strona główna | mapa strony | kontakt | wstecz startuj z nami | dodaj do ulubionych | English versionEnglish versionDeutsch
2018-02-23 Piątek, Imieniny: Damiana, Romana, Romany BIP Bukowno on Facebook Bukowno on Google+ Bukowno on Twitter
 wszędzie  w aktualnościach  w archiwum
  Wydarzenia

2015.09.09 - Serwis Jurajski: Trwa budowa zadaszonej pochylni w Bukownie.

 Trwa budowa zadaszonej

 pochylni w Bukownie.

 

 

Pełną parą idzie budowa zadaszonej pochylni ułatwiającej osobom niepełnosprawnym przejście pod torami PKP w Bukownie. O przeprowadzenie inwestycji za blisko 800 tys. złotych władze Miasta zabiegały od ponad 10 lat.

 

 

Starania o budowę pochylni rozpoczęto już w 2004 roku. W ten czas do Bukowna przybyli przedstawiciele Polskich Kolei Państwowych, przedsiębiorstwa będącego gospodarzem terenu, którzy potwierdzili pilną potrzebę przystosowania przejścia podziemnego dla osób niepełnosprawnych. Padły nawet wstępne deklaracje i prawdopodobne terminy rozpoczęcia budowy. Po powrocie reprezentantów PKP do Warszawy szybko się jednak okazało, że przedsięwzięcie nie zostanie zrealizowane z uwagi na brak środków. Ówczesną sytuację najlepiej oddawały słowa refrenu jednej z piosenek Elektrycznych Gitar – "Już każdy powiedział to co wiedział, trzy razy wysłuchał dobrze mnie, wszyscy zgadzają się ze sobą, a będzie nadal tak jak jest".

 

Przez kolejne cztery lata trwała bezproduktywna wymiana korespondencji pomiędzy centralą PKP, a Urzędem Miasta w Bukownie. Władze Bukowna cyklicznie apelowały o uwzględnienie zadania w planach inwestycyjnych PKP, a spółka konsekwentnie odmawiała zasłaniając się koniecznością przeprowadzenia dużo ważniejszych modernizacji.

 

 

 

Punkt zwrotny w sprawie nastąpił dopiero w lipcu 2008 roku kiedy z inicjatywy Burmistrza Mirosława Gajdziszewskiego podpisano porozumienie z PKP (dokładnie: PKP PLK S.A.), określające podział zadań pomiędzy PKP i Miasto Bukowno oraz sposób ich finansowania. Niezwłocznie, bo już w grudniu tego samego roku w tutejszym magistracie przygotowano koncepcję dostosowania dla osób niepełnosprawnych przejścia pod torami zlokalizowanego przy ul. Niepodległości. W oparciu o tę koncepcję na początku 2012 roku powstał stosowny projekt budowlany i uzyskano pozwolenie na budowę wydane przez Wojewodę Małopolskiego. Słusznie można było przypuszczać, że brak jest już jakichkolwiek przeszkód dla realizacji przedsięwzięcia. Niestety postawa spółki i jej "gra na zwłokę" sprawiały, że rozpoczęcie procedury przetargowej wciąż było niemożliwe. Po raz kolejny do Bukowna docierały sygnały, że PKP ma zgromadzone odpowiednie środki finansowe, ale chce je przeznaczać na roboty w innych miejscowościach.

 

Z uwagi na powyższe okoliczności Burmistrz Bukowna postanowił zaangażować do pomocy posłankę na Sejm RP Lidię Gądek. W 2013 roku wspólnie odbyli szereg spotkań zarówno w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju (organ założycielski), jak i z samym Prezesem Zarządu PKP PLK S.A Panem Remigiuszem Paszkowskim, w wyniku których zadanie budowy pochylni nareszcie zostało wpisane do planów inwestycyjnych PKP.

