strona główna | mapa strony | kontakt | wstecz startuj z nami | dodaj do ulubionych | English versionEnglish versionDeutsch
2018-04-23 Pon., Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha BIP Bukowno on Facebook Bukowno on Google+ Bukowno on Twitter
 wszędzie  w aktualnościach  w archiwum
  Wydarzenia

2014.09.17 - Stowarzyszenie "Orbita" w Budapeszcie.

Stowarzyszenie "Orbita"

w Budapeszcie.

Na zaproszenie klubu FC Budapeszt w stolicy Węgier gościł w miniony weekend zespół dwunastolatków Orbity Bukowno. Kluby zawarły porozumienie o współpracy. Rewizyta Węgrów w Polce zaplanowania jest na kwiecień przyszłego roku.

   

   

FC Budapeszt to klub stosunkowo młody. Powstał w roku 2008 i jest o dwa lata starszy od Orbity, ale zdążył już sobie wyrobić pozycję trzeciej siły w stolicy Węgier w dziedzinie szkolenia dzieci i młodzieży. – Większe i lepsze od nas akademie mają w Budapeszcie tylko Ferencvaros i MTK, ale depczemy im coraz bardziej po piętach – mówił z uśmiechem gościom z Polski prezes Henryk Czuk. – Mamy dużo kontaktów międzynarodowych, które pomagają nam się rozwijać i uczyć, bo piłka węgierska ma dużo do nadrobienia w stosunku do najlepszych. Szczególnie cenimy sobie współpracę z londyńskim Fulham FC. Ich trenerzy goszczą u nas co roku. Zapraszamy też nawzajem drużyny na organizowane przez nasze kluby turnieje. Partnerów mamy też w Czechach, Austrii, na Słowacji i w Rumunii, no i od teraz także w Polsce.

   

   

FC Budapeszt to klub, który swoją siedzibę ma na obrzeżach miasta, w XVI dzielnicy. Do dyspozycji nieco ponad stu zawodników trenujących w siedmiu grupach są trzy pełnowymiarowe boiska z pełnym zapleczem. Dwa ze sztuczną nawierzchnią, jedno z naturalną. Ich utrzymanie w całości spoczywa na barkach miejskich, klub korzysta z nich nieodpłatnie. Orbita miała okazje poznać ten kompleks w sobotę. Gospodarze z okazji przyjazdu polskiej drużyny zorganizowali mini turniej z udziałem pięciu zespołów. Gościł na nim burmistrz XVI dzielnicy Budapesztu, któremu przedstawiono polskich gości. Turniej był także okazją do pożegnania Alena Skribeka, dwunastolatka, który po pięciu latach szkolenia w FC Budapeszt przechodził właśnie do najsłynniejszego węgierskiego klubu, Ferencvarosu. Alen na boisku faktycznie robił różnicę. Orbita po dwóch remisach, porażce i zwycięstwie zajęła drugie miejsce za gospodarzami, którym uległa 0:3. W niedzielę FC grało już bez Alena i gościom udało się wziąć rewanż. W sparingowym spotkaniu w Isaszeg to Orbita była górą zwyciężając 2:0.

    

   

Isaszeg to niewielka, urocza wieś tuż pod Budapesztem. Miejscowa drużyna to taki nasz LZS, ale FC Budapeszt bardzo ceni sobie ten klub. – Najlepsi chłopcy z tej miejscowości trafiają do nas do szkolenia – opowiadał prezes Czuk podczas wizyty Orbity. – W zamian my staramy się pomagać temu klubowi na rożne sposoby, choćby organizując u nich mecze międzynarodowe jak choćby ten z Orbitą. Prezes Czuk nie krył także, że choć współpraca z władzami Budapesztu układa im się bardzo dobrze to coraz częściej marzy o budowie własnego kompleksu treningowego i jego lokalizację władze FC Budapeszt rozważają właśnie w Isaszeg. Dla porządku warto odnotować, że w Isaszeg Orbita zagrała także z gospodarzami wygrywając 1:0.

