strona główna | mapa strony | kontakt | wstecz startuj z nami | dodaj do ulubionych | English versionEnglish versionDeutsch
2018-02-20 Wtorek, Imieniny: Anety, Lehca, Leona BIP Bukowno on Facebook Bukowno on Google+ Bukowno on Twitter
 wszędzie  w aktualnościach  w archiwum
  Wydarzenia

2014.01.22 - Prezes ZGH Bolesław: "...tylko Polska nie wspiera swojego przemysłu energochłonnego".

 Prezes ZGH Bolesław:

 "...tylko Polska nie wspiera

 swojego przemysłu energochłonnego".

 

 

 

W Polsce wpływy z uprawnień traktuje się jako dochód dla budżetu. W takiej sytuacji budżet państwa ma nadzieję na większe pieniądze z praw do emisji i pewnie dlatego nie robi się nic, żeby pomóc firmom energochłonnym. Pozostałe kraje Unii Europejskiej przygotowały już odpowiednie mechanizmy - mówi Bogusław Ochab, prezes ZGH Bolesław.

 

 

Unia Europejska robi wszystko, aby z powodu polityki klimatycznej wyzwolić wzrost cen emisji CO2, zmuszając kraje i firmy do zmniejszenia emisji. Jakie to wam rysuje perspektywy?

 

- Niepokojące, bo z drugiej strony nie robi się nic, żeby energochłonna gałęzie przemysłu mogły tego oczekiwać w spokoju. Patrząc na politykę klimatyczną i jej wpływ na branże energochłonne jestem coraz bardziej przerażony.

 

To jednak nie tylko polski problem...

 

- W Polsce ma on jednak szczególne znaczenie, bo poczynania naszego rządu wskazują na całkowite niezrozumienie intencji ochrony klimatu w Europie. Te pieniądze powinny być przeznaczane dla energetyki na inwestycje prowadzące do zmniejszenia emisji i dla przemysłów energochłonnych, aby przetrwały ten trudny okres. U nas wpływy z uprawnień traktuje się jako dochód dla budżetu i to jest przerażające. W takiej sytuacji budżet państwa ma nadzieję na większe pieniądze z praw do emisji i pewnie dlatego nie robi się nic, żeby pomóc firmom energochłonnym.

 

Na razie jednak mamy spadek cen energii, a to chyba dla was dobra informacja?

 

- Bardzo się cieszymy, że ceny energii czarnej stały się rynkowe, spadły w dół. To jednak dotyczy całej Europy, a więc także naszej konkurencji. To nie ręka rządu, ale rynku. Polityka fiskalna państwa wskazuje raczej, że energia elektryczna to towar luksusowy obciążony akcyzą.

 

Zgodnie z dyrektywą z 2003 roku udało się zwolnić firmy energochłonne z akcyzy od gazu i koksu, to do tej pory nie został rozwiązany problem akcyzy od energii elektrycznej. Nasi konkurenci, producenci cynku z Unii Europejskiej jej nie płacą. W ramach grupy Bolesław produkujemy aktualnie 150 tys. ton cynku. Produkcja cynku metodą elektrolityczną jest procesem mocno energochłonnym. Cynk produkuje się w Hiszpanii, Belgii, Holandii i Niemczech. Wiemy, że w tych krajach firmy wykorzystujące proces elektrolityczny nie płacą akcyzy. Firmy energochłonne są z niej całkowicie zwolnione.

 

W tej dyrektywie są wskazane procesy, m.in. elektroliza i procesy metalurgiczne, które mogą być całkowicie z akcyzy zwolnione i w Europie wszyscy to zrobili. W Polsce zrobiono to dla gazu i dla koksu głównie dlatego, że wprowadzano te zwolnienia na etapie kiedy minister finansów jeszcze nie zobaczył pieniędzy, więc łatwiej mu było z nich zrezygnować. Akcyza na energię od ponad 10 lat stanowi przychód do skarbu państwa, więc ciężko jest te pieniądze darować. Tymczasem dla nas to bardzo ważne, bo energia stanowi 23 proc. naszych kosztów.

 

Powinno was więc cieszyć wprowadzenie tzw. małego trójpaku, ustawy w myśl której firmy energochłonne powinny płacić za tzw. kolorowe certyfikaty mniej niż pozostałe?

