strona główna | mapa strony | kontakt | wstecz startuj z nami | dodaj do ulubionych | English versionEnglish versionDeutsch
2018-02-23 Piątek, Imieniny: Damiana, Romana, Romany BIP Bukowno on Facebook Bukowno on Google+ Bukowno on Twitter
 wszędzie  w aktualnościach  w archiwum
  Wydarzenia

2013.08.23 - "O wodzie i smrodzie" - wywiad z Wójtem Bolesławia.

 

 Szanowni Państwo,

 

 

 

Nie sposób nie zareagować na wywiad w Serwisie Jurajskim z Wójtem Bolesławia "O smrodzie i wodzie", w którym to Wójt autorytatywnie stwierdza, że na terenie gminy Bolesław nie ma firmy, która wydzielałaby do atmosfery substancje drażniące naszych mieszkańców do tego stopnia, że trudno wytrzymać.

 

I tu rodzi się pytanie - czy mieszkańcy gminy Bolesław granicę wytrzymałości mają ustawioną dużo wyżej niż mieszkańcy Bukowna, którzy tego odoru nie mogą znieść, mając niejednokrotnie odruchy wymiotne, zawroty głowy etc. Może my - mieszkańcy Bukowna - jesteśmy zbyt delikatni? Ale jak nie w Bolesławiu - to sprawca musi być w Bukownie. Tak się składa, że mam odmienne zdanie. Jestem w posiadaniu dokumentów, które w związku ze smrodem powstały na przestrzeni ostatnich trzech lat.

 

W 2010r. Instytut Gospodarowania Odpadami w Katowicach na zapytanie o uciążliwość odorów ze składowiska w Ujkowie Starym odpowiedział pismem, że składowisko nie oddziaływało i nie oddziałuje negatywnie na zanieczyszczenie powietrza w jego otoczeniu. Że kontrolowane jest cykliczne przez specjalistyczne instytucje kontrolne ochrony środowiska i – "że codziennie po zakończeniu składowania odpadów przykrywane są one warstwą inertną np. ziemią, (minerałami), a okresowo odpady są dezynfekowane wapnem. Nie ma więc możliwości dodatkowej emisji substancji złowonnych ze składowiska w porze nocnej i wczesnorannej".

 

Może tak było kiedyś i może dlatego nie odczuwali mieszkańcy obu gmin tak uciążliwego smrodu. Dzisiaj wystarczy wybrać się na wycieczkę rowerową nad wysypisko, w te niezbyt przyjazne dla turystyki miejsce i poszukać chociażby kawałeczka, skrawka powierzchni wysypiska zasypanej warstwą inertną z dnia wczorajszego, przedwczorajszego, sprzed miesiąca. Nie znajdziecie Państwo takiego miejsca, a jest to o tyle ważne, że miało chronić przed emisją zapachów ze składowiska do otoczenia.

 

W tym roku na przełomie miesięcy kwiecień-maj WIOŚ z Krakowa przeprowadził kontrolę składowiska w Ujkowie Starym. W protokole z kontroli można przeczytać, że zakończenie pracy na składowisku to przykrycie warstwą inertną eksploatowanej czaszy.

 

Czyli znowu człowiek przeciętnie myślący dojdzie do wniosku - skoro dzisiaj zasypali, wczoraj i kiedyś, to zawsze na koniec pracy składowiska, powinno ono być w całości przykryte warstwą inertną - a jak jest, warto samemu obejrzeć. Może jej nie widać, bo pozwolenie zintegrowane jakie spółka posiada, dopuszcza, aby ze strumienia odpadów jakie są tu przyjmowane, pewna ich część przewidziana do odzysku (inertna) była wykorzystywana jako ta warstwa izolacyjna. Z tego protokołu wynika też, że w 2012 r. wywieziono 5.414 m3 odcieków, a 9.757 m3 rozdeszczowano(!) na składowisku. To Ci ludzie ze wsi, o których mowa w artykule mogą wiedzieć, jak śmierdzi rozdeszczowany odciek ze składowiska. Szkoda, że nie podano ilościowo, ile rozdeszczowano odcieku już w tym roku.

 

 

Jeśli chodzi o zapach to mieści się w granicach działki!!! Polecam znów wycieczkę.
 
