strona główna | mapa strony | kontakt | wstecz startuj z nami | dodaj do ulubionych | English versionEnglish versionDeutsch
2018-02-23 Piątek, Imieniny: Damiana, Romana, Romany BIP Bukowno on Facebook Bukowno on Google+ Bukowno on Twitter
 wszędzie  w aktualnościach  w archiwum
  Wydarzenia

2016.10.21 - Przegląd Olkuski: Kadencja na półmetku. Wywiad z burmistrzem Bukowna.

 Kadencja na półmetku.

 Wywiad z burmistrzem Bukowna.

 

 

Półmetek kadencji to dobry czas na podsumowania samorządowych dokonań. O tym rozmawiamy z włodarzami naszych gmin i powiatu olkuskiego. W drugim wywiadzie z serii "Kadencja na półmetku" o minionych dwóch latach na stanowisku burmistrza i planach na dwa kolejne opowiada włodarz Bukowna Mirosław Gajdziszewski.

 

 

Wiola Woźniczko: W fotelu burmistrza zasiada Pan już trzecią kadencję. Na ile obecna kadencja różni się od dwóch poprzednich?

 

Mirosław Gajdziszewski: Jeśli chodzi o samą pracę, to niewiele. Ta kadencja ma nowy program, inne zadania do zrealizowania i to są pewnie te różnice. Inny jest też skład Rady Miejskiej, ale dotychczasowa współpraca z radnymi daje mi poczucie pełnego zrozumienia przy realizacji bieżących zadań. Dzięki częstym i bezpośrednim kontaktom z naszymi mieszkańcami mam też poczucie satysfakcji, że to co robimy jest przez nich dobrze odbierane. Owszem, zdarza się, że jest ktoś niezadowolony z konkretnych rozstrzygnięć - ale tak to już w życiu jest, że 100% zadowolenia z burmistrza nigdy nie będzie. Nie mniej staram się jednak do tej setki dążyć. Radykalnie zmieniły się natomiast uwarunkowania zewnętrzne. W tej kadencji mamy nowego marszałka, wojewodę, starostę, burmistrzów Wolbromia i Olkusza, wójtów Bolesławia i Klucz. To są "nowi" ludzie, z którymi trzeba współpracować, a jednak nie ze wszystkimi z nich udaje mi się zawsze znaleźć płaszczyznę porozumienia. Ostatnio np. sprawy komunikacji i wody poróżniły nas nieco z Olkuszem. Bo przecież nie jest tak, że włodarze Bukowna, Bolesławia, czy Klucz nie chcieliby taniej wody i darmowej komunikacji. Jednak nasze działania musi cechować odpowiedzialność za mieszkańców, a tej w decyzjach władz Olkusza w pewnym momencie zabrakło. Próby wymuszania zmian personalnych z zarządzie ZKG "KM" doprowadziły do czasowego wystąpienia gminy Olkusz ze związku, co zagroziło chaosem komunikacyjnym w całym powiecie. Podobnie też sytuacja ma miejsce w olkuskim PWiK-u, gdzie obniżenie wysokości dopłat gmin do taryfy za wodę było możliwe dzięki staraniom pozostałych wspólników i zarządu PWiK. Uzyskane efekty, niezależne od poczynań władz Olkusza wykorzystane zostały do dalszych medialnych ataków na naszą wspólną spółkę, jaką jest PWiK. Być może jednak moje dziesięcioletnie doświadczenie na stanowisku burmistrza pozwala mi na trochę inne, bardziej wyważone spojrzenie na te sprawy.

 

 

WW: Co Pan uznaje za swój największy sukces na półmetku kadencji?

 

