strona główna | mapa strony | kontakt | wstecz startuj z nami | dodaj do ulubionych | English versionEnglish versionDeutsch
2018-03-24 Sobota, Imieniny: Gabrieli, Marka, Seweryna BIP Bukowno on Facebook Bukowno on Google+ Bukowno on Twitter
 wszędzie  w aktualnościach  w archiwum
  Wydarzenia

2013.07.19 - Wiadomości Olkuskie: "Ujarzmić smród".

 

 Ujarzmić smród.

 

 

 

18 lipca w Starostwie Powiatowym odbyło się kolejne spotkanie w sprawie uciążliwych zapachów w Bolesławiu i Bukownie. Poruszono na nim również problem nieznośnego odoru wydobywającego się z terenu firmy Eco Rock w centrum Olkusza. W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele instytucji odpowiedzialnych za ściganie tego rodzaju uciążliwości, władze samorządowe i firmy podejrzane o emisję smrodu. Czy przybliży nas ono do rozwiązania tego cuchnącego problemu? Po uczestnikach spotkania nie było widać optymizmu. Cechowała ich nerwowość i zniecierpliwienie.

 

Przypomnijmy, że od trzech lat mieszkańcy Bolesławia i części Bukowna skarżą się na pojawiający się od czasu do czasu nieznośny smród. Pomimo kontroli prowadzonych przez Wojewódzką Inspekcję Ochrony Środowiska, do tej pory nie udało się ustalić winowajcy. A smród wciąż daje o sobie znać i to z coraz większą mocą.

 

Spotkanie prowadził zastępca Małopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska Ryszard Listwan, który zapowiedział sprowadzenie najnowocześniejszego sprzętu w rejon terenów szczególnie doświadczonych uciążliwym odorem, czyli do Bolesławia i Bukowna. Z jego pomocą WIOŚ spróbuje ustalić skład chemiczny substancji emitujących odór.

 

Na poprzednim spotkaniu, które miało miejsce 13 czerwca br. w bolesławskim dworku, inspektor WIOŚ przekonywał, że najbardziej prawdopodobnym źródłem emisji nieprzyjemnych zapachów są substancje sprowadzane z zewnątrz i wylewane na odludnych terenach po Zakładach Górniczo-Hutniczych. Tezę tę 18 lipca podważał burmistrz Bukowna Mirosław Gajdziszewski, który przekonywał, że jest ona nie do przyjęcia. Jego zdaniem winowajcą jest jeden z dwóch zakładów: wysypisko śmieci lub znajdująca się w jego sąsiedztwie firma ARKOP. I to było najbardziej konkretne i najodważniejsze wystąpienie na tym spotkaniu w sprawie uciążliwości w Bolesławiu i Bukownie. Mało tego Mirosław Gajdziszewski doszedł do wniosku, że uczestnicy spotkania nie chcą rozwiązać tego problemu. A smród zaczął docierać już do centrum Bukowna, czyli w miejsce gdzie go wcześniej nigdy nie było. Zatem problem nie tylko nie znajduje rozwiązania, ale się wręcz pogłębia.

 

Powiatowy Inspektor Sanitarny Agata Knapik potwierdziła obecność nieprzyjemnych zapachów w tym miejscu i zaznaczyła, że mieszkańcy obawiają się o swoje zdrowie i życie. Jej zdaniem w takim stanie rzeczy na niewiele zdadzą się kolejne kontrole, dlatego zaproponowała, aby wyznaczono nagrodę dla osób, które wskażą przyczynę smrodu lub miejsce emisji. Podkreśliła przy tym, że największe możliwości w wykryciu sprawców ma policja.

 

Obecny na spotkaniu przedstawiciel Powiatowej Komendy Policji zaznaczył, że zostały przeprowadzone kontrole pojazdów poruszających się po tym terenie, ale ich wynik jest negatywny. Zapewnił jednak, że kontrole będą prowadzone nadal.

 

Prezes Zakładu Gospodarki Komunalnej "Bolesław" Tadeusz Swędzioł, który administruje wysypisko, odpowiadając na sugestie burmistrza Gajdziszewskiego stwierdził, że jego zakład był kontrolowany przez WIOŚ, który wykluczył go jako źródło uciążliwego dla mieszkańców smrodu. Zaproponował, aby WIOŚ skontrolował firmę ARKOP.

 

Przedstawiciel ARKOP przekonywał jednak, że ich technologia jest niezmienna od 15 lat. uciążliwości zapachowe natomiast pojawiły się 3 lata temu, co jest najlepszym dowodem na to, iż jego zakład nie może być źródłem emisji. Zaznaczył, że w ostatnich dniach smród również na terenie jego firmy był tak nieznośny, że trudno było wytrzymać. Dlatego również zainteresowany jest rozwiązaniem tego problemu.

 

Podczas spotkania głos zabrał także prezes Stowarzyszenia Cel Dariusz Tomsia. Zwrócił on uwagę na to, iż podczas kontroli wysypiska przez WIOŚ, które trwało trzy tygodnie, uciążliwe zapachy nie dawały o sobie znać. Powróciły dzień po jej zakończeniu. Jego zdaniem nie powinniśmy bagatelizować tego faktu. Można było jednak odnieść wrażenie, iż słowa Dariusza Tomsi nie trafiły do obecnych na spotkaniu.

