strona główna | mapa strony | kontakt | wstecz startuj z nami | dodaj do ulubionych | English versionEnglish versionDeutsch
2018-04-23 Pon., Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha BIP Bukowno on Facebook Bukowno on Google+ Bukowno on Twitter
 wszędzie  w aktualnościach  w archiwum
  Wydarzenia

2013.07.31 - Przegląd Olkuski: Jednak wysypisko?

 

 Jednak wysypisko?

 

 

Wszystko wskazuje na to, że jesteśmy coraz bliżej rozwiązania śmierdzącej zagadki, która nie daje żyć mieszkańcom Bolesławia i Bukowna. Najprawdopodobniej źródłem intensywnego zapachu jest jednak wysypisko w Ujkowie Starym.

 

Chociaż w sprawę zaangażowały się wszystkie możliwe instytucje, nadal nie da się z całą pewnością powiedzieć, że to właśnie składowisko odpadów uprzykrza życie miejscowej ludności. W ostatnich dniach odór był tak silny, że mieszkańcy wielokrotnie dzwonili z prośbą o interwencję do straży pożarnej. - W poniedziałek wieczorem śmierdziało tak bardzo, że ludziom było niedobrze. W ustach wyczuwalny był taki dziwny posmak. Na miejsce przyjechała straż pożarna, żeby pomóc w zlokalizowaniu tego zapachu – opowiada Dariusz Tomsia, prezes Stowarzyszenia CEL, które zaangażowało się w problem bolesławskiego smrodu.

 

Jak udało nam się dowiedzieć od strażaków, na miejscu rzeczywiście był wyczuwalny intensywny zapach niewiadomego pochodzenia. Strażacy wykorzystali specjalistyczne urządzenia do wykrywania typowych substancji chemicznych niebezpiecznych dla zdrowia. Sprzęt nic jednak nie wykazał. Zdecydowano się ściągnąć do Bolesławia zastęp ratownictwa chemicznego z Krakowa, który dysponuje bardziej precyzyjnymi urządzeniami pomiarowymi. Z raportu, który został sporządzony przez chemików, wynika, że i tym razem poszukiwania toksycznych substancji chemicznych spełzły na niczym. Strażacy sugerują w nim jednak, że to najprawdopodobniej jest właśnie wysypisko.

 

Do tej tezy przychyla się również Wojewódzki Inspektorat Środowiska w Krakowie, który przypomnijmy, jeszcze niedawno wykluczył wysypisko jako źródło smrodu. Odpowiedź na zapytanie Stowarzyszenia CEL co do źródła uciążliwości zapachowych, wyraźnie wskazuje na to, że obalenie tej tezy było raczej przedwczesne. - W kwietniu 2013 przystąpiłem do kontroli składowiska odpadów w Ujkowie Starym w przeświadczeniu, że to składowisko jest przyczyną uciążliwości. Jednakże kontrola przeprowadzona przez zespół inspektorów nie stwierdziła nieprawidłowości powodujących powstanie nadmiernej emisji substancji o nieprzyjemnym zapachu. Nie było to jednoznaczne ze stwierdzeniem, że składowisko nie jest źródłem substancji o nieprzyjemnym zapachu – tłumaczy Kazimierz Liszka, inspektor WIOŚ w Krakowie. - Przeanalizowałem procesy produkcyjne zakładów przemysłowych w tym rejonie i nie znalazłem źródła wykazywanej uciążliwości w tych zakładach. Po skrupulatnym sprawdzeniu oraz przeanalizowaniu dostarczonych informacji i sugestii, stoję dziś na stanowisku, że powodem występującej w tym rejonie uciążliwości jest wadliwa konstrukcja składowiska odpadów w Ujkowie Starym, powodująca niekontrolowane przedostawanie się gazu wysypiskowego do otoczenia. Na dzień dzisiejszy nie jestem w stanie udowodnić jednoznacznie tego stwierdzenia. Sugeruję powołanie zespołu niezależnych ekspertów, którzy określą możliwość poprawy tego stanu rzeczy – uważa inspektor.

