strona główna | mapa strony | kontakt | wstecz startuj z nami | dodaj do ulubionych | English versionEnglish versionDeutsch
2018-04-21 Sobota, Imieniny: Jarosława, Konrada, Selmy BIP Bukowno on Facebook Bukowno on Google+ Bukowno on Twitter
 wszędzie  w aktualnościach  w archiwum
  Wydarzenia

2013.05.31 - Przegląd Olkuski: "Diamentowy jubileusz bukowieńskiego przedszkola".

Diamentowy jubileusz

bukowieńskiego przedszkola.

 

 

 

Każdy jubileusz niesie ze sobą wiele wspomnień i emocji związanych z historią. Jest okazją do wymiany spostrzeżeń i pochwalenia się tym, co ma się najlepszego. A gdy jubileusz obchodzą dzieci, to można być niemal pewnym, że będzie głośno, kolorowo, ale i z klasą, bo Miejskie Przedszkole w Bukownie to jubilat nie byle jaki – już 60-letni! Z racji okrągłej rocznicy założenia placówki, przy ul. Niepodległości odbyły się uroczyste obchody diamentowych urodzin przedszkola, które w przeciągu kilkudziesięciu lat zmieniło się nie do poznania.

 

 

Historia placówki jest nierozerwalna z historią miasta. Doskonale wiedzą o tym także dzieci, obecni wychowankowie Gizeli Szlęzak i jej współpracowników. Uroczystą akademię z racji dostojnego jubileuszu rozpoczęła właśnie opowieść, ukazująca pierwsze dni i lata niewielkiego kiedyś przedszkola. Z opowiadań dzieci, zgromadzeni w budynku przedszkola rodzice i goście, mieli okazję dowiedzieć się, że wszystko co związane jest z drugim domem ich pociech, zaczęło się w 1953r. za sprawą Marii Grabowskiej, która w prywatnym domu wzięła pod opiekę piątkę dzieci. Wraz z rozwojem Miasta Bukowno, przedszkole przeszło wiele przemian, od stworzenia nowych oddziałów, po kilkakrotną zmianę siedziby. Zanim przedszkolaki trafiły na ul. Niepodległości, do nauki w szkole dzieci przygotowywały się pod okiem swoich opiekunów w budynkach przy ul. Kolejowej. Tam przedszkole przetrwało 27 lat, aż wreszcie w 1993r. decyzją miejskich urzędników, placówka przeniosła się na obecnie miejsce, gdzie stacjonuje już (i tu kolejny jubileusz) od 20 lat.

 

  

Obecnie w skład przedszkola wchodzi dwanaście oddziałów, do których uczęszczają dzieci w wieku od 1,8 do 6 lat. Od następnego roku szkolnego 2013/2014 nowością w placówce będzie utworzenie Klubu Malucha, gdzie przyjmowane będą dzieci już od pierwszego roku życia. Po części właśnie ta inicjatywa przyczyniła się do nagrodzenia pełniącej od jedenastu lat funkcję dyrektora Gizeli Szlęzak, przez Burmistrza Miasta Bukowno. Nagrodę gospodarza miasta wręczył obecny na uroczystej gali zastępca Mirosława Gajdziszewskiego, Józef Paluch. Jak nietrudno się domyślić, podziękowań i nagród było dużo więcej, bo i jubileusz diamentowy do czegoś zobowiązuje.

 

 

Swoim sprzymierzeńcom dziękowało przedszkole, nadając dumny tytuł „Przyjaciela Przedszkola”. Tylko wybrani, mocno zasłużeni mogli dostąpić zaszczytu odbioru pamiątkowej statuetki. Podczas uroczystości nie mogło również zabraknąć przedstawicieli władzy lokalnej w osobach wspomnianego już wcześniej zastępcy burmistrza, Józefa Palucha, ale również Przewodniczącego Rady Miejskiej Zbigniewa Urbańskiego, czy Sekretarza Marcina Cockiewicza. Cała trójka przystała na słowa dzieci, twierdząc, że Miejskie Przedszkole w Bukownie faktycznie jest najlepsze na świecie. Obok słodkości i efektownego bukietu z 60. róż, urzędnicy zapewnili dzieci i opiekunów o realizacji ich marzeń, w postaci nowego placu zabaw, którego architektem i projektantem mają być właśnie wychowankowie z ul. Niepodległości. W posiadanie placówki weszły również nowe zabawki i równie nowe deklaracje różnorakiej pomocy. Pomocy i wsparcia swoich rodziców potrzebowały też dzieci, prezentujące swoje umiejętności artystyczno-taneczne. Kapryśna aura nieco pokrzyżowała plany organizatorom, ale i tak cała gala wypadła wyśmienicie. Na zakończenie tort, gromkie sto lat i można było rozejść się do sal... Ale tylko na moment aby coś przekąsić, bo później na dzieci czekała obowiązkowa przecież przy takim jubileuszu zabawa taneczna.

