strona główna | mapa strony | kontakt | wstecz startuj z nami | dodaj do ulubionych | English versionEnglish versionDeutsch
2018-02-23 Piątek, Imieniny: Damiana, Romana, Romany BIP Bukowno on Facebook Bukowno on Google+ Bukowno on Twitter
 wszędzie  w aktualnościach  w archiwum
  Wydarzenia

2013.05.09 - Przegląd Olkuski: "Kanalizacyjny horror. Mieszkańcy tracą cierpliwość."

Kanalizacyjny horror.

Mieszkańcy tracą cierpliwość.

 

 

Mieszkańcy ul. Wodącej w Bukownie mają dosyć trwających od kilku miesięcy prac przy budowie kanalizacji na ich ulicy. Największym problemem jest sposób i jakość wykonywania robót. - Ciekawe, czy inwestor wykonywałby prace tak, jak u nas, przed swoim domem? – pytają bukowianie. Zastrzeżenia do metod wykonywania kanalizacji mają też mieszkańcy ul. Jasnej w Olkuszu. Inwestycje te są prowadzone przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Olkuszu.

 

Na całej ul. Wodącej zalegają pryzmy piachu. Wystarczy, że przejedzie osobowy samochód, by tumany kurzu osiadały na ogrodzeniach i domach. - Nie chodzi nam o sam fakt wykonywania kanalizacji czy trudności z ruchem, ale o jakość i sposób prowadzenia robót. Po kilka razy kopie się w tym samym miejscu – jedni zakopują, by potem drudzy odkopywali. Dlaczego tak się robi? Wykopy łatane są podobno piaskiem zaglinionym. To produkt uboczny z kopalni, w którym jest ołów i galman. Czy ktoś sprawdzał szkodliwość takiej substancji? Jak jest ciepło, to się pyli, z kolei w czasie deszczu wszystko się wypłucze. Przecież my tu mieszkamy i nie możemy normalnie funkcjonować! W Wielkanoc szliśmy do kościoła w gumiakach. W ogóle wychodząc z domu warto mieć przy sobie drugą parę butów, bo nie sposób przejść kilku metrów, by się nie ubrudzić. Wiadomo, że droga to teraz plac budowy, ale chyba można jakoś na bieżąco sprzątać  – skarżą się mieszkańcy.

 

Inwestycja trwa od jesieni ubiegłego roku. Jak dowiedzieliśmy się w PWiK zakres prac obejmuje budowę kanalizacji sanitarnej w ulicy na całej jej długości wraz z odgałęzieniami do granic nieruchomości oraz przebudowę sieci wodociągowej wraz z przyłączami do granic nieruchomości. Mieszkańców niepokoi również czas pracy firmy wykonującej kanalizację. - W soboty w ogóle nie pracują, w tygodniu kończą około godz. 15.00. Wygląda na to, że brak jest nadzoru ze strony „Wodociągów” i miasta. Skoro to taka duża inwestycja, dlaczego nie pracuje się na dwie zmiany? Nie można było tak ułożyć harmonogramu robót, by przebiegały one sprawniej? - pytają bukowianie.

 

Zdaniem władz PWiK nie ma powodów do obaw, a wszystkie roboty prowadzone są zgodnie z harmonogramem. - Prace związane z budową kanalizacji sanitarnej i przebudową sieci wodociągowej wykonywane są zgodnie z technologią wykonania robót przyjętą w dokumentacji projektowej  z  uwzględnieniem zatwierdzonego projektu tymczasowej  organizacji ruchu. Za organizację pracy odpowiada wykonawca, z którym zawarta jest umowa na określone roboty. Zleceniodawca nie uznałby marnotrawstwa, toteż prace wykonywane etapowo mają swoje uzasadnienie technologiczne - tak zarząd PWiK odniósł się do pytania o zasadność wykonywania wykopów po kilka razy w tych samych miejscach. Zapytaliśmy również, czy biorąc pod uwagę rozmiar inwestycji oraz utrudnienia w ruchu, nie można było wprowadzić zapisu w umowie z wykonawcą odnośnie dłuższego czasu pracy, tak, by skrócić czas prowadzenia całego przedsięwzięcia. W PWiK twierdzą, że „...w Bukownie prace wykonywane są od godz. 7 do 19 od poniedziałku do piątku, jednakże w sytuacjach uzasadnionych na wniosek wykonawcy mogą być ustalone inne godziny pracy”.

 

A co ze szkodliwością substancji, jaką zasypywane są wykopy? - Zasypywanie wykopów odbywa się zgodnie z projektem technologicznym przy użyciu materiałów budowlanych zatwierdzonych przez inżyniera kontraktu. Nadzór nad prawidłowością prowadzonych robót prowadzi inżynier kontraktu, który poprzez swoich inspektorów nadzoru sprawdza, czy roboty prowadzone są zgodnie z dokumentacja projektową. Żaden z materiałów szkodliwych dla zdrowia nie jest ujęty w powyższej dokumentacji – tyle ma do powiedzenia w tym temacie PWiK.