 

- Cieszyliśmy się z tego bardzo, bo kolorowe certyfikaty są drugim elementem decydującym o kosztach energii elektrycznej, a ta ustawa daje nam podobne korzyści, jakie ma nasza konkurencja w Unii Europejskiej. Problem polega na tym, że ten artykuł musi być notyfikowany w UE i sam nie wiem jak długo ten proces będzie trwał. Rzecz trochę dziwna, bo ustawa jest, teoretycznie powinniśmy się cieszyć, ale efektu finansowego z tego nie mamy. Prawdę mówiąc z problemem cen i obciążeń energii elektrycznej walczymy już 4 lata i do tej pory nie udało się osiągnąć żadnych sukcesów, które przekładałyby się na pieniądze.

 

To jednak nie ostatni mechanizm, który mógłby wam pomóc. Teoretycznie są jeszcze rekompensaty...

 

- To środek, o którym w Polsce się zapomina. Dyrektywa z roku 2009 mówi, że część środków uzyskanych ze sprzedaży uprawnień do emisji dwutlenku węgla powinna trafić do firm energochłonnych jako rekompensata, żeby nie uciekały poza Unię Europejską. Dotyczy to sytuacji, kiedy wzrost cen energii wynika z wysokich cen uprawnień do emisji. Według informacji jakie mamy, w większości krajów firmy energochłonne już wiedzą na czym stoją, jakie rekompensaty dostaną jeżeli z powodu kosztów praw do emisji ceny energii wzrosną znacząco. W niektórych krajach programy rekompensat są już przygotowane w formie ustawy. Nie wiem o jakichkolwiek ustaleniach dotyczących takich rekompensat w Polsce.

 

To ważna kwestia, bo widać, że Unia stara się różnymi metodami spowodować wzrost cen praw do emisji, a to się przeniesie na istotny wzrost cen energii elektrycznej. Nie powinno się czekać z przygotowaniem takiego instrumentu aż będzie za późno.


 


Piotr Myszor

wnp.plDrukuj


Biuletyn Informacji Publicznej

Monografia Miasta DZIEJE BUKOWNA

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Podatki Lokalne 2018

Rewolucja Smieciowa w Bukownie
Młodziezowa Rada Miejska w Bukownie

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Jak palić czysto węglem i drewnem?
 
Kryta plywalnia zaprasza...

PRZEWODNIK PO SZLAKACH TURYSTYCZNYCH GMINY BUKOWNO
ATRAKCYJNE DOFINANSOWANIE NA ZMIANĘ SPOSOBU OGRZEWANIA
DNI BUKOWNA 2017

Zapraszamy na KORTY TENISOWE

Rozwój infrastruktury turystycznej Miasta Bukowno jako element tworzenia ponadlokalnego produktu turystycznego
 
1 procent Twojego podatku

JAWOR - Program pozyczkowy dla osób fizycznych na termomodernizacje budynkow jednorodzinnych
Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza
Zmiana nazw ulic w Bukownie
 
Komunikator SISMS dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego

Malopolskie.PL
 
Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Bukowno
Basen MOSiR zaprasza...

Wymiana zrodła c.o.
 
Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza terenu położonego w gminie Bukowno
Nad Biala Przemsza
WOSP - XXIII FINAŁ
HotSpot.Bukowno - Bezprzewodowy darmowy dostęp do internetu
Œrodowisko bez BARSZCZU SOSNOWSKIEGO


Odwiedzin: 2577150


CEIDG Centralna Ewidencja i Informacja o Działalnoœci Gospodarczej
1 procent Twojego podatku

WOSP - XXIII FINAŁ
Hotspot Bukowno
Biuletyn Informacji Publicznej
Z Burmistrzem przez Skype
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)
System Informacji o Srodowisku
Program Profilaktyki RAKA SZYJKI MACICY
Program Wczesnego Wykrywania RAKA PIERSI

Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego
Serwis Samorządowy PAP
Portal Samorządowy
Internetowy Dziennik Ustaw
Internetowy Monitor Polski
Kryzysowy Telefon Alarmowy UM w Bukownie

Miejski Osrodek Pomocy Spolecznej w Bukownie
Aktualnoœci MBP

Aktualnoœci MOK
MOSiR BUKOWNO

Bukowno on Twitter
Bukowno on Google+
Bukowno on Facebook
Bukowno on YouTube