strona główna | mapa strony | kontakt | wstecz startuj z nami | dodaj do ulubionych | English versionEnglish versionDeutsch
2018-02-20 Wtorek, Imieniny: Anety, Lehca, Leona BIP Bukowno on Facebook Bukowno on Google+ Bukowno on Twitter
 wszędzie  w aktualnościach  w archiwum
  Wydarzenia

2015.01.09 - Prezes ZGH Bolesław: "zapowiedzi premier dobre, oby tylko zostały zrealizowane".

Prezes ZGH Bolesław:

zapowiedzi premier dobre,

oby tylko zostały zrealizowane.

 

Miło słuchać takich zapowiedzi, jakie przedstawiła premier Ewa Kopacz. Firmy energochłonne od dawna bezskutecznie czekają na stworzenie w Polsce warunków funkcjonowania porównywalnych do tych, jakie już posiadają nasi europejscy i światowi konkurenci - mówi Bogusław Ochab, prezes Zakładów Górniczo - Hutniczych "Bolesław" S.A.

 

 

Premier Ewa Kopacz w wystąpieniu podsumowującym 100 dni rządów zapowiedziała plan stworzenia na Śląsku centrum polskiego przemysłu. "Mieszkańcom Śląska przedstawiona będzie propozycja, aby ze Śląska stworzyć mocne centrum polskiego przemysłu. Czyli tam, gdzie będziemy w tej chwili wygaszać kopalnie, tam rozszerzymy działalność strefy gospodarczej. (...) Tam gdzie mamy przemysł (...)ciężki, hutniczy, wysokoenergochłonny, tam trzeba wspierać i będziemy to robić. Na początku marca przedstawimy takie rozwiązania" - powiedziała premier.

 

Jak Pan, jako przedstawiciel przemysłu energochłonnego odbiera zapowiedzi Ewy Kopacz, mówiące o wsparciu dla tego typu przemysłu?

 

- Miło to słyszeć, ale zobaczymy, jakie będą realne działania. Na razie takiego wsparcia nie widać.

 

W połowie stycznia mają zostać uwzględnione w ustawie o OZE rozwiązania dotyczące redukcji kosztów zielonych certyfikatów, więc zobaczymy, co będzie.

 

Produkujemy cynk o najwyższej, światowej jakości. Jesteśmy bardzo energochłonni, ale jedynie ze względu na specyfikę procesów technologicznych, a nie z uwagi na przestarzałe urządzenia czy stosowane technologie. Należymy do firm globalnych i nowoczesnych. Sprzedając swoje produkty, musimy konkurować z firmami z Europy i reszty świata. Wiemy, że nasi konkurenci w Unii Europejskiej płacą za energię elektryczną zdecydowanie mniej (nawet o 30 proc.), a np. w Stanach Zjednoczonych dwa razy mniej. Aby dalej skutecznie z nimi konkurować, musimy mieć zapewnione podobne rozwiązania systemowe.

 

Jakie są najważniejsze kwestie do rozwiązania?

 

- Na problem nadmiernych kosztów energii elektrycznej składa się kilka elementów. Pierwszy z nich to koszt podatku akcyzowego, którego nasi konkurenci nie ponoszą. Dyrektywa o opodatkowaniu produktów energetycznych z 2003 roku pozwala na wprowadzenie takiej redukcji. Wszystkie kraje Unii Europejskiej z tej możliwości skorzystały, zwłaszcza w stosunku do firm energochłonnych. W Polsce zwolniono z akcyzy gaz, koks, a energii elektrycznej - nie. To kwestia 7 - 8 proc. ceny energii elektrycznej. To stary problem, który naszym zdaniem powinien być dawno rozwiązany.

 

Kolejny element to redukcje kosztów systemów wsparcia OZE i wysokosprawnej kogeneracji. W części krajów takich rozwiązań się nie stosuje, a tam gdzie są, nie dotyczą one firm energochłonnych. Bardzo liczyliśmy na nowelizację ustawy Prawo energetyczne. Miała ona miejsce we wrześniu 2013 roku, ale sposób wprowadzenia redukcji kosztów został zakwestionowany przez Komisję Europejską. Na wniosek Ministerstwa Gospodarki rząd wraca teraz do tego tematu. Oczekiwane przez nas zapisy mogą zostać przyjęte w połowie stycznia w ustawie o OZE. Nie wiadomo jednak, w jakim ostatecznie kształcie i w jakim czasie zaczną one funkcjonować. Mówi się o roku 2016, my pytamy również o lata 2014 i 2015?

