strona główna | mapa strony | kontakt | wstecz startuj z nami | dodaj do ulubionych | English versionEnglish versionDeutsch
2018-04-22 Niedziela, Imieniny: Łukasza, Kai, Nastazji BIP Bukowno on Facebook Bukowno on Google+ Bukowno on Twitter
 wszędzie  w aktualnościach  w archiwum
  Wydarzenia

2016.12.06 - wnp.pl: ZGH Bolesław przerabia hałdę na koncentrat.

 ZGH Bolesław przerabia 

 hałdę na koncentrat.

 

 

Zakłady Górniczo – Hutnicze Bolesław rozpoczęły odzyskiwanie rud cynku i ołowiu z odpadów poflotacyjnych. Przez kolejne 15 lat chce z nich zyskiwać 15 proc. wsadu. W sumie dwie trzecie wsadu ZGH mają docelowo pochodzić z recyklingu.

 

Flotacja to w jeden z etapów przygotowania koncentratów cynku i ołowiu z rudy. Najpierw rudę wzbogaca się w cieczach o odpowiedniej gęstości, w których kamień unosi się, a cięższa od niego ruda opada na dno. W ZGH w roku 2016 wydobyto 2,3 mln ton rudy, z czego prawie 750 tys. ton stanowił kamień, który po  przesegregowaniu w procesie wzbogacania rudy i odpowiednim przygotowaniu został sprzedany jako materiał budowlany. Wzbogacona ruda jest poddawana kruszeniu i mieleniu, a po odpowiedniej grawitacji trafia do maszyn flotacyjnych, które zbierają koncentrat cynkowy, pozostawiając resztę jako odpad, zawierający jednak jeszcze śladowe ilości cynku i ołowiu.

 

Odpady powstające podczas flotacji przez 60 lat były gromadzone przez 3 działające w tym rejonie kopalnie. W sumie w tym czasie zebrało się około 60 mln ton odpadów, zebranych w hałdzie zajmującej powierzchnię 110 ha. W najstarszej części hałdy odpady zawierają 1,5 proc. cynku, w nowych już tylko 0,6 – 0,7 proc. ZGH postanowiło przerobić tą połowę hałdy, w której zawartość cynku jest większa. - Zakładamy, że będziemy rocznie przerabiali 2 mln ton, co oznacza, że będziemy korzystali z tych odpadów przez 15 lat. Powinno to dawać rocznie około 20 tys. ton koncentratu. Przy aktualnym poziomie produkcji to około 15 proc. wsadu – mówi Bogusław Ochab, prezes Zakładów Górniczo – Hutniczych Bolesław.

 

W pierwszym roku uzyskiwany z odpadów koncentrat będzie zawierał 45 proc. cynku i 10 proc. ołowiu. Trafi do huty w Miasteczku Śląskim. Po niewielkim dofinansowaniu i modernizacji instalacja zacznie wytwarzać koncentrat zawierający ponad 50 proc. cynku i 2 proc. ołowiu. Ten będzie już trafiał do ZGH Bolesław.

 

Choć takie odpady znajdują się w wielu miejscach gdzie są lub były kopalnie rud cynkowo – ołowiowych to według naszej wiedzy jesteśmy pierwszą firmą, która opracowała i opatentowała technologię pozwalającą odzyskać resztki cynku z tych odpadów – mówi Bogusław Ochab.

 

Przygotowanie instalacji do recyklingu zajęło dwa lata i kosztowało 58 mln złotych, z czego 42 mln zł pochodziły z NFOŚiGW. Przy średnich cenach rynkowych cynku z 2015 roku szacowany okres zwrotu z tej inwestycji wynosi 4 lata. Okres ten może się skrócić po osiągnięciu efektu ekologicznego i częściowym umorzeniu pożyczki.

 

To element zapewnienia hucie wsadu w obliczu wyczerpywania się złóż rud cynku i ołowiu w kopalni Pomorzany, zaopatrującej ZGH. Huta od dawna zwiększa udział we wsadzie materiału z odzysku. - Dziś udział we wsadzie tlenków cynku pochodzących z recyklingu stanowi w naszej hucie około  30 proc., co czyni nas pierwszym zakładem na świecie wykorzystującym w tak dużym stopniu materiały z recyklingu, ale chcemy z roku na rok zwiększać ten udział aż do 50 proc. Do tego dołożymy jeszcze te 15 proc. wsadu uzyskanego z wtórnego przerobu odpadów poflotacyjnych – mówi Bogusław Ochab.

 

wnp.pl

 

 

 

Cenny odpad – tak wygląda odzyskiwanie
rudy z ogromnej hałdy w Bolesławiu.