19 lipca br. wezwany do Bolesławia oddział ratownictwa chemicznego z PSP z Krakowa przebadał skład powietrza w rejonie występującego tam odoru. Przebadał powietrze na wszelkie możliwe sposoby włącznie do obecności: Bojowych Środków Trujących, Toksycznych Środków Przemysłowych (tabun , sarin, soman, VX "rosyjski", parzące gazy bojowe, chlorki, cyjanki, związki siarki, amoniak itp.) i nie stwierdził obecności substancji niebezpiecznych, a jedynie dowódca grupy potwierdził występowanie uciążliwego zapachu. Na zakończenie stwierdzono, że PSP w pełni wyczerpała swoje możliwości związane z oznaczeniem w powietrzu substancji niebezpiecznych.
Natomiast zgodnie z ustaleniami w pierwszej połowie sierpnia WIOŚ z Krakowa przeprowadził badania składu powietrza pod kątem składu tego odoru w miejscach jego występowania. Z przedstawionego mi wczoraj sprawozdania wynika, że 14 substancji jakie udało się zidentyfikować są to te same na ul. Kluczewskiej, jak i w sąsiedztwie składowiska odpadów w Ujkowie Starym. Kolejne pomiary od przyszłego tygodnia odbędą się w Bukownie na ul. Poprzecznej. Czy wynik się potwierdzi?
 
Podsumowując: Powiedzmy sobie, że z kominów na terenach ZGH "Bolesław" też coś ucieka w atmosferę, ARKOP wypuszcza olbrzymie ilości pary wodnej, że inni też się do tego dokładają. Ale jeśli od trzech lat, a szczególnie w tym ostatnim okresie rozgrzebuje się składowisko śmieci, aby zainstalować dodatkowy system odgazowania dla zmniejszenia niekontrolowanej emisji gazu wysypiskowego do otoczenia i spółka zarządzająca tym składowiskiem informuje nas o tych uciążliwościach, o możliwości wystąpienia nieprzyjemnych zapachów - to nie mówmy, że w gminie Bolesław nie ma podmiotu gospodarczego utrudniającego codzienne życie mieszkańców Bukowna.
 
 
Burmistrz Miasta Bukowno
Mirosław Gajdziszewski


Drukuj


Biuletyn Informacji Publicznej

Monografia Miasta DZIEJE BUKOWNA

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Podatki Lokalne 2018

Rewolucja Smieciowa w Bukownie
Młodziezowa Rada Miejska w Bukownie

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Jak palić czysto węglem i drewnem?
 
Kryta plywalnia zaprasza...

PRZEWODNIK PO SZLAKACH TURYSTYCZNYCH GMINY BUKOWNO
ATRAKCYJNE DOFINANSOWANIE NA ZMIANĘ SPOSOBU OGRZEWANIA
DNI BUKOWNA 2017

Zapraszamy na KORTY TENISOWE

Rozwój infrastruktury turystycznej Miasta Bukowno jako element tworzenia ponadlokalnego produktu turystycznego
 
1 procent Twojego podatku

JAWOR - Program pozyczkowy dla osób fizycznych na termomodernizacje budynkow jednorodzinnych
Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza
Zmiana nazw ulic w Bukownie
 
Komunikator SISMS dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego

Malopolskie.PL
 
Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Bukowno
Basen MOSiR zaprasza...

Wymiana zrodła c.o.
 
Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza terenu położonego w gminie Bukowno
Nad Biala Przemsza
WOSP - XXIII FINAŁ
HotSpot.Bukowno - Bezprzewodowy darmowy dostęp do internetu
Œrodowisko bez BARSZCZU SOSNOWSKIEGO


Odwiedzin: 2579409


CEIDG Centralna Ewidencja i Informacja o Działalnoœci Gospodarczej
1 procent Twojego podatku

WOSP - XXIII FINAŁ
Hotspot Bukowno
Biuletyn Informacji Publicznej
Z Burmistrzem przez Skype
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)
System Informacji o Srodowisku
Program Profilaktyki RAKA SZYJKI MACICY
Program Wczesnego Wykrywania RAKA PIERSI

Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego
Serwis Samorządowy PAP
Portal Samorządowy
Internetowy Dziennik Ustaw
Internetowy Monitor Polski
Kryzysowy Telefon Alarmowy UM w Bukownie

Miejski Osrodek Pomocy Spolecznej w Bukownie
Aktualnoœci MBP

Aktualnoœci MOK
MOSiR BUKOWNO

Bukowno on Twitter
Bukowno on Google+
Bukowno on Facebook
Bukowno on YouTube