strona główna | mapa strony | kontakt | wstecz startuj z nami | dodaj do ulubionych | English versionEnglish versionDeutsch
2018-03-19 Pon., Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety BIP Bukowno on Facebook Bukowno on Google+ Bukowno on Twitter
 wszędzie  w aktualnościach  w archiwum
  Wydarzenia

2014.02.25 - Przegląd Olkuski: "ZGH "Bolesław" chce sprzedać kopalnię w Czarnogórze".

ZGH "Bolesław" chce sprzedać

kopalnię w Czarnogórze.

 

 

 

Za około 150 mln zł Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” w Bukownie chcą sprzedać udziały w kopalni Gradir Montenegro w Czarnogórze. Producent cynku i ołowiu z powiatu olkuskiego posiada dokładnie 99,3473% łącznego zarejestrowanego kapitału spółki z Bałkanów. Nabywcą ma być Balkan Mining Group Ltd. - firma z siedzibą na Malcie. Ruch ZGH „Bolesław” ma najpewniej związek z nowymi inwestycjami, do jakich przymierza się zakład. Zainteresowane strony zawarły już znaczącą umowę warunkową. Nie wiadomo jeszcze, kiedy dojdzie do ostatecznej transakcji.

 

Połowę udziałów w spółce Drustvo za proizvodnju, trgovinu i usluge "Gradir Montenegro" d.o.o. Niksic w Czarnogórze Zakłady Górniczo-Hutnicze „Bolesław” kupiły w 2011 roku za 20 mln euro. Jak wyjaśniał wówczas prezes Bogusław Ochab, był to krok strategiczny, który zapewniał zakładowym hutom (w Bolesławiu i Miasteczku Śląskim) alternatywne źródło wsadu. Od wielu lat jasne jest, że zasoby Kopalni "Pomorzany" kończą się, a planowany rok rozpoczęcia likwidacji to rok 2016, być może 2017. Najwyraźniej kierownictwo ma nowe plany względem przyszłości zakładów, o czym świadczy transakcja sprzedaży bałkańskiej kopalni.

 

Według wstępnych obliczeń ZGH "Bolesław" zarobi na sprzedaży udziałów dokładnie 152.968.330 zł (cena wyliczona według kursu na dzień zawarcia umowy warunkowej).

 

Do ostatecznego przejęcia udziałów kopalni w Czarnogórze przez maltańską spółkę brakuje jeszcze kilka koniecznych wymogów finansowo-formalnych. Jak poinformował główny udziałowiec bolesławskich zakładów, Stalprodukt S.A., sprzedaż nastąpi dopiero po spełnieniu tzw. warunków zawieszających. Kupujący musi zawrzeć odpowiednie umowy zlecenia z instytucjami finansowymi lub bankami pierwszej klasy, gwarantujące pokrycie kosztów lub spółka uzyska kredyty, które pokryją minimum połowę ostatecznej ceny. Sprzedaż musi też zatwierdzić walne zgromadzenie sprzedającego, a całość kwoty musi zostać przekazana na rachunek escrow. Na to ostatnie Balkan Mining Group Ltd. ma czas do 7 kwietnia tego roku.

 

Na sprzedaży kopalni wspólna górnicza historia Bolesławia i Niksica się nie skończy. W ciągu tygodnia od przeniesienia własności, obie strony podpiszą umowę na dostawę 15 tysięcy ton koncentratów cynku rocznie przez kolejnych 5 lat. Szacunkowa wartość surowca to koło 160 mln złotych.

 

Zarząd Stalproduktu S.A. poinformował, że decyzja o sprzedaży udziału w spółce Gradir Montenegro d.o.o. została podjęta w związku z tworzeniem dużego podmiotu górniczego w branży cynkowo-ołowiowej na terenie Bałkanów, przy równoczesnym zapewnieniu przez niego dostaw koncentratów cynku dla ZGH „Bolesław” S.A., a środki z tej transakcji ZGH „Bolesław” S.A. planuje przeznaczyć w szczególności na realizację nowych projektów inwestycyjnych.

 

O jakie konkretnie projekty chodzi? Tego nie wiadomo, ale nie jest tajemnicą, że bolesławska firma jest wymieniana wśród tych, które są brane pod uwagę przy projekcie OLZA, czyli uruchomieniu kopalni w Zawierciu. Kanadyjski koncern Rathdowney chce dokładnie zbadać i udokumentować złoża cynku i ołowiu na terenie olkusko-zawierciańskim. Złoża są i co do tego nie ma żadnych wątpliwości. Pytanie tylko, gdzie dokładnie oraz o jakich parametrach i czy lokalna społeczność zgodzi się, aby powstała w okolicach Zawiercia kopalnia, jeśli okaże się, że eksploatacja byłaby rentowna. Badany teren to docelowo 150 km kwadratowych. Czy te spekulacje są trafne? Ani ZGH „Bolesław”, ani Stalprodukt nigdy tych informacji nie potwierdziły. Sprzedaż kopalni w Czarnogórze może być jednak sygnałem, że coś jest na rzeczy.

 

Emilia Kotnis-Górka

 


Drukuj


Biuletyn Informacji Publicznej

Monografia Miasta DZIEJE BUKOWNA

Wybory Samorzadowe 2018
 
NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Podatki Lokalne 2018

Rewolucja Smieciowa w Bukownie
Młodziezowa Rada Miejska w Bukownie

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Jak palić czysto węglem i drewnem?
 
Kryta plywalnia zaprasza...

PRZEWODNIK PO SZLAKACH TURYSTYCZNYCH GMINY BUKOWNO
ATRAKCYJNE DOFINANSOWANIE NA ZMIANĘ SPOSOBU OGRZEWANIA
DNI BUKOWNA 2017

Zapraszamy na KORTY TENISOWE

Rozwój infrastruktury turystycznej Miasta Bukowno jako element tworzenia ponadlokalnego produktu turystycznego
 
1 procent Twojego podatku

JAWOR - Program pozyczkowy dla osób fizycznych na termomodernizacje budynkow jednorodzinnych
Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza
Zmiana nazw ulic w Bukownie
 
Komunikator SISMS dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego

Malopolskie.PL
 
Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Bukowno
Basen MOSiR zaprasza...

Wymiana zrodła c.o.
 
Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza terenu położonego w gminie Bukowno
Nad Biala Przemsza
WOSP - XXIII FINAŁ
HotSpot.Bukowno - Bezprzewodowy darmowy dostęp do internetu
Œrodowisko bez BARSZCZU SOSNOWSKIEGO


Odwiedzin: 2596441


CEIDG Centralna Ewidencja i Informacja o Działalnoœci Gospodarczej
1 procent Twojego podatku

WOSP - XXIII FINAŁ
Hotspot Bukowno
Biuletyn Informacji Publicznej
Z Burmistrzem przez Skype
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)
System Informacji o Srodowisku
Program Profilaktyki RAKA SZYJKI MACICY
Program Wczesnego Wykrywania RAKA PIERSI

Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego
Serwis Samorządowy PAP
Portal Samorządowy
Internetowy Dziennik Ustaw
Internetowy Monitor Polski
Kryzysowy Telefon Alarmowy UM w Bukownie

Miejski Osrodek Pomocy Spolecznej w Bukownie
Aktualnoœci MBP

Aktualnoœci MOK
MOSiR BUKOWNO

Bukowno on Twitter
Bukowno on Google+
Bukowno on Facebook
Bukowno on YouTube