strona główna | mapa strony | kontakt | wstecz startuj z nami | dodaj do ulubionych | English versionEnglish versionDeutsch
2018-01-23 Wtorek, Imieniny: Fernandy, Jana, Rajmundy BIP Bukowno on Facebook Bukowno on Google+ Bukowno on Twitter
 wszędzie  w aktualnościach  w archiwum
  Wydarzenia

2014.09.25 - Przegląd Olkuski: "Bukowno postawiło na biznes".

 Przegląd Olkuski:

 Bukowno postawiło na biznes.

 

 

 

Od lat Bukowno zajmuje czołowe lokaty w rankingach obrazujących sytuację gospodarczą i społeczną gmin, czy wykorzystanie środków europejskich. Gmina ta kilka lat z rzędu otwierała drugą dziesiątkę 180 gmin małopolskich w rankingu Małopolskiego Instytutu Samorządu Terytorialnego i Administracji.

 

W powszechnej opinii mieszkańców powiatu olkuskiego Bukowno oceniane jest jako miasto przedsiębiorstw i to nie tylko za sprawą ZGH "Bolesław". W 10-tysięcznym ośrodku działa ponad 700 podmiotów gospodarczych. Dlaczego tak się dzieje, że firmy chcą inwestować właśnie tu, a nierzadko przenoszą swoje biznesy z innych miast? Odpowiedź na to pytanie można było próbować znaleźć na drugiej już Konferencji "B4B – Bukowno for Business".

 

 

Bez wątpienia dużym atutem tej gminy są dosyć rozległe tereny inwestycyjne z dogodnym połączeniem komunikacyjnym. Od wielu lat Bukowno ten walor potrafi wykorzystywać, ściągając do siebie dużych i mniejszych inwestorów z Polski i z zagranicy. Przedsiębiorcy kuszeni są różnego rodzaju ulgami i stabilną polityką podatkową. Kolejni chętni do tworzenia miejsc pracy dowodzą, że taka polityka gminy się opłaca. - Dzisiejsze Bukowno to miasto stawiające na rozwój. Jest on możliwy tylko wtedy, jeśli samorząd jest przyjazny inwestorom – mówi burmistrz Mirosław Gajdziszewski. W jego opinii, brak rozwoju sektora prywatnego w sposób oczywisty przekłada się na kondycję gminy – dobrze prosperujące przedsiębiorstwa to pieniądze dla gminy i mieszkańców. Zasada jest prosta, ale mimo wszystko nie wszystkie samorządy potrafią stworzyć warunki do rozwoju. Bukowno postawiło na kilka mechanizmów, które w perspektywie dały temu samorządowi wysokie noty we wspomnianych rankingach i przełożyły się na zasobność mieszkańców.

 

Bukowno jako pierwsze w powiecie olkuskim i przez wiele lat jedyne (dopiero w tym roku na podobne rozwiązanie zdecydował się Olkusz) wprowadziło pomoc "de minimis" dla przedsiębiorców, czyli zwolnienia z podatków od gruntów i budynków w związku z inwestycjami, w wyniku których utworzono nowe miejsca pracy. Z pomocy tej mogą skorzystać duże i małe firmy. Chociaż gmina przez kilka lat ma mniejsze wpływy do kasy tytułem podatków od danej firmy, to konkretne rodziny mają z czego żyć. Zachęta do rozwoju przedsiębiorstw wpływa na spadek bezrobocia. Przykładowo, kilka lat temu drugi co do wielkości pracodawca w Bukownie, firma Schneider Electric został zwolniony na 5 lat z podatku od nieruchomości, bo stworzył 100 nowych etatów. Zdaniem Marcina Cockiewicza, sekretarza Bukowna, dla inwestorów ważna jest stabilna i przewidywalna polityka fiskalna gminy. Od wielu lat stawki podatków od nieruchomości i gruntów, na których prowadzona jest działalność gospodarcza, a także podatek od środków transportu (w tym przypadku stawka jest o połowę niższa) jest znacznie niższy niż ministerialne maksimum. Również niższy jest wzrost procentowy tych stawek. - Uważamy, że złą praktyką jest zamrażanie stawek podatków. Jeśli gmina nie podwyższa stawek rok lub dwa lata pod rząd, później będzie musiała stawki znacznie zwiększyć, a przedsiębiorcy tego nie lubią – uważa sekretarz Bukowna. Zdaniem właścicieli firm, stały wzrost jest dla ich biznesu lepszy, bo nie ma niespodzianek w postaci gwałtownych podwyżek. Przedsiębiorcy nie narzekają również na radę miasta, która jest elastyczna w kwestiach zmian w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego, które uwzględniają aktualne potrzeby inwestorów.