 

- "To były bardzo trudne rozmowy. Wymagały nie tylko dobrego przygotowania i właściwej strategii, ale też zbudowania odpowiednich sił wsparcia na najwyższym szczeblu. Cieszę się, że szczególnie w tym ostatnim aspekcie mogłam wykazać się dużą skutecznością" – tak o prowadzonych wówczas negocjacjach mówi dziś posłanka na Sejm RP Lidia Gądek.

 

 

 

W efekcie dokonanego zapisu w planach inwestycyjnych, PKP w 2014 roku przeprowadziło łącznie cztery przetargi na wyłonienie wykonawcy pochylni. W sierpniu wyłoniono zwycięzcę przetargu, który mimo wygranej nie zdecydował się ostatecznie podpisać umowy. Odmowa złożenia podpisu uniemożliwiła więc realizację zadania w 2014 roku. Dopiero przetarg z maja 2015 roku pozwolił na skuteczne wyłonienie wykonawcy robót, którym okazało się Przedsiębiorstwo "VERDE" z Nowego Sącza. Zgodnie z podpisaną umową, inwestycja za blisko 800 tys. złotych jest finansowana w nieco ponad połowie przez Miasto Bukowno oraz w pozostałej części przez PKP.

 

 

 

Aktualnie prace przy budowie zadaszonej pochylni idą pełną parą i brak jest jakichkolwiek opóźnień. Wszystko zatem wskazuje na to, że inwestycja po 4 miesiącach prac zostanie oddana w terminie, czyli pod koniec października bieżącego roku.

 

Serwis Jurajski

 


Drukuj


Biuletyn Informacji Publicznej

Monografia Miasta DZIEJE BUKOWNA

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Podatki Lokalne 2018

Rewolucja Smieciowa w Bukownie
Młodziezowa Rada Miejska w Bukownie

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Jak palić czysto węglem i drewnem?
 
Kryta plywalnia zaprasza...

PRZEWODNIK PO SZLAKACH TURYSTYCZNYCH GMINY BUKOWNO
ATRAKCYJNE DOFINANSOWANIE NA ZMIANĘ SPOSOBU OGRZEWANIA
DNI BUKOWNA 2017

Zapraszamy na KORTY TENISOWE

Rozwój infrastruktury turystycznej Miasta Bukowno jako element tworzenia ponadlokalnego produktu turystycznego
 
1 procent Twojego podatku

JAWOR - Program pozyczkowy dla osób fizycznych na termomodernizacje budynkow jednorodzinnych
Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza
Zmiana nazw ulic w Bukownie
 
Komunikator SISMS dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego

Malopolskie.PL
 
Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Bukowno
Basen MOSiR zaprasza...

Wymiana zrodła c.o.
 
Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza terenu położonego w gminie Bukowno
Nad Biala Przemsza
WOSP - XXIII FINAŁ
HotSpot.Bukowno - Bezprzewodowy darmowy dostęp do internetu
Œrodowisko bez BARSZCZU SOSNOWSKIEGO


Odwiedzin: 2579418


CEIDG Centralna Ewidencja i Informacja o Działalnoœci Gospodarczej
1 procent Twojego podatku

WOSP - XXIII FINAŁ
Hotspot Bukowno
Biuletyn Informacji Publicznej
Z Burmistrzem przez Skype
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)
System Informacji o Srodowisku
Program Profilaktyki RAKA SZYJKI MACICY
Program Wczesnego Wykrywania RAKA PIERSI

Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego
Serwis Samorządowy PAP
Portal Samorządowy
Internetowy Dziennik Ustaw
Internetowy Monitor Polski
Kryzysowy Telefon Alarmowy UM w Bukownie

Miejski Osrodek Pomocy Spolecznej w Bukownie
Aktualnoœci MBP

Aktualnoœci MOK
MOSiR BUKOWNO

Bukowno on Twitter
Bukowno on Google+
Bukowno on Facebook
Bukowno on YouTube