strona główna | mapa strony | kontakt | wstecz startuj z nami | dodaj do ulubionych | English versionEnglish versionDeutsch
2018-04-23 Pon., Imieniny: Ilony, Jerzego, Wojciecha BIP Bukowno on Facebook Bukowno on Google+ Bukowno on Twitter
 wszędzie  w aktualnościach  w archiwum
  Wydarzenia

2015.02.26 - Przegląd Olkuski: Bukowno dopłaca mieszkańcom do kanalizacji.

 

 Bukowno dopłaca mieszkańcom

 do kanalizacji.

 

 

Władze Bukowna chcą wesprzeć mieszkańców, zobowiązanych do podłączenia swych posesji do sieci kanalizacyjnej. Zainteresowani mogą starać się o dopłaty z miejskiego budżetu. Miasto proponuje również wsparcie przy staraniu się o preferencyjny kredyt, dofinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie.

 

Zgodnie z zapisami Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wszyscy właściciele nieruchomości zlokalizowanych na trasie inwestycji mają obowiązek dokonać podłączeń do nowobudowanej kanalizacji sanitarnej.

 

Dotacje na wykonanie przyłączy do sieci kanalizacyjnej wprowadzono w Bukownie w 2013 roku. Dofinansowania przewidziano dla właścicieli nieruchomości położonych wzdłuż ulic, gdzie olkuskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji prowadziło prace w ramach projektu „Porządkowanie gospodarki ściekowej w zlewni Białej Przemszy na terenach gmin: Olkusz, Bukowno, Bolesław, Klucze – etap I”. Chodzi o ulice: Puza, Wodąca, Graniczną, Zieloną i Sławkowską, część Leśnej oraz Poprzeczną, Sosnową, Brzozową, Grabową i Olchową.

 

Warunkiem jest wykonanie odpowiedniego przyłącza kanalizacyjnego, podpisanie z PWiK umowy na odbiór ścieków oraz zlikwidowanie szamba. Wysokość dotacji może wynieść maksymalnie 25 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji i opłaty przyłączeniowej, udokumentowanych fakturami VAT lub rachunkami, jednak nie więcej niż 500 zł.

 

Władze miasta chcą przekonać mieszkańców, że zbiorcza kanalizacja to nie tylko bardziej ekologiczne, ale i tańsze rozwiązanie niż szamba.

 

- Analiza ekonomiczna wskazuje, że dla 4-osobowego gospodarstwa domowego koszt wywozu nieczystości wynosi miesięcznie średnio ok. 180 zł, natomiast miesięczne koszty korzystania z sieci kanalizacyjnej kształtują się dla tej samej rodziny na poziomie ok. 70 zł. Powstałe w ten sposób oszczędności w ciągu zaledwie jednego roku mogą wystarczyć na pokrycie średnich kosztów budowy przyłącza kanalizacyjnego – wylicza sekretarz miasta Bukowno Marcin Cockiewicz.

 

Dotacja z miejskiego budżetu to niejedyna forma finansowego wsparcia dla mieszkańców Bukowna, którzy chcą przyłączyć swoje posesje do sieci.

 

- Zarząd PWiK przychylił się ostatnio do propozycji burmistrza Bukowna Mirosława Gajdziszewskiego, aby umożliwić mieszkańcom zapłatę należności za budowę przyłącza w formie ratalnej. Pierwsza rata powinna wynosić 50 proc. wartości inwestycji brutto, ale nie więcej niż 500 zł. Kolejne raty mogą być rozliczone do roku od dnia pierwszej wpłaty. Miesięczna rata nie może być mniejsza niż 100 złotych – wyjaśnia Marcin Cockiewicz.

 

Co ważne, system ratalny dotyczy mieszkańców wszystkich gmin, na terenie których PWiK realizował unijną inwestycję, czyli: Klucz, Bolesławia i Olkusza. 

 

Władze miasta chcą również pomóc mieszkańcom w uzyskaniu kredytu na budowę przyłącza kanalizacyjnego, dofinansowanego ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Krakowie. Kredyt ten można będzie zaciągnąć na zakup materiałów oraz wykonanie robót budowlanych. Dotacja z WFOŚ może pokryć do 50 proc. kosztów kwalifikowanych (maks. 4 tys. zł).

 

- Ze względu na przyjęte założenia, będzie to rozwiązanie najbardziej atrakcyjne dla osób, których koszt inwestycji budowy przyłącza będzie zdecydowanie wyższy niż 2 tys. zł. Obecnie Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Krakowie rozpoczął dopiero procedurę wyboru banków komercyjnych, poprzez które będzie w tym roku udzielał osobom fizycznym dotacji do takich kredytów. Gdy wybór zostanie już dokonany, będziemy chcieli ułatwić naszym mieszkańcom załatwienie wszelkich formalności dotyczących takich kredytów na miejscu w Bukownie, bez konieczności jeżdżenia do siedzib banków. Przeprowadzenie takiej „akcji kredytowej” będzie jednak wymagało uzgodnienia formy i terminów spotkań z konkretnymi bankami – zapewnia Marcin Cockiewicz.

 

Wiola Woźniczko
Przegląd Olkuski

 

 

  

 

 

 


Drukuj


Biuletyn Informacji Publicznej

Monografia Miasta DZIEJE BUKOWNA

Wybory Samorzadowe 2018
 
NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Podatki Lokalne 2018

Rewolucja Smieciowa w Bukownie
Młodziezowa Rada Miejska w Bukownie

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Jak palić czysto węglem i drewnem?
 
Kryta plywalnia zaprasza...

PRZEWODNIK PO SZLAKACH TURYSTYCZNYCH GMINY BUKOWNO
ATRAKCYJNE DOFINANSOWANIE NA ZMIANĘ SPOSOBU OGRZEWANIA
DNI BUKOWNA 2017

Zapraszamy na KORTY TENISOWE

Rozwój infrastruktury turystycznej Miasta Bukowno jako element tworzenia ponadlokalnego produktu turystycznego
 
1 procent Twojego podatku

JAWOR - Program pozyczkowy dla osób fizycznych na termomodernizacje budynkow jednorodzinnych
Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza
Zmiana nazw ulic w Bukownie
 
Komunikator SISMS dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego

Malopolskie.PL
 
Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Bukowno
Basen MOSiR zaprasza...

Wymiana zrodła c.o.
 
Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza terenu położonego w gminie Bukowno
Nad Biala Przemsza
WOSP - XXIII FINAŁ
HotSpot.Bukowno - Bezprzewodowy darmowy dostęp do internetu
Œrodowisko bez BARSZCZU SOSNOWSKIEGO


Odwiedzin: 2608008


CEIDG Centralna Ewidencja i Informacja o Działalnoœci Gospodarczej
1 procent Twojego podatku

WOSP - XXIII FINAŁ
Hotspot Bukowno
Biuletyn Informacji Publicznej
Z Burmistrzem przez Skype
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)
System Informacji o Srodowisku
Program Profilaktyki RAKA SZYJKI MACICY
Program Wczesnego Wykrywania RAKA PIERSI

Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego
Serwis Samorządowy PAP
Portal Samorządowy
Internetowy Dziennik Ustaw
Internetowy Monitor Polski
Kryzysowy Telefon Alarmowy UM w Bukownie

Miejski Osrodek Pomocy Spolecznej w Bukownie
Aktualnoœci MBP

Aktualnoœci MOK
MOSiR BUKOWNO

Bukowno on Twitter
Bukowno on Google+
Bukowno on Facebook
Bukowno on YouTube