 

 

Dodatkową zachętą dla firm jest Strefa Aktywności Gospodarczej w Bukownie z podstrefą Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Dotychczas gmina sprzedała 32% terenu w tej strefie. Bukowno i Wolbrom postarały się o utworzenie SSE, co dla firm oznacza przede wszystkim możliwość uzyskania ulg od podatku dochodowego. Takiej możliwości na ten moment nie ma w Olkuszu.

 

Dlaczego przedsiębiorcy wybierają Bukowno? - Przeniosłem swoją firmę z innej gminy właściwie z jednego powodu. Potrzebowaliśmy większego terenu, a gmina nie miała mi nic do zaoferowania. Ponadto zawsze lepiej jest działać w otoczeniu innych zakładów produkcyjnych. Odpowiada mi również polityka fiskalna gminy – uważa jeden z przedsiębiorców, współwłaściciel firmy produkcyjnej, zatrudniającej przeszło 30 osób, nie tylko z gminy Bukowno.

 

Podczas konferencji przedsiębiorcy mieli szansę zdobyć dodatkową wiedzę na temat możliwości uzyskania wsparcia przy zatrudnieniu, szkoleniu od przedstawicieli: Powiatowego Urzędu Pracy w Olkuszu, Małopolskiej Agencji Rozwoju Regionalnego oraz Centrum Kształcenia Ustawicznego w Olkuszu. Swoimi doświadczeniami podzieli się również miejscowi przedsiębiorcy.

 

Emilia Kotnis-Górka

 

 


Drukuj


Biuletyn Informacji Publicznej

Podatki Lokalne 2018

Rewolucja Smieciowa w Bukownie
Młodziezowa Rada Miejska w Bukownie

Jak palić czysto węglem i drewnem?
 
Kryta plywalnia zaprasza...

PRZEWODNIK PO SZLAKACH TURYSTYCZNYCH GMINY BUKOWNO
ATRAKCYJNE DOFINANSOWANIE NA ZMIANĘ SPOSOBU OGRZEWANIA
NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
DNI BUKOWNA 2017

Zapraszamy na KORTY TENISOWE

Rozwój infrastruktury turystycznej Miasta Bukowno jako element tworzenia ponadlokalnego produktu turystycznego
 
1 procent Twojego podatku

JAWOR - Program pozyczkowy dla osób fizycznych na termomodernizacje budynkow jednorodzinnych
Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza
Zmiana nazw ulic w Bukownie
 
Komunikator SISMS dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego

Malopolskie.PL
 
Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Bukowno
Basen MOSiR zaprasza...

Wymiana zrodła c.o.
 
Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza terenu położonego w gminie Bukowno
Nad Biala Przemsza
WOSP - XXIII FINAŁ
HotSpot.Bukowno - Bezprzewodowy darmowy dostęp do internetu
Œrodowisko bez BARSZCZU SOSNOWSKIEGO


Odwiedzin: 2558005


CEIDG Centralna Ewidencja i Informacja o Działalnoœci Gospodarczej
1 procent Twojego podatku

WOSP - XXIII FINAŁ
Hotspot Bukowno
Biuletyn Informacji Publicznej
Z Burmistrzem przez Skype
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)
System Informacji o Srodowisku
Program Profilaktyki RAKA SZYJKI MACICY
Program Wczesnego Wykrywania RAKA PIERSI

Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego
Serwis Samorządowy PAP
Portal Samorządowy
Internetowy Dziennik Ustaw
Internetowy Monitor Polski
Kryzysowy Telefon Alarmowy UM w Bukownie

Miejski Osrodek Pomocy Spolecznej w Bukownie
Aktualnoœci MBP

Aktualnoœci MOK
MOSiR BUKOWNO

Bukowno on Twitter
Bukowno on Google+
Bukowno on Facebook
Bukowno on YouTube