strona główna | mapa strony | kontakt | wstecz startuj z nami | dodaj do ulubionych | English versionEnglish versionDeutsch
2018-02-23 Piątek, Imieniny: Damiana, Romana, Romany BIP Bukowno on Facebook Bukowno on Google+ Bukowno on Twitter
 wszędzie  w aktualnościach  w archiwum
  Wydarzenia

2014.01.10 - WNP.pl: "Polskie surowce kuszą zagraniczne koncerny".

Polskie surowce kuszą

zagraniczne koncerny.

 

 

O tym, że jurajskie miasta stoją na cynku i ołowiu, wiadomo od średniowiecza. Kanadyjczycy z Rathdowney Resources mają nowy pomysł na stare złoża. Inne nasze surowce też budzą zainteresowanie za granicą.

 

Rudy ołowiu z domieszką srebra wydobywano w tym rejonie od XIII wieku. Rathdowney Resources opierała się na danych z historii, acz nie tak odległej. W latach 50. minionego wieku rozpoczęto odwierty prowadzone do połowy lat 80. Wyniki badań jednoznacznie wykazały, że na tym obszarze znajdują się rudy cynku. Badania wykonywane według starej metodologii nie odpowiadają jednak obecnym wymaganiom. Rathdowney nie tylko więc potwierdza i bada położenie złóż, ale także sprawdza ewentualną opłacalność wydobycia.

 

W Zawierciu wiercą

 

Kanadyjska firma wystąpiła o trzy koncesje na poszukiwanie rud na terenach Jury. Dotyczą one znajdujących się na obszarze Zawiercia, Rokitna i Chechła terenów o powierzchni 100 km kwadratowych. Jak dotąd najwięcej odwiertów wykonano w rejonie Zawiercia. Między połową roku 2011 a majem 2012 r. wywiercono tam 178 otworów o łącznej długości prawie 22 km.

 

Na początku tego roku Barbara Chammas z Rathdowney Polska powiedziała dziennikarzom, że wiercenia wykonane w rejonie mineralizacji, w pasie o szerokości 1 km i długości 10 km potwierdziły obecność złoża o wielkości 21,2 mln ton. Jego grubość jest zróżnicowana od metra do 20 m. Średnia grubość pokładów cynku to 3 m. Zawarte są w nim rudy o łącznej zawartości 7,42 procent cynku i ołowiu, przy czym zawartość pierwszego z tych metali wynosi 5,88 procent.

 

Według szacunków, historycznie udokumentowane zasoby są nawet pięciokrotnie większe. John P. Barry, który jako prezes Rathdowney Resources Ltd. rozpoczynał badania w Polsce (30 listopada tego roku na stanowisku prezesa zastąpił go David Copeland), zaznaczył, że nie wszystko da się opłacalnie wykorzystać. Dodatkowym atutem okazuje się jednak obecność srebra w pokładach rudy cynku. Barry stwierdził, że rezultaty wierceń przekroczyły oczekiwania firmy.

 

- Nasze wiercenia wykazały, że złoża zawierają rudy cynku, ołowiu i srebra o mineralizacji istotnej pod względem grubości i gatunku, jednak wyniki są szczególnie istotne w świetle niedawno zakończonych badań metalurgicznych. Co ważne, obecność srebra i możliwość odzyskiwania go wskazuje na ewentualność zwiększenia ekonomicznej wartości obecnie oznaczonych zasobów mineralnych - powiedział Barry, deklarując przy tym skoncentrowanie polskiego zespołu na dalszym rozwijaniu projektu.

 

Nowy wsad?

