strona główna | mapa strony | kontakt | wstecz startuj z nami | dodaj do ulubionych | English versionEnglish versionDeutsch
2018-04-22 Niedziela, Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji BIP Bukowno on Facebook Bukowno on Google+ Bukowno on Twitter
 wszędzie  w aktualnościach  w archiwum
  Wydarzenia

2014.11.14 - ZGH Bolesław światowym liderem recyklingu cynku.

ZGH Bolesław

światowym liderem

recyklingu cynku.

 

 

Jako pierwszy producent cynku na świecie uzyskaliśmy udział materiału z recyklingu we wsadzie do produkcji cynku metodą elektrolityczną na poziomie 30 proc i planujemy jego ewentualne zwiększenie. Taka strategia z jednej strony pozwala zmniejszyć koszty ponoszone tytułem zakupu materiałów wsadowych, a z drugiej pozwala na dywersyfikację źródeł pozyskania tego wsadu- mówi Bogusław Ochab, prezes ZGH Bolesław.

 

Dlaczego zmieniacie strukturę materiałów wsadowych?

 

- Mając świadomość, że działalność górnicza będzie w przyszłości ograniczona, postawiliśmy na wsady tlenkowe, pochodzące z recyklingu i jako pierwsi w świecie podajemy je do procesu elektrolizy w 30 proc. Tak więc budujemy własną bazę surowcową na bazie recyklingu. Stosujemy tlenki cynku pochodzące od naszej spółki zależnej, która to utylizuje pyły zawierające cynk z Polski i innych krajów europejskich.

 

Musimy wiedzieć, że w procesie elektrolizy cynku stosuje się jako wsad czysty koncentrat kopalniany, siarkowy, selektywny. Wiele firm w Europie od 5 - 7 lat, aby nieco obniżyć koszty, zaczęło stosować materiały pochodzące z recyklingu. Wsad ten wspólnie z koncentratem kopalnianym był mieszany i poddawany procesowi prażenia. Maksymalny udział tych materiałów wynosi 10 - 15 proc.

 

Czy to stwarza jakieś różnice jakościowe, podobnie jak to się dzieje w stali?

 

- Zastosowanie zwiększonej ilości materiałów wsadowych pochodzących z recyklingu do produkcji cynku metodą elektrolityczną nie ma wpływu na jakość produkowanego cynku. Dalej produkujemy cynk o najwyższej światowej jakości. Wynika to z samego procesu technologicznego, gdzie tlenek cynku jest zamieniany na elektrolit, następnie oczyszczany w trzech etapach i wreszcie poddawany procesowi elektrolizy.

 

Czy zwiększenie ilości materiałów z recyklingu ma wpływ na energochłonność procesu?

 

- Pozwala tylko zmniejszyć koszty zakupu wsadu. W ZGH Bolesław produkcja cynku odbywa się metodą elektrolityczną. Tak produkuje się ponad 95 proc. światowego cynku. Pozostałe kilka procent produkuje się metodą ISP czyli technologią jaką posiada Huta Cynku Miasteczko Śląskie. Metoda elektrolityczna wymaga dużych ilości prądu, około 3100 kWh na każdą tonę wyprodukowanego cynku. To wskaźnik porównywalny w skali całego świata. Energia stanowi ponad 40 proc. kosztów przetworzenia koncentratów. Tak więc o naszej konkurencyjności decyduje nie ilość zużytej energii na jednostkę produkcji, lecz jej cena.

 

Pod tym względem znajdujecie się chyba w nienajlepszej sytuacji?

 

- Od kilku lat staramy się przedstawić problemy firm energochłonnych w zakresie cen energii elektrycznej i stworzenia uczciwych warunków konkurencyjnych w porównaniu z pozostałymi europejskimi producentami, ale nic się w tym czasie nie zmieniło. Dalej nie rozwiązano problemów braku zwolnienia firm energochłonnych w Polsce z akcyzy, częściowego zwolnienia z obowiązku zakupu kolorowych certyfikatów, czy braku rekompensat na pokrycie pośrednich kosztów uprawnień do emisji. Nasi konkurenci korzystają z takich zwolnień i z rekompensat.

 

Już rok temu we wrześniu wszedł w życie tzw. mały trójpak, którego celem było przyznanie częściowego zwolnienia z obowiązków certyfikatowych energochłonnym odbiorcom. Podczas procesu notyfikacji Unia Europejska miała pewne zastrzeżenia do przygotowanych rozwiązań. Dodatkowo ukazały się w połowie tego roku nowe wytyczne w zakresie pomocy publicznej na ochronę środowiska i energetykę. Wszystko to spowodowało potrzebę weryfikacji wcześniej przygotowanych rozwiązań. Mamy nadzieję na podjęcie prac nad nowelizacją Prawa energetycznego. Bardzo liczymy na ulgę od obowiązku nabywania certyfikatów zielonych. Wytyczne Unii Europejskiej pozwalają na jej wprowadzenie. Wiemy, że nasi unijni konkurenci korzystają z częściowych zwolnień z obciążeń wynikających ze wsparcia energetyki odnawialnej. Uważamy, że powinniśmy mieć takie same warunki.

