strona główna | mapa strony | kontakt | wstecz startuj z nami | dodaj do ulubionych | English versionEnglish versionDeutsch
2018-02-20 Wtorek, Imieniny: Anety, Lehca, Leona BIP Bukowno on Facebook Bukowno on Google+ Bukowno on Twitter
 wszędzie  w aktualnościach  w archiwum
  Wydarzenia

2017.09.13 - Już w ten weekend wielka społeczna akcja na rzecz poszanowania środowiska: Nie ma śmieci - są surowce!

 Już w ten weekend
 wielka społeczna akcja
 na rzecz poszanowania środowiska!

 

 

Nie ma śmieci – są surowce!

Akcja Sprzątanie świata – Polska 2017
15-16-17 września 2017

 

"Nie ma śmieci – są surowce" to przesłanie tegorocznej edycji Akcji Sprzątanie świata – Polska. Fundacja Nasza Ziemia i partnerzy Akcji zwracają w ten sposób uwagę na to, że przedmioty, które potocznie nazywamy śmieciami, są w rzeczywistości surowcami. Nie mogą one kończyć jako "śmieci" - na składowisku, w lesie czy w rzece, ale poprzez segregację odpadów powinny z powrotem trafiać do wykorzystania, funkcjonując jako zasób w Gospodarce o Obiegu Zamkniętym (GOZ).

 

Podczas Akcji w całej Polsce odbywać się będą liczne działania informacyjne, edukacyjne, monitoring stanu środowiska, zbiórki telefonów komórkowych oraz opakowań oraz rzeczy "z drugiej ręki" do wykorzystania przez innych. Tradycyjnie nie zabraknie także sprzątania terenów publicznych. Organizatorzy wiedzą już o kilkuset takich zaplanowanych wydarzeniach, a spodziewają się ich kilkukrotnie więcej.

 

- Istotne jest, aby Polacy zmienili trwale swoje codzienne postępowanie na bardziej przyjazne środowisku i to powoli lecz stale następuje. Ważne jest nietworzenie odpadów i oddawanie wszelkich opakowań do segregacji – tutaj pomocna będzie infografika "ściągawka", jak postępować z typowymi problemowymi odpadami, którą przygotowały wspólnie Fundacja Nasza Ziemia i System Zbiórki Opakowań Polskiego Stowarzyszenia Ochrony Roślin. Proszę także bardzo wszystkich uczestników o sprawozdania z działań, bo podsumowanie efektów Akcji, tych wszystkich rzeczy dobrych dla Ziemi i ludzi, jest bardzo ważne i potrzebne – mówi Sławek Brzózek, prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia.

 

 

Pamiętajmy, że chodzi o to, aby pokochać swój najmniejszy skrawek Ziemi, tak na co dzień, po prostu – dodaje Mira Stanisławska-Meysztowicz, inicjatorka Sprzątania świata w Polsce.

 

Wszystkie informacje o Akcji można znaleźć na stronie internetowej www.sprzatanieswiata-polska.pl i profilu FB/naszaziemia.

 

Fundacja Nasza Ziemia i Partnerzy tegorocznej edycji zapraszają wszystkich do udziału w Akcji:

 

1. Prosimy, propagujcie przesłanie "Nie ma śmieci – są surowce" - to bardzo ważne i potrzebne!

Używajcie do tego plakatu, polubcie profil FB/naszaziemia i używajcie tam zawartych grafik i materiałów informacyjnych, piszcie i mówcie o tym w swoich lokalnych mediach. Happeningi, przemarsze, kampanie informacyjne w Internecie i "w realu" – to także dobre sposoby na działania. W komunikacji w internecie stosujcie hasztagi: #niemaśmiecisąsurowe, #śmiecitosurowce, #sprzątanieświatapolska.

