strona główna | mapa strony | kontakt | wstecz startuj z nami | dodaj do ulubionych | English versionEnglish versionDeutsch
2018-02-23 Piątek, Imieniny: Damiana, Romana, Romany BIP Bukowno on Facebook Bukowno on Google+ Bukowno on Twitter
 wszędzie  w aktualnościach  w archiwum
  Wydarzenia

2014.09.11 - Przegląd Olkuski: "Lepszy świat przez wolontariat".

Przegląd Olkuski:
"Lepszy świat przez wolontariat".

 

 

 

Wolontariat, to według definicji encyklopedycznej dobrowolna, bezpłatna i świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno-koleżeńsko-przyjacielskie. Określenie "bezpłatna" nie oznacza jednak "bezinteresowna", lecz "bez wynagrodzenia materialnego". W rzeczywistości wolontariusz uzyskuje liczne korzyści niematerialne: satysfakcję, doświadczenie i nowe umiejętności. Spotyka także nowych przyjaciół. Ta aktywność społeczna jest popularna głównie wśród ludzi młodych, ale i tak wolontariat w szkołach podstawowych to ciągle nowość. Fundacja "Bo Warto" stanęła na wysokości zadania i poprzez roczny projekt pod nazwą "Lepszy świat przez wolontariat", dobroczynnością starała się zarazić najmłodsze szkolne pokolenia. Jak pokazują statystyki, akcja przyniosła wymierne efekty.

 

 

Na zaproszenie organizatorów odpowiedziały 43 placówki na terenie trzech różnych województw: Wielkopolski, Mazowsza i oczywiście Małopolski. W sumie ponad 360 młodych wolontariuszy dokonało około 875 działań, z tytułu których nie otrzymali żadnych gratyfikacji materialnych. Ale jak sami podkreślali podczas trwania projektu: - Chcę, a nie muszę być wolontariuszem.

 

To właśnie o wolontariacie jako pasji, a nie przykrym obowiązku, przez kilkanaście miesięcy przekonywali swoich podopiecznych nauczyciele i lokalni trenerzy. W trakcie trwania projektu na porządku dziennym były szkolenia z wykwalifikowaną kadrą, a dzieci miały możliwość rozwijania swoich zainteresowań, poprzez przeróżne formy pomocy innym. Uczniowie pomagali m.in. seniorom z Domów Spokojnej Starości czy głodującym zwierzętom.

 

 

Akcja została podzielona na dwie części. Pierwszą z nich było stworzenie scenariusza, przedstawiającego harmonogram działań danej grupy wolontariackiej. Druga propozycja dotyczyła natomiast utworzenia blogu internetowego, gdzie każda szkoła biorąca udział w projekcie mogła się pochwalić dotychczasowymi osiągnięciami. Łącznie powstało 36 takich internetowych witryn, z których najlepsza okazała się ta stworzona przez uczniów i grono pedagogiczne Zespołu Szkół nr 2 w Bukownie. Drugą lokatę zdaniem jury zajęła propozycja wolontariuszy ze Świetlicy Szkolno-Wychowawczej w Bukownie, a trzecie miejsce przyznano reprezentacji Zespołu Szkół w Zakliczynie.

 

 

Wśród najlepszych scenariuszy znalazły się natomiast propozycje Szkoły Podstawowej z Klucz ("Tęcza"), Świetlicy Szkolno-Wychowawczej w Bukownie i Zespołu Szkół w Zakliczynie. Ta ostatnia placówka sięgnęła po nagrodę główną, którą z rąk organizatorów odebrała koordynatorka projektu Justyna Iwaniec.

 

Podsumowanie projektu na terenie Małopolski nastąpiło w Zespole Szkół nr 1 w Bukownie, gdzie oprócz wyróżnienia najlepszych grup, każdy z uczestników miał chwilę na prezentację podjętych działań i podzielenia się z rówieśnikami swoimi odczuciami dotyczącymi udziału w projekcie. Podczas szkolnej gali wyświetlony został również materiał wideo z warsztatów wolontariackich w Pucku, na które pojechały wyróżniające się osoby biorące udział w akcji.

 

 

- Wystarczył niespełna rok, a poruszyliśmy wiele serc. Praca młodzieży na rzecz innych przyniosła obustronne korzyści i przede wszystkim poczucie dobrze spełnionego obowiązku – mówi Monika Karda, koordynatorka projektu z ramienia Fundacji „Bo Warto”. - Naszą siłą jest pasja i pozytywna energia. Pomaganie jest dobre, a wolontariat uszlachetnia, bez względu na wiek – dodaje Prezes Fundacji, Renata Wardecka.

 

Piotr Kubiczek

 

 


Drukuj


Biuletyn Informacji Publicznej

Monografia Miasta DZIEJE BUKOWNA

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Podatki Lokalne 2018

Rewolucja Smieciowa w Bukownie
Młodziezowa Rada Miejska w Bukownie

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Jak palić czysto węglem i drewnem?
 
Kryta plywalnia zaprasza...

PRZEWODNIK PO SZLAKACH TURYSTYCZNYCH GMINY BUKOWNO
ATRAKCYJNE DOFINANSOWANIE NA ZMIANĘ SPOSOBU OGRZEWANIA
DNI BUKOWNA 2017

Zapraszamy na KORTY TENISOWE

Rozwój infrastruktury turystycznej Miasta Bukowno jako element tworzenia ponadlokalnego produktu turystycznego
 
1 procent Twojego podatku

JAWOR - Program pozyczkowy dla osób fizycznych na termomodernizacje budynkow jednorodzinnych
Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza
Zmiana nazw ulic w Bukownie
 
Komunikator SISMS dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego

Malopolskie.PL
 
Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Bukowno
Basen MOSiR zaprasza...

Wymiana zrodła c.o.
 
Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza terenu położonego w gminie Bukowno
Nad Biala Przemsza
WOSP - XXIII FINAŁ
HotSpot.Bukowno - Bezprzewodowy darmowy dostęp do internetu
Œrodowisko bez BARSZCZU SOSNOWSKIEGO


Odwiedzin: 2579469


CEIDG Centralna Ewidencja i Informacja o Działalnoœci Gospodarczej
1 procent Twojego podatku

WOSP - XXIII FINAŁ
Hotspot Bukowno
Biuletyn Informacji Publicznej
Z Burmistrzem przez Skype
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)
System Informacji o Srodowisku
Program Profilaktyki RAKA SZYJKI MACICY
Program Wczesnego Wykrywania RAKA PIERSI

Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego
Serwis Samorządowy PAP
Portal Samorządowy
Internetowy Dziennik Ustaw
Internetowy Monitor Polski
Kryzysowy Telefon Alarmowy UM w Bukownie

Miejski Osrodek Pomocy Spolecznej w Bukownie
Aktualnoœci MBP

Aktualnoœci MOK
MOSiR BUKOWNO

Bukowno on Twitter
Bukowno on Google+
Bukowno on Facebook
Bukowno on YouTube