 

Do sugestii inspektora z dystansem podchodzi wójt Bolesławia, Ryszard Januszek. Jego zdaniem opinia tej instytucji była zmieniana już kilkukrotnie, dlatego na chwilę obecną trudno przyjąć ją za pewnik. - Ja nie mówię, że wysypisko nie śmierdzi wcale, bo to nie byłaby prawda. Jednak nie mogę się zgodzić z opinią, że jest to jedyne źródło wyczuwalnego w ostatnim czasie nieprzyjemnego zapachu – uważa wójt. Obecnie prowadzone są na wysypisku odwierty 50 studni o głębokości 18 metrów każda. Zdaniem wójta prowadzone tam prace mogły wpłynąć na pogorszenie się jakości powietrza w ostatnich dniach, ale w dalszej perspektywie uciążliwość ta powinna się zakończyć. Zdaniem Ryszarda Januszka podejrzane jest to, że zapach staje się bardziej intensywny w porach nocnych. - Gdyby to wysypisko było jedynym emitentem tych zapachów, byłyby one  wyczuwalne bez względu na porę dnia. Obserwujemy, że smród jest najbardziej uciążliwy od 22 do 6 rano. Moim zdaniem to jest podejrzane i wskazuje, że to nie wysypisko jest jedynym winnym – mówi wójt. Nie ukrywa, że zapowiadane zastosowanie specjalistycznego sprzętu, jakim dysponuje WIOŚ, powinno jednoznacznie zagadkę rozwiązać. Aparatura przeznaczona do badania powietrza ma być wykorzystana w najbliższych dniach. Miejmy nadzieję, że nastąpi to szybko, a mieszkańcy Bolesławia i Bukowna będą mogli oddychać wreszcie rześkim powietrzem. Ich zdaniem nie jest potrzebny wyspecjalizowany sprzęt, żeby stwierdzić, że jest to zapach starych, rozkładających się śmieci. - To jest taki smród jak z długo nieopróżnianego kosza. Jesteśmy co do tego zgodni i nasze nosy podpowiadają nam, że to śmierdzi właśnie wysypisko. Czemu nie wszyscy w to chcą uwierzyć? - pytają mieszkańcy.

 

Emilia Kotnis-Górka

 

  


 

  

 


Drukuj


Biuletyn Informacji Publicznej

Monografia Miasta DZIEJE BUKOWNA

Wybory Samorzadowe 2018
 
NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Podatki Lokalne 2018

Rewolucja Smieciowa w Bukownie
Młodziezowa Rada Miejska w Bukownie

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Jak palić czysto węglem i drewnem?
 
Kryta plywalnia zaprasza...

PRZEWODNIK PO SZLAKACH TURYSTYCZNYCH GMINY BUKOWNO
ATRAKCYJNE DOFINANSOWANIE NA ZMIANĘ SPOSOBU OGRZEWANIA
DNI BUKOWNA 2017

Zapraszamy na KORTY TENISOWE

Rozwój infrastruktury turystycznej Miasta Bukowno jako element tworzenia ponadlokalnego produktu turystycznego
 
1 procent Twojego podatku

JAWOR - Program pozyczkowy dla osób fizycznych na termomodernizacje budynkow jednorodzinnych
Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza
Zmiana nazw ulic w Bukownie
 
Komunikator SISMS dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego

Malopolskie.PL
 
Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Bukowno
Basen MOSiR zaprasza...

Wymiana zrodła c.o.
 
Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza terenu położonego w gminie Bukowno
Nad Biala Przemsza
WOSP - XXIII FINAŁ
HotSpot.Bukowno - Bezprzewodowy darmowy dostęp do internetu
Œrodowisko bez BARSZCZU SOSNOWSKIEGO


Odwiedzin: 2608006


CEIDG Centralna Ewidencja i Informacja o Działalnoœci Gospodarczej
1 procent Twojego podatku

WOSP - XXIII FINAŁ
Hotspot Bukowno
Biuletyn Informacji Publicznej
Z Burmistrzem przez Skype
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)
System Informacji o Srodowisku
Program Profilaktyki RAKA SZYJKI MACICY
Program Wczesnego Wykrywania RAKA PIERSI

Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego
Serwis Samorządowy PAP
Portal Samorządowy
Internetowy Dziennik Ustaw
Internetowy Monitor Polski
Kryzysowy Telefon Alarmowy UM w Bukownie

Miejski Osrodek Pomocy Spolecznej w Bukownie
Aktualnoœci MBP

Aktualnoœci MOK
MOSiR BUKOWNO

Bukowno on Twitter
Bukowno on Google+
Bukowno on Facebook
Bukowno on YouTube