 

2. Monitorujcie stan środowiska.

Partnerem tegorocznej Akcji jest serwis LocalSpot, który na co dzień dba o lokalną przestrzeń. Za pomocą aplikacji mobilnej lub portalu www.LocalSpot.pl można zgłaszać dzikie wysypiska. W tym celu wystarczy:

  1. wskazać lokalizację na mapie (w aplikacji mobilnej GPS podpowie aktualną)
  2. dodać zdjęcie i opcjonalnie opis
  3. wybrać właściwą kategorię, czyli "Akcja #SprzątanieŚwiata"

Dokładna instrukcja znajduje się pod adresem SprzatanieSwiata. Każde takie zgłoszenie będzie widoczne w serwisie oraz natychmiast zostanie przesłane do Fundacji i właściwego urzędu miasta/gminy. Dzięki temu, będziemy mogli wspólnie z samorządami usunąć to, czego nie udało się posprzątać podczas Akcji. Zachęcamy zatem wszystkich uczestników do korzystania z tej formy komunikacji w trakcie naszej Akcji oraz po jej zakończeniu. Aplikację mobilną LocalSpot można pobrać z Google Play i z App Store.

 

3. Zróbcie zbiórkę telefonów komórkowych i przekażcie je Fundacji Nasza Ziemia. Środki finansowe pozyskane dzięki nim przeznaczymy na wymianę starego sprzętu AGD na nowoczesny i energooszczędny w placówkach służących dzieciom i osobom starszym.

 

4. Weźcie udział w konkursach na interpretację hasła tegorocznej Akcji: plastycznego – dla przedszkoli i szkół podstawowych oraz fotograficznego dla wszystkich chętnych na profilu FB/naszaziemia. Więcej informacji na sprzatanieswiata-polska.pl (menu "PRZYŁĄCZ SIĘ!") i na FB/naszaziemia.

 

5. Podejmijcie osobiste wyzwanie: np. używajcie własnych toreb idąc na zakupy, nie twórzcie niepotrzebnych odpadów, segregujcie swoje odpady, a kiedy jest ku temu okazja zwracajcie uwagę, że nie ma śmieci – są surowce!

 

 

Tegorocznej edycji Akcji towarzyszy plakat zaprojektowany honorowo przez Andrzeja Pągowskiego, który w tym roku obchodzi 40-lecie pracy twórczej. Andrzej Pągowski tworzy grafiki dla programów Fundacji Nasza Ziemia od 1994 roku – serdecznie za to dziękujemy! Plakat zawiera przesłanie Akcji i podpowiada, jak segregować odpady. Od lipca był on dystrybuowany do wszystkich zainteresowanych, można pobrać go nieodpłatnie w wersji elektronicznej ze strony www.sprzatanieswiata-polska.pl (menu "POBIERZ").

 

Wszystkie bieżące i ważne informacje o Akcji znajdziecie na profilu FB/naszaziemia, na profilu FB wydarzenia Finał Akcji Sprzątane świata – Polska 2017 oraz na www.sprzatanieswiata-polska.pl.

 

Fundacja Nasza Ziemia zaprasza szczególnie na:

 

piątek, 15 września
 

Finał tegorocznej Akcji - sprzątanie brzegów Wisły w Warszawie z udziałem Ambasadorów akredytowanych w Warszawie, wolontariatów pracowniczych, uczniów i wszystkich chętnych. Zgłosiło się już 21 ambasad, będą wolontariusze m.in. z Rekopolu Organizacji Odzysku Opakowań, DB Schenker i RBS Bank Polska oraz liczni uczniowie warszawskich szkół. Finał organizowany jest we współpracy z Zarządem Zieleni UM.st. Warszawy, z pomocą i wsparciem Ambasadora Australii, Pana Paula Wojciechowskiego, a także wsparciem DB Schenker, Fundacji Prokarton, Rekopol Organizacji Odzysku Opakowań, Systemu Zbiórki Opakowań po Środkach Ochrony Roślin PSOR oraz Coca Cola HBC.
Zapraszamy na godz. 10:00 na plażę Rusałka, na wysokości ZOO. Warto wziąć swoje rękawice i worek. Szczegóły na profilu wydarzenia FB
Finał Akcji Sprzątanie świata – Polska 2017.

