strona główna | mapa strony | kontakt | wstecz startuj z nami | dodaj do ulubionych | English versionEnglish versionDeutsch
2018-02-20 Wtorek, Imieniny: Anety, Lehca, Leona BIP Bukowno on Facebook Bukowno on Google+ Bukowno on Twitter
 wszędzie  w aktualnościach  w archiwum
  Wydarzenia

2017.06.30 - POSPRZĄTAJ PO SWOIM PSIE !!!


POSPRZĄTAJ PO SWOIM PSIE !!!

 

 

Nareszcie zawitała do nas piękna pogoda, zrobiło się ciepło i słonecznie. Każdy z nas może wreszcie cieszyć się spacerami, relaksem na słońcu. Niestety całą tą przyjemność psuje konieczność zachowania wzmożonej czujności, by nie nadepnąć na "minę", czyli wszechobecne na terenach zieleni i placach zabaw psie kupy.

 

Wiele organizacji wspierających walkę z zanieczyszczaniem miast wystosowuje głośne i niezwykle obrazowe odezwy w formie plakatów czy ulotek. Niektóre z nich pokazują dzieci bawiące się psimi odchodami, jeszcze inne ironicznie nawołują, aby właściciele nie sprzątali po swoich pupilach również w domu. Sugestywność i dosadność owych afiszy może siać zgorszenie, niemniej głośne mówienie o problemie może uwrażliwić społeczeństwo i wpłynąć na zmianę nastawienia co bardziej zatwardziałych właścicieli.

 

Psy nader często pozostawiają zabrudzenia w miejscach, w których absolutnie się ich nie spodziewamy np. na placach zabawach dla dzieci czy podwórkach. Właściciele nie zdają sobie sprawy, że w psiej kupie znajdują się liczne pasożyty i bakterie, które w czasie bezpośredniego kontaktu z dzieckiem mogą wywołać rozliczne schorzenia i infekcje takie jak toksokaroza i toksoplazmoza.

 

Objawy toksokarozy są na początkowym etapie słabo widoczne. Dopiero po upływie kilku dni możemy zacząć gorączkować, mieć problemy z widzeniem i przestać przyjmować posiłki. Nieleczona toksokaroza prowadzi do bardzo groźnych powikłań: w najgorszym przypadku możemy całkowicie stracić wzrok. Dzieci mają niekiedy zwielokrotnione objawy; często dochodzi do powiększenia wątroby, która nawet po leczeniu może nie powrócić do prawidłowego stanu.

 

 

Sprzątanie po psie powinno być czynnością rutynową, która nikogo nie zaskakuje i nie zadziwia. Niestety większość Mieszkańców naszego Miasta wciąż uważa ze sprzątanie po swoim psie jest czymś nienaturalnym i dziwacznym. Oczywiście od reguły są wyjątki co bardziej świadomi właściciele praktykują sprzątanie po psie i nie potrzebują do tego celu specjalnych dyrektyw i dopomnień.

 

W naszym Mieście funkcjonuje Uchwała Rady Miejskiej w sprawie Regulaminu utrzymania czystości i porządku, z której jasno wynika jakie są obowiązki właścicieli psów. Możemy w niej przeczytać iż właściciel ma obowiązek natychmiastowego usunięcia kupy pozostawionej przez swojego pupila. A w szczególności z klatek schodowych lub innych pomieszczeń wspólnego użytkowania, jak również z chodników, ulic i placów, zieleńców oraz parków i innych miejsc publicznych.

 

O tym obowiązku nie trzeba natomiast przypominać właścicielom przydomowych ogródków, na które wypuszczają swoje własne psy – oni usuwają odchody z trawnika, bo wiedzą, że nieprzyjemnie jest wypoczywać na świeżym powietrzu mając przed oczami śmierdzące kupki. Zadbajmy więc również o to, aby także osiedlowy trawnik był czysty, a piaskownica dla dzieci bezpieczna.

 

Ostatnimi czasy władze Miasta Bukowno zainstalowały szereg pojemników, w których można pobrać specjalne torebki przeznaczone na sprzątanie odchodów po psie. Dodatkowo w torebki takie można zaopatrzyć się nieodpłatnie w Referacie Ochrony Środowiska i Rolnictwa w Urzędzie Miejskim (pokój nr 23, II piętro) albo w Miejskim Zakładzie Gospodarki Komunalnej Jeżeli ktoś pod wpływem naszych uwag zechce zadbać o stan swojej okolicy i oczyścić ją z psich odchodów, może skorzystać z gotowych rozwiązań.

 

 

W sklepach zoologicznych możemy dostać gotowe zestawy do sprzątania po psie, które zawierają nie tylko torebki, ale także łopatki, zbieraczki i rękawiczki. Dzięki temu możemy zachować maksymalny poziom higieny, a następnie wyrzucić zużytą torebkę do najbliższego kosza na śmieci.

 

Nie zapominajmy że za nie posprzątanie po swoim piesku grozi nam ukaranie. Więc po co narażać się na problemy i uprzykrzać życie sąsiadom. Po prostu sprzątajmy po naszych milusińskich.

 


Drukuj


Biuletyn Informacji Publicznej

Monografia Miasta DZIEJE BUKOWNA

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Podatki Lokalne 2018

Rewolucja Smieciowa w Bukownie
Młodziezowa Rada Miejska w Bukownie

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Jak palić czysto węglem i drewnem?
 
Kryta plywalnia zaprasza...

PRZEWODNIK PO SZLAKACH TURYSTYCZNYCH GMINY BUKOWNO
ATRAKCYJNE DOFINANSOWANIE NA ZMIANĘ SPOSOBU OGRZEWANIA
DNI BUKOWNA 2017

Zapraszamy na KORTY TENISOWE

Rozwój infrastruktury turystycznej Miasta Bukowno jako element tworzenia ponadlokalnego produktu turystycznego
 
1 procent Twojego podatku

JAWOR - Program pozyczkowy dla osób fizycznych na termomodernizacje budynkow jednorodzinnych
Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza
Zmiana nazw ulic w Bukownie
 
Komunikator SISMS dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego

Malopolskie.PL
 
Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Bukowno
Basen MOSiR zaprasza...

Wymiana zrodła c.o.
 
Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza terenu położonego w gminie Bukowno
Nad Biala Przemsza
WOSP - XXIII FINAŁ
HotSpot.Bukowno - Bezprzewodowy darmowy dostęp do internetu
Œrodowisko bez BARSZCZU SOSNOWSKIEGO


Odwiedzin: 2577162


CEIDG Centralna Ewidencja i Informacja o Działalnoœci Gospodarczej
1 procent Twojego podatku

WOSP - XXIII FINAŁ
Hotspot Bukowno
Biuletyn Informacji Publicznej
Z Burmistrzem przez Skype
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)
System Informacji o Srodowisku
Program Profilaktyki RAKA SZYJKI MACICY
Program Wczesnego Wykrywania RAKA PIERSI

Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego
Serwis Samorządowy PAP
Portal Samorządowy
Internetowy Dziennik Ustaw
Internetowy Monitor Polski
Kryzysowy Telefon Alarmowy UM w Bukownie

Miejski Osrodek Pomocy Spolecznej w Bukownie
Aktualnoœci MBP

Aktualnoœci MOK
MOSiR BUKOWNO

Bukowno on Twitter
Bukowno on Google+
Bukowno on Facebook
Bukowno on YouTube