   

   

- Potraktowaliśmy ten wyjazd typowo towarzysko i integracyjnie – relacjonuje czeski trener Orbity rocznika 2002 Radim Zouhar. – Miałem do dyspozycji całą dziewiętnastoosobową kadrę mojej drużyny. Wszyscy mogli dużo pograć, była okazja przetestować kilka boiskowych rozwiązań, przyjrzeć się chłopcom, którzy rzadziej dostają szansę gry na poziomie ligi śląskiej, w której na co dzień występujemy.

   

Oprócz grania był też czas na zwiedzanie. W sobotni wieczór ekipa Orbity, której licznie towarzyszyli także rodzice chłopców mogła podziwiać wspaniale oświetlony Budapeszt i Dunaj ze Wzgórza Gellerta. W niedzielne popołudnie była Góra Zamkowa, kościół świętego Macieja, Baszty Rybackie i niezapomniany z nich widok na Parlament.

   

   

- Bardzo cieszymy się z tego kontaktu – podsumowuje wyjazd prezes Orbity Jarosław Tomczyk. – Nasze kluby mają podobną strukturę i doświadczenia, którymi chcemy się wymieniać. Zaprosiliśmy naszych nowych węgierskich przyjaciół do rewizyty w kwietniu. Wcześniej prawdopodobnie przyjadą do nas dwaj węgierscy trenerzy, mamy też już zaproszenie na szalenie atrakcyjnie zapowiadający się turniej „Future Cup” w Budapeszcie w sierpniu przyszłego roku, z którego będziemy chcieli skorzystać. Chcemy podziękować naszym sponsorom, zwłaszcza firmie „BOLTECH” za wsparcie wyjazdu, a także Wydziałom Promocji Starostwa Powiatowego Olkuszu i Urzędu Miejskiego w Bukownie. Dzięki otrzymanym od nich gadżetom mogliśmy przy okazji promować naszą rodzinną ziemię na Węgrzech.

  

inf. własna i fotografie
Stowarzyszenie Orbita

 

 


Drukuj


Biuletyn Informacji Publicznej

Monografia Miasta DZIEJE BUKOWNA

Wybory Samorzadowe 2018
 
NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Podatki Lokalne 2018

Rewolucja Smieciowa w Bukownie
Młodziezowa Rada Miejska w Bukownie

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Jak palić czysto węglem i drewnem?
 
Kryta plywalnia zaprasza...

PRZEWODNIK PO SZLAKACH TURYSTYCZNYCH GMINY BUKOWNO
ATRAKCYJNE DOFINANSOWANIE NA ZMIANĘ SPOSOBU OGRZEWANIA
DNI BUKOWNA 2017

Zapraszamy na KORTY TENISOWE

Rozwój infrastruktury turystycznej Miasta Bukowno jako element tworzenia ponadlokalnego produktu turystycznego
 
1 procent Twojego podatku

JAWOR - Program pozyczkowy dla osób fizycznych na termomodernizacje budynkow jednorodzinnych
Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza
Zmiana nazw ulic w Bukownie
 
Komunikator SISMS dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego

Malopolskie.PL
 
Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Bukowno
Basen MOSiR zaprasza...

Wymiana zrodła c.o.
 
Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza terenu położonego w gminie Bukowno
Nad Biala Przemsza
WOSP - XXIII FINAŁ
HotSpot.Bukowno - Bezprzewodowy darmowy dostęp do internetu
Œrodowisko bez BARSZCZU SOSNOWSKIEGO


Odwiedzin: 2608001


CEIDG Centralna Ewidencja i Informacja o Działalnoœci Gospodarczej
1 procent Twojego podatku

WOSP - XXIII FINAŁ
Hotspot Bukowno
Biuletyn Informacji Publicznej
Z Burmistrzem przez Skype
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)
System Informacji o Srodowisku
Program Profilaktyki RAKA SZYJKI MACICY
Program Wczesnego Wykrywania RAKA PIERSI

Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego
Serwis Samorządowy PAP
Portal Samorządowy
Internetowy Dziennik Ustaw
Internetowy Monitor Polski
Kryzysowy Telefon Alarmowy UM w Bukownie

Miejski Osrodek Pomocy Spolecznej w Bukownie
Aktualnoœci MBP

Aktualnoœci MOK
MOSiR BUKOWNO

Bukowno on Twitter
Bukowno on Google+
Bukowno on Facebook
Bukowno on YouTube