strona główna | mapa strony | kontakt | wstecz startuj z nami | dodaj do ulubionych | English versionEnglish versionDeutsch
2018-02-23 Piątek, Imieniny: Damiana, Romana, Romany BIP Bukowno on Facebook Bukowno on Google+ Bukowno on Twitter
 wszędzie  w aktualnościach  w archiwum
  Wydarzenia

2014.07.09 - Przegląd Olkuski: "Jeden spływ, setki chętnych".

Jeden spływ, setki chętnych.

 

 

 

Zainteresowanie nową atrakcją rekreacyjną, jaką jest spływ kajakowy Sztołą, przeszło najśmielsze oczekiwania inicjatorów takiej formy aktywnego wypoczynku. Szczególnie w weekendy ilość chętnych do popływania kajakiem jest bardzo duża. Władze Bukowna już zastanawiają się, w jaki sposób usprawnić kolejkę do spływu, bo chętnych jest więcej niż kajaków. Spływ zainteresował nie tylko lokalnych amatorów interesujących wrażeń, ale również przyjezdnych.

 

Pierwsi chętni spłynęli kajakami Sztołą w połowie czerwca, a z atrakcji będzie można korzystać do końca wakacji. Do dyspozycji kajakarzy jest 5 kajaków dwuosobowych, a wynajęcie każdego z nich to koszt 35 zł. Spływ trwa około godziny do półtorej. Ci, którzy wodną przygodę na Sztole mają już za sobą, zdecydowanie zachęcają pozostałych do spróbowania. - Ilość zainteresowanych najlepiej świadczy o tym, że pomysł był strzałem w dziesiątkę. Jest to jedyne miejsce w całej okolicy, gdzie można bezpiecznie popływać kajakiem. Spływ nie wymaga wielkich umiejętności, ale w niektórych miejscach nurt jest dosyć rwący, jednak to tylko podnosi atrakcyjność przeprawy. Doświadczenie w pływaniu kajakiem nie jest może konieczne, ale przydatne. Na pewno osoba, która decyduje się na taką przygodę, musi umieć pływać. Ja pokonałem ten odcinek już kilka razy i zawsze było ekscytująco. Zdecydowanie polecam – relacjonuje Piotr, mieszkaniec Olkusza.

 

Spływ zaczyna się w przystani przy "Leśnym Dworze" w Bukownie, a kończy obok mostku przy ulicy Borowskiej. Na stracie można kupić bilety i odebrać sprzęt – oprócz kajaków z wiosłami, uczestnicy zostają wyposażeni również w kapoki oraz osprzęt do transportu i ich przechowywania.

 

Dzięki spływowi można nie tylko popracować nad tężyzną fizyczną, ale naprawdę odpocząć. Walory przyrodnicze Doliny Rzeki Sztoły mają wpływ zdecydowanie wyciszający. Dla pasjonatów mocniejszych wrażeń istotna może być informacja, że miejscami nurt rzeki wymaga intensywnej reakcji kajakarza, podobnie jak naturalne przeszkody i meandry.  Przystanie zostały wyposażone w konieczną infrastrukturę turystyczną -  ławki, kosze na śmieci i toalety.

 

Mieszkańcy zastanawiają się, czy jest możliwe, aby poprawić nieco przepustowość spływu, szczególnie w weekendy. Pojawiają się propozycje dokupienia większej ilości kajaków i skrócenia nieco odstępu czasowego między następującymi po sobie spływami. - Pozytywna odpowiedź ze strony mieszkańców i przyjezdnych jest dla nas wyraźnym sygnałem, że zorganizowanie spływu było dobrym pomysłem. Zastanawiamy się, w jaki sposób jeszcze lepiej zorganizować spływy, żeby większa ilość osób mogła z nich skorzystać, a chętni nie musieli zbyt długo czekać. O ile zakup kolejnych kajaków nie jest bardzo dużym problemem, o tyle musimy się troszczyć o bezpieczeństwo uczestników spływu. Kłopot polega na tym, że na chwilę obecną kajaki wypływają w 30-minutowych odstępach, żeby każdemu z uczestników zapewnić komfort spływu. Jedni pokonują trasę szybciej, a niektórzy trochę wolniej, dlatego odstęp jest konieczny, przede wszystkim dla ich bezpieczeństwa. Stąd rozwiązanie nie jest takie proste, ale nie twierdzimy, że niemożliwe – tłumaczy Marcin Cockiewicz, sekretarz Bukowna. Największe zainteresowanie spływem można zaobserwować w weekendy, dlatego też warto rozważyć spływ w tygodniu. Wtedy na kajak nie trzeba zbyt długo czekać.

 

Spływ kajakowy Sztołą jest częścią projektu „Rozwój infrastruktury turystycznej Miasta Bukowno jako element tworzenia ponadlokalnego produktu turystycznego”, na realizację którego miasto pozyskało fundusze unijne w ramach MRPO. Oprócz spływu obejmuje również przebudowę Domu Turysty „Tramp”, budowę parkingu i miejsc postojowych przy ul. Reymonta, ogrodzenie basenu, oznakowanie i opisanie szlaków turystycznych przebiegających przez gminę Bukowno, a także wyposażenie ich w potrzebne elementy małej architektury.

 

Emilia Kotnis-Górka

 

 

 

 


Drukuj


Biuletyn Informacji Publicznej

Monografia Miasta DZIEJE BUKOWNA

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Podatki Lokalne 2018

Rewolucja Smieciowa w Bukownie
Młodziezowa Rada Miejska w Bukownie

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Jak palić czysto węglem i drewnem?
 
Kryta plywalnia zaprasza...

PRZEWODNIK PO SZLAKACH TURYSTYCZNYCH GMINY BUKOWNO
ATRAKCYJNE DOFINANSOWANIE NA ZMIANĘ SPOSOBU OGRZEWANIA
DNI BUKOWNA 2017

Zapraszamy na KORTY TENISOWE

Rozwój infrastruktury turystycznej Miasta Bukowno jako element tworzenia ponadlokalnego produktu turystycznego
 
1 procent Twojego podatku

JAWOR - Program pozyczkowy dla osób fizycznych na termomodernizacje budynkow jednorodzinnych
Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza
Zmiana nazw ulic w Bukownie
 
Komunikator SISMS dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego

Malopolskie.PL
 
Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Bukowno
Basen MOSiR zaprasza...

Wymiana zrodła c.o.
 
Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza terenu położonego w gminie Bukowno
Nad Biala Przemsza
WOSP - XXIII FINAŁ
HotSpot.Bukowno - Bezprzewodowy darmowy dostęp do internetu
Œrodowisko bez BARSZCZU SOSNOWSKIEGO


Odwiedzin: 2579409


CEIDG Centralna Ewidencja i Informacja o Działalnoœci Gospodarczej
1 procent Twojego podatku

WOSP - XXIII FINAŁ
Hotspot Bukowno
Biuletyn Informacji Publicznej
Z Burmistrzem przez Skype
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)
System Informacji o Srodowisku
Program Profilaktyki RAKA SZYJKI MACICY
Program Wczesnego Wykrywania RAKA PIERSI

Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego
Serwis Samorządowy PAP
Portal Samorządowy
Internetowy Dziennik Ustaw
Internetowy Monitor Polski
Kryzysowy Telefon Alarmowy UM w Bukownie

Miejski Osrodek Pomocy Spolecznej w Bukownie
Aktualnoœci MBP

Aktualnoœci MOK
MOSiR BUKOWNO

Bukowno on Twitter
Bukowno on Google+
Bukowno on Facebook
Bukowno on YouTube