 

sobota, 16 września

 

godz. 11-13, Zielonka, Fundacja Nasza Ziemia i Grupa Eksplorująca Powarszawskie Nurkowiska zapraszają nurków na sprzątanie glinianek w Zielonce, szczegóły:
https://www.facebook.com/events/544755215856392/?fref=ts
godz. 9-12, Białołęka, róg Grzymalitów i Odkrytej, Fundacja Nasza Ziemia, Urząd Dzielnicy Białołęka i Stowarzyszenie Razem dla Białołęki zapraszają na sprzątanie terenów zielonych.
Szczegóły:
https://www.facebook.com/events/542739686064241
i
http://www.bialoleka.waw.pl/

 

niedziela, 17 września

 

Fundacja Nasza Ziemia i sołtys Mariusz Ciećwierz zapraszają na symboliczne ogólnopolskie zakończenie Akcji – w Wychódźcu koło Czerwińska (woj. mazowieckie). O godzinie 15:00 rozpocznie się tam sprzątanie brzegów Wisły i piknik sąsiedzki, a o godz. 20:00 odbędzie się spotkanie z Mirosławem Hermaszewskim, jedynym polskim kosmonautą, prezentującym swoją książkę "Ciężar nieważkości. Opowieść pilota-kosmonauty". Organizatorem wydarzenia jest sołectwo Wychódźc. W ten sposób, poza Finałem w Warszawie, Fundacja Nasza Ziemia chce szczególnie uhonorować wszystkie bardzo liczne mniejsze miejscowości w Polsce, w których od 24 lat w ramach Akcji realizowane są wspaniałe lokalne działania na rzecz ochrony środowiska.

 

Czekamy na wiadomości o Waszych działaniach. Zamieszczajcie je na Mapie Akcji na www.sprzatanieswiata-polska.pl menu "PRZYŁĄCZ SIĘ", przesyłajcie posty na profil FB/naszaziemia lub piszcie o nich na adres: fundacja@naszaziemia.pl. Przysyłajcie sprawozdania – posłużą one sporządzeniu ogólnopolskiego raportu z tegorocznej Akcji. Formularz sprawozdania do pobrania:
http://sprzatanieswiata-polska.pl/index.php/o-akcji/formularz-sprawozdania-z-akcji-sprzatanie-swiata-polska-2017

Sprzątanie świata – Polska to najpowszechniejsza w naszym kraju wolontariacka akcja na rzecz poszanowania środowiska. Jest ona częścią światowego ruchu, który od ponad 25 lat pod egidą UNEP (Program Środowiskowy ONZ) w trzeci weekend września jednoczy dziesiątki milionów ludzi na całym świecie w działaniach dla ochrony Ziemi. Poprzez Sprzątanie świata - Polska realizujemy m.in. Cele Zrównoważonego Rozwoju ONZ, jedną z najważniejszych strategii rozwojowych ludzkości (więcej o Celach ZR: http://un.org.pl/). Akcja Sprzątanie świata – Polska nagrodzona jest m.in. Europejską Nagrodą Fundacji Forda, wyróżnieniem Pro Publico Bono i wyróżnieniem Europejskiego Roku Wolontariatu.

 

Ambasadorami Akcji są Ewelina Flinta, Andrzej Pągowski, Grzegorz Kasdepke, Rafał Skarżycki i Tomasz Leśniak.

 

Razem bądźmy częścią tej największej społecznej akcji ekologicznej w Polsce i najpowszechniejszego światowego ruchu na rzecz poszanowania środowiska!

 

Serdecznie zapraszamy!

 

Zespół Fundacji Nasza Ziemia

 

 

Więcej informacji:
Sławomir Brzózek
prezes Zarządu Fundacji Nasza Ziemia, 501 535 032
slawek@naszaziemia.pl
Barbara Jędrzejczyk
koordynator Akcji, 534 610 534
basia.jedrzejczyk@naszaziemia.pl
www.naszaziemia.pl | www.sprzatanieswiata-polska.pl
naszaziemia naszaziemia FundacjaNaszaZiemia

 

Plakat Akcji, do nieodpłatnego pobrania z: www.sprzatanieswiata-polska.pl menu "Pobierz" lub bezpośrednio pod linkiem: http://www.naszaziemia.pl/files/sprzatanie_swiata_2017rew_1-1_1.pdf

 

Organizator Akcji Sprzątanie świata – Polska:

 