 

Z kolei radny powiatowy Jan Orkisz poruszył sprawę dokuczliwego smrodu na ul. Kolejowej w Olkuszu, w bezpośrednim sąsiedztwie firmy Eco Rock. Nawiązując do propozycji Inspektor Agaty Knapik wyznaczenia nagrody dla osób, które wskażą miejsce emisji smrodu, zaproponował przydzielenie dwóch takich nagród: dla siebie i dla Bogdana Polaka - mieszkańców ul. Kolejowej, bowiem nie tylko wiedzą jaki zakład je emituje, to nawet są w stanie podać numery rejestracyjne samochodów przywożących do tej firmy substancje emitujące odór. Jan Orkisz podkreślił, że w ostatnich dniach smród był tak nieznośny, że powodował u dzieci bóle głowy i uniemożliwiał normalne funkcjonowanie.

 

Inspektor Sanitarny Agata Knapik przyznała, że to co się dzieje na ul. Kolejowej w Olkuszu, zakrawa na paranoję. Dzieci w słoneczny dzień zamykane są w domach, w obawie przed niebezpiecznymi substancjami obecnymi w powietrzu. A wszystkiemu winna jest firma Eco Rock, na terenie której znajdują się osadniki oczyszczalni. Co prawda - podkreśla - właściciel zobowiązał się do wyeliminowania uciążliwości, ale dopiero po interwencji. - Nie możemy dopuścić do tego - apelowała Agata Knapik - żeby podmiot wykonywał czynności naprawcze dopiero po kolejnej kontroli. Musimy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że na prowadzenie tego rodzaju działalności firma ta ma wszelkie niezbędne pozwolenia.

 

Niestety, za ten stan rzeczy odpowiedzialne są władze samorządowe gminy Olkusz, które uchwałą Rady Miejskiej w 2010 r. wprowadziły zapisy w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, zezwalające w centrum miasta na składowanie i przetwarzanie niebezpiecznych materiałów. Teraz takie zapisy, bez bardzo poważnych konsekwencji finansowych dla gminy, praktycznie nie można zmienić. Dlatego Jan Orkisz pytał czy WIOŚ pomoże mieszkańcom, czy mają szukać innych niekonwencjonalnych rozwiązań. Nie sprecyzował jednak co miał na myśli.

 

Przypomnijmy, że podobne zapisy znalazły się w 2008 r. w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego gminy Wolbrom. Jednak po masowym proteście mieszkańców i skierowaniu sprawy do sądu władze szybko wycofały się z tego karkołomnego pomysłu. Dzięki temu wolbromianie nie są narażeni na podobne uciążliwości co mieszkańcy Olkusza, Bukowna i Bolesławia.

 

 

foto i tekst:
Wiadomości Olkuskie

 

 

 


Drukuj


Biuletyn Informacji Publicznej

Monografia Miasta DZIEJE BUKOWNA

Wybory Samorzadowe 2018
 
NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Podatki Lokalne 2018

Rewolucja Smieciowa w Bukownie
Młodziezowa Rada Miejska w Bukownie

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Jak palić czysto węglem i drewnem?
 
Kryta plywalnia zaprasza...

PRZEWODNIK PO SZLAKACH TURYSTYCZNYCH GMINY BUKOWNO
ATRAKCYJNE DOFINANSOWANIE NA ZMIANĘ SPOSOBU OGRZEWANIA
DNI BUKOWNA 2017

Zapraszamy na KORTY TENISOWE

Rozwój infrastruktury turystycznej Miasta Bukowno jako element tworzenia ponadlokalnego produktu turystycznego
 
1 procent Twojego podatku

JAWOR - Program pozyczkowy dla osób fizycznych na termomodernizacje budynkow jednorodzinnych
Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza
Zmiana nazw ulic w Bukownie
 
Komunikator SISMS dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego

Malopolskie.PL
 
Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Bukowno
Basen MOSiR zaprasza...

Wymiana zrodła c.o.
 
Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza terenu położonego w gminie Bukowno
Nad Biala Przemsza
WOSP - XXIII FINAŁ
HotSpot.Bukowno - Bezprzewodowy darmowy dostęp do internetu
Œrodowisko bez BARSZCZU SOSNOWSKIEGO


Odwiedzin: 2600331


CEIDG Centralna Ewidencja i Informacja o Działalnoœci Gospodarczej
1 procent Twojego podatku

WOSP - XXIII FINAŁ
Hotspot Bukowno
Biuletyn Informacji Publicznej
Z Burmistrzem przez Skype
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)
System Informacji o Srodowisku
Program Profilaktyki RAKA SZYJKI MACICY
Program Wczesnego Wykrywania RAKA PIERSI

Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego
Serwis Samorządowy PAP
Portal Samorządowy
Internetowy Dziennik Ustaw
Internetowy Monitor Polski
Kryzysowy Telefon Alarmowy UM w Bukownie

Miejski Osrodek Pomocy Spolecznej w Bukownie
Aktualnoœci MBP

Aktualnoœci MOK
MOSiR BUKOWNO

Bukowno on Twitter
Bukowno on Google+
Bukowno on Facebook
Bukowno on YouTube