 

 

Trwa rozruch nowej instalacji przerobu odpadów poflotacyjnych przy Zakładzie Górniczo-Hutniczym "Bolesław". To pierwsza w świecie instalacja, która pozwala efektywnie odzyskać cynk i ołów w formie cynkowych koncentratów siarczkowych z odpadów nagromadzonych przy kopalniach cynkowych.

 

Władze kopalni zakładają, że zaprojektowana przez nich instalacja przerobi docelowo 2 mln ton odpadów rocznie. Z takiej ilości powstanie nawet 20 tys. ton koncentratów cynkowych Przez okres najbliższych 15 lat będzie to stanowiło ok. 15 proc. wsadu do produkcji cynku.

 

- Choć takie odpady znajdują się w wielu miejscach gdzie są lub były kopalnie rud cynkowo-ołowiowych, to według naszej wiedzy jesteśmy pierwszą firmą, która opracowała i opatentowała technologię pozwalającą odzyskać resztki cynku z tych odpadów - mówi Bogusław Ochab, prezes Zakładów Górniczo-Hutniczych "Bolesław".

 

Nowa instalacja do przerobu odpadów poflotacyjnych składa się z dwóch części. Pierwsza zlokalizowana jest na wysokości 30 metrów, na górze pogórniczej hałdy. Tam pracuje przesiewacz, z którego transportowany jest materiał do właściwej części instalacji, w której przerabiane są odpady.

 

- Materiał, który transportowany jest ze stawu osadowego, poddawany jest tu klasyfikacji. Grube ziarna, które nie nadają się bezpośrednio do procesu flotacji, są kierowane do młyna kulowego w którym przebiega proces mielenia - tłumaczy Maciej Wójcicki, nadsztygar ds. technologicznych w ZGH "Bolesław".

 

Koszt realizacji inwestycji wyniósł ok. 58 mln zł, przy czym kwota 42 mln zł stanowi dofinansowanie z pożyczki udzielonej przez NFOŚiGW. Przy średnich cenach rynkowych cynku z 2015 roku szacowany okres zwrotu z tej inwestycji wynosi 4 lata. Okres ten może się skrócić po osiągnięciu efektu ekologicznego i częściowym umorzeniu pożyczki.

 

wnp.pl

 

 


Drukuj


Biuletyn Informacji Publicznej

Monografia Miasta DZIEJE BUKOWNA

Wybory Samorzadowe 2018
 
NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Podatki Lokalne 2018

Rewolucja Smieciowa w Bukownie
Młodziezowa Rada Miejska w Bukownie

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Jak palić czysto węglem i drewnem?
 
Kryta plywalnia zaprasza...

PRZEWODNIK PO SZLAKACH TURYSTYCZNYCH GMINY BUKOWNO
ATRAKCYJNE DOFINANSOWANIE NA ZMIANĘ SPOSOBU OGRZEWANIA
DNI BUKOWNA 2017

Zapraszamy na KORTY TENISOWE

Rozwój infrastruktury turystycznej Miasta Bukowno jako element tworzenia ponadlokalnego produktu turystycznego
 
1 procent Twojego podatku

JAWOR - Program pozyczkowy dla osób fizycznych na termomodernizacje budynkow jednorodzinnych
Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza
Zmiana nazw ulic w Bukownie
 
Komunikator SISMS dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego

Malopolskie.PL
 
Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Bukowno
Basen MOSiR zaprasza...

Wymiana zrodła c.o.
 
Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza terenu położonego w gminie Bukowno
Nad Biala Przemsza
WOSP - XXIII FINAŁ
HotSpot.Bukowno - Bezprzewodowy darmowy dostęp do internetu
Œrodowisko bez BARSZCZU SOSNOWSKIEGO


Odwiedzin: 2607996


CEIDG Centralna Ewidencja i Informacja o Działalnoœci Gospodarczej
1 procent Twojego podatku

WOSP - XXIII FINAŁ
Hotspot Bukowno
Biuletyn Informacji Publicznej
Z Burmistrzem przez Skype
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)
System Informacji o Srodowisku
Program Profilaktyki RAKA SZYJKI MACICY
Program Wczesnego Wykrywania RAKA PIERSI

Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego
Serwis Samorządowy PAP
Portal Samorządowy
Internetowy Dziennik Ustaw
Internetowy Monitor Polski
Kryzysowy Telefon Alarmowy UM w Bukownie

Miejski Osrodek Pomocy Spolecznej w Bukownie
Aktualnoœci MBP

Aktualnoœci MOK
MOSiR BUKOWNO

Bukowno on Twitter
Bukowno on Google+
Bukowno on Facebook
Bukowno on YouTube