Fundacja Nasza Ziemia jest organizacją pozarządową, założoną w 1994 roku przez Mirę Stanisławską-Meysztowicz. Realizuje cele mające status pożytku publicznego, specjalizując się w edukacji ekologicznej i obywatelskiej. Misją Fundacji jest podniesienie poziomu świadomości ekologicznej społeczeństwa, wzmocnienie poczucia odpowiedzialności za środowisko naturalne i aktywizacja do działań służących jego ochronie. Od 23 lat sztandarowym działaniem Fundacji Nasza Ziemia jest kampania "Sprzątanie świata – Polska". Więcej: www.naszaziemia.pl i www.facebook.com/naszaziemia 

 

 

Partnerzy Akcji Sprzątanie świata – Polska 2017:

 

System PSOR. W ramach Systemu PSOR użytkownik może oddać swoje opakowania do sklepów zajmujących się sprzedażą środków ochrony roślin. Prowadzący takie sklepy nie mogą odmówić ich przyjęcia, o ile opakowanie jest czyste i trzykrotnie przepłukane. Następnie opakowania te są odbierane przez Operatora Systemu – który zagospodarowuje je zgodnie z obowiązującym prawem. Polskie Stowarzyszenie Ochrony Roślin (PSOR) reprezentuje branżę środków ochrony roślin. PSOR realizuje projekty mające na celu kompleksową informację i edukację na temat bezpiecznego i odpowiedzialnego stosowania środków ochrony roślin. PSOR jest właścicielem i koordynatorem Systemu Zbiórki Opakowań PSOR. W imieniu firm wprowadzających na rynek środki ochrony roślin, prowadzi ogólnopolską kampanię edukacyjną pod hasłem "Liczy się każde opakowanie". Stowarzyszenie promuje również bezpieczne stosowanie środków ochrony roślin pod hasłem "Nie tylko plony potrzebują ochrony". W 2015 roku PSOR rozpoczął ogólnopolską kampanię edukacyjną "W ochronie koniecznej". Jej celem jest informowanie o współczesnych sposobach produkcji roślinnej i nowoczesnym rolnictwie, w którym stosuje się środki ochrony roślin.

 

Grupa DB Schenker od wielu lat konsekwentnie prowadzi politykę zrównoważonego rozwoju. Jednym z jej najważniejszych założeń jest szacunek wobec środowiska naturalnego i ciągłe doskonalenie procesów i technologii uwzględniających potrzeby ekologiczne. Więcej o DB Schenker i zaangażowaniu społecznym na www.dbschenker-csr.pl

 

LocalSpot to narzędzie, dzięki któremu w łatwy sposób mieszkańcy i urzędy mogą się ze sobą komunikować. Dzikie wysypiska śmieci, dziury w jezdni, niesprawne oświetlenie ulicy, dewastacja – te i inne problemy można zgłaszać do gminy korzystając ze smartfona lub przez portal. LocalSpot to nie tylko zgłaszanie problemów, ale również możliwość informowania mieszkańców i turystów o tym co się dzieje w gminie. Za pomocą LocalSpot urzędy mogą informować o przerwie w dostawie wody, utrudnieniach z powodu remontu ulicy, albo powiadamiać o lokalnych atrakcjach turystycznych, koncercie lub pikniku rodzinnym, promując w ten sposób miejscowość i działania urzędu. LocalSpot to nowoczesna platforma, która umożliwia współdziałanie mieszkańców i urzędów, budowanie nowej relacji i zaangażowania dla dobra lokalnej społeczności. Wystarczy ściągnąć aplikację LocalSpot na telefon (iOS, Android) lub wejść na stronę www.localspot.pl.

 

Fundacja ProKarton została założona przez producentów materiału opakowaniowego do mleka i soków jakim jest wielomateriałowy karton do żywności płynnej. Fundacja powstała w 2011 roku w odpowiedzi na społeczne zapotrzebowanie w zakresie edukacji ekologicznej. ProKarton promuje korzystanie z kartonów do płynnej żywności, jako opakowań nowoczesnych, gwarantujących najlepszą ochronę zapakowanej w nie płynnej żywności. Opakowania kartonowe posiadają szereg atrybutów ekologicznych, dzięki którym minimalizowaniu ulega ich wpływ na środowisko naturalne.