 

Na pytanie, jak władze PWiK oceniają postęp, sposób i jakość wykonywania prac na ul. Wodącej, padła krótka odpowiedź: „...prace w ul. Wodącej prowadzone są zgodnie z harmonogramem robót pod nadzorem inżyniera kontraktu”. Można więc wysnuć wniosek, że z definicji projekt i harmonogram robót są świetne i nie mogą podlegać żadnej krytyce, a zatem prace wykonywane zgodnie z nimi muszą być prowadzone prawidłowo.
 

Kanalizacyjne przedsięwzięcie w Bukownie, poza ul. Wodącą, obejmuje również ul. Sławkowską, Puza, Graniczną i Zieloną. Planowany termin zakończenia inwestycji to 17 września 2014 roku. - Wszystkie informacje w tym zakresie mogą Państwo uzyskiwać na bieżąco poprzez bezpłatną infolinię 800 43 14 15 oraz stronę internetową - zachęcają władze "Wodociągów".

 

Problemy z kanalizacyjnymi robotami mają też olkuszanie. Do naszej redakcji zadzwonił mieszkaniec z gminnej części ul. Jasnej (ulica ta jest w części zarządzana przez powiat, a w części przez gminę - przyp. red.), z pytaniem, kiedy na tejże ulicy zostaną wznowione prace kanalizacyjne. W PWiK  dowiedziałem się, że ekipa została przeniesiona na drogę wojewódzką na Sikorkę ponieważ roboty tam prowadzone są ważniejsze. Ul. Jasna jest w fatalnym stanie, nic się tam nie dzieje, wykopy są zasypane nierówno, wystają  studzienki kanalizacyjne. Przejechanie tam samochodem stanowi spore wyzwanie, potrzebne są nie tylko umiejętności, ale i szczęście – twierdzi mieszkaniec z Jasnej.

Co na to inwestor? - Prace w ul. Jasnej nie zostały przerwane i obecnie trwają  na odcinku drogi powiatowej. Wykonawca nadal pozostaje na placu budowy. Planowany termin zakończenia inwestycji  na ul. Jasnej to 31 maja 2013 r. – odpowiada PWiK. Wynika z tego, że władze „Wodociągów” potwierdzają obserwacje poczynione przez naszego Czytelnika, jednak w przeciwieństwie do niego nie widzą żadnego problemu w rozkopaniu części ulicy i pozostawieniu jej w takim stanie.

 

Na potężną inwestycję, jaką jest „Porządkowanie gospodarki ściekowej w zlewni Białej Przemszy na terenach gmin: Olkusz. Bukowno, Bolesław, Klucze - etap I” PWiK otrzymał unijne dofinansowanie w wysokości ponad 115 mln złotych. - Przydałoby się, żeby teraz tu przyjechał przedstawiciel Unii Europejskiej i zobaczył, jak są wydawane te pieniądze – dodaje jeden z mieszkańców ul. Wodącej.

 

Wiola Woźniczko

 


 


Drukuj


Biuletyn Informacji Publicznej

Monografia Miasta DZIEJE BUKOWNA

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Podatki Lokalne 2018

Rewolucja Smieciowa w Bukownie
Młodziezowa Rada Miejska w Bukownie

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Jak palić czysto węglem i drewnem?
 
Kryta plywalnia zaprasza...

PRZEWODNIK PO SZLAKACH TURYSTYCZNYCH GMINY BUKOWNO
ATRAKCYJNE DOFINANSOWANIE NA ZMIANĘ SPOSOBU OGRZEWANIA
DNI BUKOWNA 2017

Zapraszamy na KORTY TENISOWE

Rozwój infrastruktury turystycznej Miasta Bukowno jako element tworzenia ponadlokalnego produktu turystycznego
 
1 procent Twojego podatku

JAWOR - Program pozyczkowy dla osób fizycznych na termomodernizacje budynkow jednorodzinnych
Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza
Zmiana nazw ulic w Bukownie
 
Komunikator SISMS dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego

Malopolskie.PL
 
Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Bukowno
Basen MOSiR zaprasza...

Wymiana zrodła c.o.
 
Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza terenu położonego w gminie Bukowno
Nad Biala Przemsza
WOSP - XXIII FINAŁ
HotSpot.Bukowno - Bezprzewodowy darmowy dostęp do internetu
Œrodowisko bez BARSZCZU SOSNOWSKIEGO


Odwiedzin: 2579247


CEIDG Centralna Ewidencja i Informacja o Działalnoœci Gospodarczej
1 procent Twojego podatku

WOSP - XXIII FINAŁ
Hotspot Bukowno
Biuletyn Informacji Publicznej
Z Burmistrzem przez Skype
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)
System Informacji o Srodowisku
Program Profilaktyki RAKA SZYJKI MACICY
Program Wczesnego Wykrywania RAKA PIERSI

Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego
Serwis Samorządowy PAP
Portal Samorządowy
Internetowy Dziennik Ustaw
Internetowy Monitor Polski
Kryzysowy Telefon Alarmowy UM w Bukownie

Miejski Osrodek Pomocy Spolecznej w Bukownie
Aktualnoœci MBP

Aktualnoœci MOK
MOSiR BUKOWNO

Bukowno on Twitter
Bukowno on Google+
Bukowno on Facebook
Bukowno on YouTube