 

 

- Rytm naszego życia wyznaczony jest kalendarzowym biegiem, gdzie szczególne akcenty przypadają w momentach ważnych rocznic i świąt. 60 lat to czas, który skłania nas do refleksji, podsumowań i zadumy nad przebytą drogą. W życiu każdego człowieka, etap przedszkolny pozostawia ślad, jakość którego możemy ocenić dopiero z pewnej perspektywy. Każde dziecko właśnie w przedszkolu kształtuje swoją osobowość i umiejętności. To jednak od nas dorosłych zależy, czy pozwolimy dziecku na wybór tej najwłaściwszej dla niego drogi, aby w pełni mogło rozwijać swój potencjał. Naszym zadaniem jest stworzenie dziecku optymalnych warunków sprzyjających rozwojowi wszechstronnych sfer. Swoją pracą i działalnością, codziennie dopisujemy nowe karty historii naszego przedszkola. Chcemy je zapisywać jak najlepiej. Stawiamy na jakość i profesjonalizm, których celem jest wszechstronny rozwój dziecka i przygotowanie go do nauki w szkole. A wszystko to w przyjaznej, bezpiecznej i twórczej atmosferze, gdzie ważne są sprawy najmłodsze – troska o radość i uśmiech dziecka. Dużą rangę i znaczenie ma dla nas współpraca z rodzicami oraz środowiskiem lokalnym. Nasze przedszkole nigdy nie było jedynie miejscem czy instytucją, ale zawsze zwartą społecznością, stworzoną przez pokolenia dzieci i ich rodziców, a także pracowników. Wokół przedszkola zawsze gromadziły się osoby kreatywne, nowatorskie i otwarte na potrzeby najmłodszych. Dzięki zaangażowaniu wielu ludzi, udało nam się wspólnie stworzyć takie przedszkole, w jakim obecnie pracujemy – przyjazne, kolorowe i otwarte na nowych wychowanków. Mam nadzieję, że najlepsze momenty są dopiero przed nami – żyje nadzieję dyrektor diamentowego jubilata, Gizela Szlęzak.

 

Piotr Kubiczek

 

 

Galeria zdjęć (Przegląd Olkuski)

 

Galeria "Wymarzony plac zabaw"

  


  

 

 

 

 

 


Drukuj


Biuletyn Informacji Publicznej

Monografia Miasta DZIEJE BUKOWNA

Wybory Samorzadowe 2018
 
NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Podatki Lokalne 2018

Rewolucja Smieciowa w Bukownie
Młodziezowa Rada Miejska w Bukownie

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Jak palić czysto węglem i drewnem?
 
Kryta plywalnia zaprasza...

PRZEWODNIK PO SZLAKACH TURYSTYCZNYCH GMINY BUKOWNO
ATRAKCYJNE DOFINANSOWANIE NA ZMIANĘ SPOSOBU OGRZEWANIA
DNI BUKOWNA 2017

Zapraszamy na KORTY TENISOWE

Rozwój infrastruktury turystycznej Miasta Bukowno jako element tworzenia ponadlokalnego produktu turystycznego
 
1 procent Twojego podatku

JAWOR - Program pozyczkowy dla osób fizycznych na termomodernizacje budynkow jednorodzinnych
Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza
Zmiana nazw ulic w Bukownie
 
Komunikator SISMS dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego

Malopolskie.PL
 
Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Bukowno
Basen MOSiR zaprasza...

Wymiana zrodła c.o.
 
Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza terenu położonego w gminie Bukowno
Nad Biala Przemsza
WOSP - XXIII FINAŁ
HotSpot.Bukowno - Bezprzewodowy darmowy dostęp do internetu
Œrodowisko bez BARSZCZU SOSNOWSKIEGO


Odwiedzin: 2607918


CEIDG Centralna Ewidencja i Informacja o Działalnoœci Gospodarczej
1 procent Twojego podatku

WOSP - XXIII FINAŁ
Hotspot Bukowno
Biuletyn Informacji Publicznej
Z Burmistrzem przez Skype
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)
System Informacji o Srodowisku
Program Profilaktyki RAKA SZYJKI MACICY
Program Wczesnego Wykrywania RAKA PIERSI

Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego
Serwis Samorządowy PAP
Portal Samorządowy
Internetowy Dziennik Ustaw
Internetowy Monitor Polski
Kryzysowy Telefon Alarmowy UM w Bukownie

Miejski Osrodek Pomocy Spolecznej w Bukownie
Aktualnoœci MBP

Aktualnoœci MOK
MOSiR BUKOWNO

Bukowno on Twitter
Bukowno on Google+
Bukowno on Facebook
Bukowno on YouTube