 

Niedaleko terenów poszukiwań firmy Rathdowney działa kopalnia Pomorzany, należąca do Zakładów Górniczo-Hutniczych Bolesław. Eksploatowane przez nią złoża z roku na rok dają mniejsze wydobycie i według szacunków - wyczerpią się one w najbliższych latach. Zdaniem Bogusława Ochaba, prezesa ZGH Bolesław, jego firma ma 3-4 lata na opracowanie nowej struktury wsadowej. Na razie prowadzone inwestycje skupiły się na zwiększeniu udziału we wsadzie pochodzących z recyklingu tlenków cynku. Wcześniej 95 proc. wsadu stanowiły koncentraty, w większości pochodzące z własnego wydobycia. Uruchomione niedawno nowe instalacje odchlorowania i odfluorowania pozwoliły zwiększyć udział tlenków z odzysku do ok. 20 proc., a docelowo ma on osiągnąć 40 proc. Resztę trzeba będzie kupić na rynku.

 

- Obecnie dokupujemy trochę w Szwecji, trochę w Irlandii, trochę na szeroko rozumianych Bałkanach - mówi Bogusław Ochab. Jego firma także była zainteresowana poszukiwaniem nowych złóż, ale ograniczał ją głównie brak środków na ich badanie. Rathdowney wydał już ponad 20 mln dolarów na przeprowadzenie kompleksowego programu obejmującego między innymi analizę obszernej bazy geologicznych danych historycznych, planowanie i realizację intensywnych prac wiertniczych monitorowanie środowiska oraz wsparcie dla lokalnej społeczności.

 

Przejęcie ZGH przez powiązany z ArcelorMittal Stalprodukt mogłoby zmienić tę sytuację, ale do 2015 roku koncesję na poszukiwanie złóż ma kanadyjska firma i wszystko wskazuje na to, że będzie tworzyć kopalnię. Ochab nie wyklucza rozmów o współpracy z Kanadyjczykami, ale na jakiekolwiek szczegóły jest jeszcze za wcześnie.

 

Rathdowney też patrzy w stronę Pomorzan z zainteresowaniem. W raporcie technicznym przygotowanym w ubiegłym roku Kanadyjczycy założyli możliwość wykorzystywania należących do kopalni Pomorzany stawów osadowych i koncentratora. W swojej strategii uwzględnili także fakt, że likwidacja kopalni może ułatwić firmie dostęp do wykwalifikowanej i doświadczonej kadry.

 

- Zamierzamy blisko współpracować z naszymi sąsiadami, badając synergię, która zapewnia bardzo realną możliwość obniżenia kosztów kapitałowych i skrócenia harmonogramu wynikającego z posiadanych zezwoleń - powiedział Barry.

 

Plany Kanadyjczyków wywołują sprzeciwy lokalnych społeczności, obawiających się, że eksploatacja złóż rud niekorzystnie odbije się na środowisku naturalnym. Tereny Jury Krakowsko-Częstochowskiej, na której obrzeżach leżą tereny ewentualnej eksploatacji, mają walory turystyczne i od lat są promowane jako obszary aktywnego wypoczynku. Część terenów, na których Rathdowney poszukuje złóż, należy do chronionych obszarów programu Natura 2000.

 

Rathdowney stara się oswoić lokalną społeczność ze swoją obecnością, mocno angażując się w różnego typu działania społeczne. Przekonuje, że projekt będzie realizowany w niezagrażający środowisku i społecznie odpowiedzialny sposób. Firma ma jeszcze kilka lat na zmianę nastawienia mieszkańców i przekonanie ich, że nowoczesne metody wydobycia są znacznie mniej inwazyjne niż technologie stosowane kilkadziesiąt lat temu.

 

- Nie podjęliśmy jeszcze ostatecznej decyzji o budowie kopalni. Obiecujące rezultaty etapu wierceń pozwoliły nam przejść do etapu oceny projektu. Spodziewamy się zakończenia etapu analiz inżynieryjnych, środowiskowych i społecznych na przełomie 2014 i 2015 r. - mówi Barbara Chammas.

 

Gdyby decyzja została podjęta, a na to wskazuje zaangażowanie firmy poparte opiniami analityków o spodziewanych w najbliższych latach brakach rud cynku na światowych rynkach, budowa mogłaby ruszyć między 2016 a 2018 rokiem, a rok, najdalej dwa lata później mogłoby się rozpocząć wydobycie, które miałoby wynieść początkowo milion ton rudy, a docelowo nawet dwukrotnie więcej.