 

Jak odbieracie ostatnie zaostrzenie kryteriów ochrony klimatu?

 

- Mam wrażenie, że trzeba jeszcze poczekać na większą dozę konkretnych informacji, zanim przemysł będzie mógł rzeczowo się do tego odnieść.

 

Dla jednych firm koszty ograniczania emisji dwutlenku węgla przeniosą się na ceny energii elektrycznej i zgodnie z właściwymi wytycznymi UE firmy te mogą, po zatwierdzeniu przez Komisję schematu pomocy publicznej dla danego państwa, liczyć na rekompensaty na pokrycie kosztów stąd wynikających. Dla innych, będących bezpośrednimi emitentami dwutlenku węgla ważne są darmowe uprawnienia do emisji. W nasze Grupie dwie Spółki są bezpośrednimi emitentami dwutlenku węgla, a jedna pośrednim emitentem.

 

Zapewne więc niepokoi was powolne tempo prac nad stworzeniem międzyresortowej komisji, mającej stworzyć rozwiązania w oparciu o tzw. plan Tajaniego?

 

- Uzgodnienia międzyresortowe i prace nad powołaniem zespołu to jedno, a praca nad przygotowaniem spójnego stanowiska przemysłu metalurgicznego, wypracowaniem wspólnych oczekiwań i własnych propozycji branży metalurgicznej to całkiem inna rzecz.

 

Coraz więcej krajów UE takie programy zaczyna tworzyć i ich przedsiębiorstwa mogą z nich korzystać, poprawiając swoją pozycję konkurencyjną, w wielu wypadkach już bardziej korzystną niż nasza. Z tego względu, bardzo cieszy nas determinacja resortu gospodarki w staraniach nad powołaniem Zespołu ds. Przemysłu Metalurgicznego w Polsce. Wierzymy, że Zespół wraz z przemysłem wypracuje program, który pozwoli na równe konkurowanie polskich producentów wyrobów metalurgicznych z podmiotami zagranicznymi.

 

wnp.pl

 


Drukuj


Biuletyn Informacji Publicznej

Monografia Miasta DZIEJE BUKOWNA

Wybory Samorzadowe 2018
 
NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Podatki Lokalne 2018

Rewolucja Smieciowa w Bukownie
Młodziezowa Rada Miejska w Bukownie

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Jak palić czysto węglem i drewnem?
 
Kryta plywalnia zaprasza...

PRZEWODNIK PO SZLAKACH TURYSTYCZNYCH GMINY BUKOWNO
ATRAKCYJNE DOFINANSOWANIE NA ZMIANĘ SPOSOBU OGRZEWANIA
DNI BUKOWNA 2017

Zapraszamy na KORTY TENISOWE

Rozwój infrastruktury turystycznej Miasta Bukowno jako element tworzenia ponadlokalnego produktu turystycznego
 
1 procent Twojego podatku

JAWOR - Program pozyczkowy dla osób fizycznych na termomodernizacje budynkow jednorodzinnych
Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza
Zmiana nazw ulic w Bukownie
 
Komunikator SISMS dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego

Malopolskie.PL
 
Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Bukowno
Basen MOSiR zaprasza...

Wymiana zrodła c.o.
 
Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza terenu położonego w gminie Bukowno
Nad Biala Przemsza
WOSP - XXIII FINAŁ
HotSpot.Bukowno - Bezprzewodowy darmowy dostęp do internetu
Œrodowisko bez BARSZCZU SOSNOWSKIEGO


Odwiedzin: 2607994


CEIDG Centralna Ewidencja i Informacja o Działalnoœci Gospodarczej
1 procent Twojego podatku

WOSP - XXIII FINAŁ
Hotspot Bukowno
Biuletyn Informacji Publicznej
Z Burmistrzem przez Skype
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)
System Informacji o Srodowisku
Program Profilaktyki RAKA SZYJKI MACICY
Program Wczesnego Wykrywania RAKA PIERSI

Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego
Serwis Samorządowy PAP
Portal Samorządowy
Internetowy Dziennik Ustaw
Internetowy Monitor Polski
Kryzysowy Telefon Alarmowy UM w Bukownie

Miejski Osrodek Pomocy Spolecznej w Bukownie
Aktualnoœci MBP

Aktualnoœci MOK
MOSiR BUKOWNO

Bukowno on Twitter
Bukowno on Google+
Bukowno on Facebook
Bukowno on YouTube