Cele Fundacji ProKarton:

  • poszerzanie wiedzy konsumentów na temat zalet kartonowych opakowań do płynnej żywności,
  • kreowanie pozytywnego wizerunku opakowań kartonowych do płynnej żywności,
  • wspieranie recyklingu opakowań kartonów do płynnej żywności,
  • prowadzenie konstruktywnego dialogu z mediami i innymi interesariuszami w obszarze ochrony środowiska i zarządzania odpadami opakowaniowymi.

Misją Fundacji ProKarton jest edukacja ekologiczna oraz promowanie kartonów do mleka i soków, które jako nowoczesna forma opakowań do płynnej żywności, zapewniają jej najlepszą ochronę. Więcej informacji o działaniach Fundacji: www.prokarton.org

 

Rekopol Organizacja Odzysku Opakowań S.A. została założona w 2002 roku przez czołowe polskie i międzynarodowe przedsiębiorstwa, w celu realizacji ciążących na przemyśle obowiązków odzysku i recyklingu opakowań wprowadzanych przez nich na rynek. Obecnie współpracuje z ponad 2.000 przedsiębiorców, których produkty opakowane są w blisko co 3 opakowanie trafiające na polski rynek. Rekopol to lider wśród tego typu podmiotów w Polsce. Realizując obowiązki przedsiębiorców tworzy największy w kraju system zbiórki selektywnej odpadów opakowaniowych na terenie 700 gmin. Rekopol prowadzi akcje edukacyjne dotyczące selektywnej zbiórki odpadów i świadomych zakupów. Przykładem zaangażowania w tym obszarze jest autorska, ogólnopolska kampania Dzień bez Śmiecenia. Wiele z tych działań podejmowanych jest wspólnie z przedsiębiorcami, współtworząc i realizując tym samym przedsięwzięcia z zakresu społecznej odpowiedzialności biznesu. Jako jedyny podmiot w Polsce Rekopol udziela licencji na znak towarowy "Zielony Punkt".

 

 


Drukuj


Biuletyn Informacji Publicznej

Monografia Miasta DZIEJE BUKOWNA

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Podatki Lokalne 2018

Rewolucja Smieciowa w Bukownie
Młodziezowa Rada Miejska w Bukownie

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Jak palić czysto węglem i drewnem?
 
Kryta plywalnia zaprasza...

PRZEWODNIK PO SZLAKACH TURYSTYCZNYCH GMINY BUKOWNO
ATRAKCYJNE DOFINANSOWANIE NA ZMIANĘ SPOSOBU OGRZEWANIA
DNI BUKOWNA 2017

Zapraszamy na KORTY TENISOWE

Rozwój infrastruktury turystycznej Miasta Bukowno jako element tworzenia ponadlokalnego produktu turystycznego
 
1 procent Twojego podatku

JAWOR - Program pozyczkowy dla osób fizycznych na termomodernizacje budynkow jednorodzinnych
Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza
Zmiana nazw ulic w Bukownie
 
Komunikator SISMS dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego

Malopolskie.PL
 
Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Bukowno
Basen MOSiR zaprasza...

Wymiana zrodła c.o.
 
Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza terenu położonego w gminie Bukowno
Nad Biala Przemsza
WOSP - XXIII FINAŁ
HotSpot.Bukowno - Bezprzewodowy darmowy dostęp do internetu
Œrodowisko bez BARSZCZU SOSNOWSKIEGO


Odwiedzin: 2576808


CEIDG Centralna Ewidencja i Informacja o Działalnoœci Gospodarczej
1 procent Twojego podatku

WOSP - XXIII FINAŁ
Hotspot Bukowno
Biuletyn Informacji Publicznej
Z Burmistrzem przez Skype
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)
System Informacji o Srodowisku
Program Profilaktyki RAKA SZYJKI MACICY
Program Wczesnego Wykrywania RAKA PIERSI

Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego
Serwis Samorządowy PAP
Portal Samorządowy
Internetowy Dziennik Ustaw
Internetowy Monitor Polski
Kryzysowy Telefon Alarmowy UM w Bukownie

Miejski Osrodek Pomocy Spolecznej w Bukownie
Aktualnoœci MBP

Aktualnoœci MOK
MOSiR BUKOWNO

Bukowno on Twitter
Bukowno on Google+
Bukowno on Facebook
Bukowno on YouTube