 

Trzeci element, moim zdaniem, to największe obecnie zagrożenie- cena uprawnień do emisji CO2. W cenie energii czarnej (która stanowi prawie 66 proc. kosztów energii), jest zawarty m.in.. koszt tych uprawnień. Obecnie jest on na niskim poziomie, 6 - 7 euro, ale Komisja Europejska robi wszystko by doprowadzić do jego wzrostu, co ma zmobilizować europejskie firmy do ograniczenia emisji dwutlenku węgla.

 

Spółka ZGH "Bolesław" S.A. ponosi koszty CO2 pośrednio, bo co prawda nie emitujemy, ale kupujemy energię, w której cena praw do emisji także jest uwzględniona. Jeżeli cena uprawnień do emisji wzrośnie do 25 euro (nie mówiąc już o 40 euro), to koszty energii wzrosną o 33 proc., co dla firm energochłonnych będzie "gwoździem do trumny".

 

Dyrektywa o europejskim systemie handlu uprawnieniami do emisji z roku 2009 mówi, że aby zapobiec ucieczce emisji (przenoszeniu produkcji do krajów o niższych kosztach energii), firmom energochłonnym można udzielać rekompensat finansowych równoważących wzrost cen energii elektrycznej spowodowany kosztami emisji. Coraz więcej krajów Unii Europejskiej takie rekompensaty wprowadza (np. Niemcy, Wielka Brytania, Holandia). Kraje Unii Europejskiej wprowadzają więc kolejne już systemowe rozwiązania, mające zabezpieczyć ich przemysły energochłonne przed skutkami wzrostu kosztów- tym razem uprawnień do emisji.

 

Ministerstwo Gospodarki 30 grudnia, na ostatnim w ubiegłym roku posiedzeniu rządu, zawnioskowało, aby do ustawy o ETS wprowadzić system rekompensat dla firm energochłonnych, ale rząd tej propozycji nie przyjął. To sprawia, że do zapowiedzi pani premier podchodzę dość ostrożnie, choć bardzo liczę na realizację jej deklaracji.

 

wnp.pl

 


Drukuj


Biuletyn Informacji Publicznej

Monografia Miasta DZIEJE BUKOWNA

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Podatki Lokalne 2018

Rewolucja Smieciowa w Bukownie
Młodziezowa Rada Miejska w Bukownie

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Jak palić czysto węglem i drewnem?
 
Kryta plywalnia zaprasza...

PRZEWODNIK PO SZLAKACH TURYSTYCZNYCH GMINY BUKOWNO
ATRAKCYJNE DOFINANSOWANIE NA ZMIANĘ SPOSOBU OGRZEWANIA
DNI BUKOWNA 2017

Zapraszamy na KORTY TENISOWE

Rozwój infrastruktury turystycznej Miasta Bukowno jako element tworzenia ponadlokalnego produktu turystycznego
 
1 procent Twojego podatku

JAWOR - Program pozyczkowy dla osób fizycznych na termomodernizacje budynkow jednorodzinnych
Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza
Zmiana nazw ulic w Bukownie
 
Komunikator SISMS dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego

Malopolskie.PL
 
Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Bukowno
Basen MOSiR zaprasza...

Wymiana zrodła c.o.
 
Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza terenu położonego w gminie Bukowno
Nad Biala Przemsza
WOSP - XXIII FINAŁ
HotSpot.Bukowno - Bezprzewodowy darmowy dostęp do internetu
Œrodowisko bez BARSZCZU SOSNOWSKIEGO


Odwiedzin: 2577159


CEIDG Centralna Ewidencja i Informacja o Działalnoœci Gospodarczej
1 procent Twojego podatku

WOSP - XXIII FINAŁ
Hotspot Bukowno
Biuletyn Informacji Publicznej
Z Burmistrzem przez Skype
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)
System Informacji o Srodowisku
Program Profilaktyki RAKA SZYJKI MACICY
Program Wczesnego Wykrywania RAKA PIERSI

Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego
Serwis Samorządowy PAP
Portal Samorządowy
Internetowy Dziennik Ustaw
Internetowy Monitor Polski
Kryzysowy Telefon Alarmowy UM w Bukownie

Miejski Osrodek Pomocy Spolecznej w Bukownie
Aktualnoœci MBP

Aktualnoœci MOK
MOSiR BUKOWNO

Bukowno on Twitter
Bukowno on Google+
Bukowno on Facebook
Bukowno on YouTube