 

Nakłady na budowę kopalni wyliczono na 200-300 mln dolarów. Nie wiadomo, czy, w jakim stopniu i na jakich warunkach będzie mogła być wykorzystana infrastruktura obecnej kopalni Pomorzany. Biorąc pod uwagę wyczerpywanie się złóż w tej kopalni i konieczność kupowania wsadu na rynku, ZGH Bolesław może być zainteresowany współpracą z kanadyjską firmą.

 

Podrążą tematy...

 

Atrakcyjność polskich zasobów surowcowych dostrzega więcej firm zagranicznych. Koncesję na poszukiwanie rud polimetalicznych w Kobierzycach ma Amarante Investments. Firma jest z Krakowa, ale stoi za nią amerykańska grupa Electrum, działająca m.in. na obszarach obu Ameryk, Afryki i Azji.

 

O koncesję na poszukiwanie ropy naftowej i gazu ziemnego wystąpiły m.in. Lane Resources, firma spokrewniona z 3Legs Resources z siedzibą na wyspie Man, polskie oddziały niemieckiej RWE Dea i amerykańskiej FX Energy.

 

Koncesję na poszukiwanie węgla kamiennego chce uzyskać polski oddział australijskiej Linc Energy, a także Wildhorse Energy Poland, polski oddział firmy z kapitałem brytyjsko-australijskim, obecnej także na Węgrzech. W ciągu pięciu lat w Ludwikowicach Kłodzkich koło Nowej Rudy ma powstać kopalnia węgla koksującego, budowana przez spółkę Coal Holding, należącą do australijskiej grupy kapitałowej Balamara Resources Limited.

 

Piotr Myszor

wnp.pl

 


Drukuj


Biuletyn Informacji Publicznej

Monografia Miasta DZIEJE BUKOWNA

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Podatki Lokalne 2018

Rewolucja Smieciowa w Bukownie
Młodziezowa Rada Miejska w Bukownie

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Jak palić czysto węglem i drewnem?
 
Kryta plywalnia zaprasza...

PRZEWODNIK PO SZLAKACH TURYSTYCZNYCH GMINY BUKOWNO
ATRAKCYJNE DOFINANSOWANIE NA ZMIANĘ SPOSOBU OGRZEWANIA
DNI BUKOWNA 2017

Zapraszamy na KORTY TENISOWE

Rozwój infrastruktury turystycznej Miasta Bukowno jako element tworzenia ponadlokalnego produktu turystycznego
 
1 procent Twojego podatku

JAWOR - Program pozyczkowy dla osób fizycznych na termomodernizacje budynkow jednorodzinnych
Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza
Zmiana nazw ulic w Bukownie
 
Komunikator SISMS dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego

Malopolskie.PL
 
Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Bukowno
Basen MOSiR zaprasza...

Wymiana zrodła c.o.
 
Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza terenu położonego w gminie Bukowno
Nad Biala Przemsza
WOSP - XXIII FINAŁ
HotSpot.Bukowno - Bezprzewodowy darmowy dostęp do internetu
Œrodowisko bez BARSZCZU SOSNOWSKIEGO


Odwiedzin: 2579413


CEIDG Centralna Ewidencja i Informacja o Działalnoœci Gospodarczej
1 procent Twojego podatku

WOSP - XXIII FINAŁ
Hotspot Bukowno
Biuletyn Informacji Publicznej
Z Burmistrzem przez Skype
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)
System Informacji o Srodowisku
Program Profilaktyki RAKA SZYJKI MACICY
Program Wczesnego Wykrywania RAKA PIERSI

Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego
Serwis Samorządowy PAP
Portal Samorządowy
Internetowy Dziennik Ustaw
Internetowy Monitor Polski
Kryzysowy Telefon Alarmowy UM w Bukownie

Miejski Osrodek Pomocy Spolecznej w Bukownie
Aktualnoœci MBP

Aktualnoœci MOK
MOSiR BUKOWNO

Bukowno on Twitter
Bukowno on Google+
Bukowno on Facebook
Bukowno on YouTube