MG: Na swoje działania, moich najbliższych współpracowników i radnych nie patrzę w kategorii sukcesu czy porażki. Czteroletni program wyborczy rozłożony jest w czasie i znajduje swoje odzwierciedlenie w realizacji kolejnych budżetów miasta. Dwa ostatnie budżety udało się praktycznie zrealizować w całości i to jest sukces. Jeśli czegoś się nie uda zrealizować ze względu na uwarunkowania od nas niezależne, to też nie będę tego traktował jako porażkę. Sytuacja w polityce, a jednocześnie w gospodarce tak dynamicznie się zmienia, że trudno dziś np. założyć, jakim budżetem będziemy dysponować w 2018 r. W kategorii działań o charakterze zewnętrznym to na pewno uniezależnienie mieszkańców czterech gmin od ujęć wody z ZGH "Bolesław" i utrzymanie Związku Komunalnego Gmin "Komunikacja Międzygminna" w dotychczasowym składzie należy uznać za sukces. WW: Czego w tym czasie nie udało się zrealizować? MG: Na realizację naszego programu wyborczego mamy cztery lata. Do półmetka tej kadencji pozostały jeszcze prawie dwa miesiące, a przed nami jeszcze dwa lata. Mogę powiedzieć, że zdecydowana większość punktów programu wyborczego została już zrealizowana. Patrzę więc z optymizmem w przyszłość i mam zamiar zrealizować obietnice postawione wszystkim Mieszkańcom - nie tylko tym, którzy na mnie głosowali, ale też i pozostałym, aby przekonać ich do siebie. Trudno więc na tym etapie mówić, że się czegoś nie udało.

 

 

WW: Od kilku lat w Bukownie intensywnie inwestuje się w infrastrukturę sportową i turystyczną. Opłaca się ?

 

MG: Inwestujemy nie tylko w obiekty sportowe, ale – rzeczywiście - postawiliśmy na odbudowę całej infrastruktury sportowej na obiektach MOSiR. Zakończyliśmy modernizację basenu rekreacyjnego MOSiR, zyskując w ten sposób jeden z najbardziej atrakcyjnych i najpiękniejszych obiektów w całej okolicy. A jeszcze w tym roku zakończy się przebudowa kortów do tenisa ziemnego. Mamy też zamiar - po renowacji i częściowej przebudowie obu płyt boisk do piłki nożnej - w najbliższych dwóch latach zrobić "grubszy" remont hali sportowej wraz z zapleczem. Na koniec tej kadencji będzie można powiedzieć, że obiekt w całości wraca do czasów swojej świetności, tylko w innym wydaniu - na miarę obecnych czasów. Ja obawiam się tylko jednego - że, gdy rzeczywiście dopisze pogoda, będzie problem z przyjęciem kilku tysięcy turystów, bo nie bardzo widzę w tym rejonie miejsca na dodatkowe parkingi. A czy się to opłaca? Tak, chociaż nie wszystko warto i trzeba przeliczać na pieniądze.

 

 

WW: W kampanii wyborczej mówił Pan, że "(…) tylko kompetentni, pracowici i właściwie wypełniający swoje obowiązki radni oraz dobra współpraca na linii Rada Miejska - burmistrz gwarantują rozwój naszego miasta". Jak ta współpraca się układa?

 

MG: W swoim komitecie wyborczym zaproponowałem ludzi, z którymi znalazłem wspólny język, z którymi przygotowaliśmy główne założenia programowe na lata 2014-2018. Dzisiaj we wspierającym mnie klubie radnych jest 10 radnych. Na zrozumienie ze strony dwóch, trzech osób spoza klubu też mogę liczyć. Generalnie więc współpraca na linii Rada - burmistrz układa się bardzo dobrze. Wraz z najbliższymi współpracownikami przekazujemy radnym całą wiedzę, jaką posiadamy w danej chwili, w danej sprawie, aby byli oni w pełni przekonani, co do podejmowanych przez nich decyzji podczas głosowań nad uchwałami. Nie ukrywam, że najgorzej współpracuje mi się z tymi radnymi, którzy prawie zawsze w kluczowych sprawach jak uchwała budżetowa miasta, czy jak ostatnio uchwała o przyjęciu Studium Uwarunkowań i Kierunków Zagospodarowania Przestrzennego są na "nie" - mam wrażenie, że tylko i wyłącznie dla zasady: "nie, bo nie".

 

 

 

WW: Jakie są Pana priorytety na kolejne dwa lata?

