+
Bukowno on Facebook
Bukowno on YouTube