 

MG: Trudno mówić o jakiś szczególnych priorytetach. Idąc do wyborów wraz z grupą radnych nakreśliliśmy pewien program gospodarczy i będzie mi zależało, aby z tych obietnic ponownie wywiązać się rzetelnie przed wyborcami. Skutecznie więc realizujemy przyjęte zadania, ale nie zapominamy też o tych, które wynikają z bieżących potrzeb, propozycji i ciekawych pomysłów naszych mieszkańców. Chcemy kontynuować realizację w naszym mieście budżetu obywatelskiego, którego pierwsza, tegoroczna edycja była bardzo udana. Na bieżąco wsłuchuję się w też głos mieszkańców, uczestnicząc w różnego rodzaju spotkaniach, debatach czy uroczystościach. Bardzo często bowiem realizacja jakiejś drobnej inicjatywy mieszkańców przynosi im wiele radości, a mnie satysfakcji, bo mogłem pomóc w ich codziennych zwykłych problemach.

 

 

WW: Czy powalczy Pan o czwartą kadencję?

 

MG: Ostatnia kampania wyborcza w odróżnieniu od dwóch poprzednich kosztowała mnie dużo zdrowia i po pół roku pracy w urzędzie skończyła się ostrym zawałem serca. Włóczenie się po sądach ze swoim kontrkandydatem, aby udowodnić, że "nie jest się wielbłądem", gdy druga strona nie przebierając w środkach i argumentach chce za wszelką cenę dojść do władzy, też nie jest niczym przyjemnym. Tymczasem są jeszcze ponad dwa lata do końca kadencji, a już "na targu się mówi o żądzy rewanżu za ostatnie wybory". Chociaż praca na stanowisku burmistrza naszego miasta daje mi wiele satysfakcji, to jednak zawsze przed podjęciem ostatecznej decyzji o kandydowaniu trzeba się nad tym bardzo głęboko zastanowić. Bo jeśli kampania wyborcza miałaby przebiegać podobnie jak ostatnio, to na pewno powiem "nie". Nie kosztem swojego zdrowia i moich najbliższych. Mam kochającą mnie rodzinę, mam już pierwszą wnuczkę Hanię - a myślę, że będą też kolejne wnuczęta - mam więc dla kogo żyć bez udziału w brzydkiej i bezpardonowej walce.

 

 

WW: Dziękuję za rozmowę.

MG: Ja również dziękuję.

 

 

 

 


Drukuj


Biuletyn Informacji Publicznej

Monografia Miasta DZIEJE BUKOWNA

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Podatki Lokalne 2018

Rewolucja Smieciowa w Bukownie
Młodziezowa Rada Miejska w Bukownie

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Jak palić czysto węglem i drewnem?
 
Kryta plywalnia zaprasza...

PRZEWODNIK PO SZLAKACH TURYSTYCZNYCH GMINY BUKOWNO
ATRAKCYJNE DOFINANSOWANIE NA ZMIANĘ SPOSOBU OGRZEWANIA
DNI BUKOWNA 2017

Zapraszamy na KORTY TENISOWE

Rozwój infrastruktury turystycznej Miasta Bukowno jako element tworzenia ponadlokalnego produktu turystycznego
 
1 procent Twojego podatku

JAWOR - Program pozyczkowy dla osób fizycznych na termomodernizacje budynkow jednorodzinnych
Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza
Zmiana nazw ulic w Bukownie
 
Komunikator SISMS dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego

Malopolskie.PL
 
Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Bukowno
Basen MOSiR zaprasza...

Wymiana zrodła c.o.
 
Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza terenu położonego w gminie Bukowno
Nad Biala Przemsza
WOSP - XXIII FINAŁ
HotSpot.Bukowno - Bezprzewodowy darmowy dostęp do internetu
Œrodowisko bez BARSZCZU SOSNOWSKIEGO


Odwiedzin: 2579474


CEIDG Centralna Ewidencja i Informacja o Działalnoœci Gospodarczej
1 procent Twojego podatku

WOSP - XXIII FINAŁ
Hotspot Bukowno
Biuletyn Informacji Publicznej
Z Burmistrzem przez Skype
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)
System Informacji o Srodowisku
Program Profilaktyki RAKA SZYJKI MACICY
Program Wczesnego Wykrywania RAKA PIERSI

Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego
Serwis Samorządowy PAP
Portal Samorządowy
Internetowy Dziennik Ustaw
Internetowy Monitor Polski
Kryzysowy Telefon Alarmowy UM w Bukownie

Miejski Osrodek Pomocy Spolecznej w Bukownie
Aktualnoœci MBP

Aktualnoœci MOK
MOSiR BUKOWNO

Bukowno on Twitter
Bukowno on Google+
Bukowno on Facebook
Bukowno on YouTube