strona główna | mapa strony | kontakt | wstecz startuj z nami | dodaj do ulubionych | English versionEnglish versionDeutsch
2018-02-18 Niedziela, Imieniny: Konstancji, Krystiana, Sylwany BIP Bukowno on Facebook Bukowno on Google+ Bukowno on Twitter
 wszędzie  w aktualnościach  w archiwum
  Okolica

Ojcowski Park Narodowy (ok. 20 km) - Utworzony w 1956 roku jest jednymZdjęcie - Ojcowski Park Narodowy z najmniejszych parków narodowych w Polsce. Obejmuje on powierzchnię 1592 ha, z czego ponad 80% jest zalesiona. Główną atrakcją Parku jest dolina Prądnika o charakterystycznych, stromych wapiennych zboczach. Zjawiska krasowe, charakterystyczne dla wapiennego obszaru w jakim Park się znajduje, odpowiedzialne są za powstanie szeregu form krasowych z Jaskinią Łokietka i Maczugą Herkulesa na czele. Bardzo bogata i różnorodna jest tutaj mozaika zespołów roślinnych i fauny. Żyje tu m.in. 15 gatunków nietoperzy. W Jaskini Ciemnej odkryto ślady człowieka paleolitycznego, a w wielu innych ślady zwierząt pleistoceńskich.

 
Zdjęcie - Zamek w Pieskowej Skale

Zamek w Pieskowej Skale (ok. 18 km) - zamek gotycko-renesansowy wzniesiony jako rezydencja królewska w czasach Kazimierza Wielkiego. Jest on otoczony fortyfikacjami systemu włoskiego z okrągłą gotycką wieżą. Na terenie zamku znajduje się również atrakcyjnie utrzymywany ogród w stylu włoskim.  Obecnie jest to jeden z najlepiej zachowanych zabytków renesansowej sztuki pałacowej w Polsce. 

 

Ruiny Zamku w Rabsztynie Zdjęcie - Zamek Rabsztyn (ok. 12 km) - Zbudowany został w XIV wieku z fundacji królewskiej. Po szeregu przebudowań zamek w Rabsztynie był bardzo okazałą rezydencją składającą się z dwukondygnacyjnego zamku dolnego, zamku górnego i wieży. Po najeździe szwedzkim w 1657 roku popadł w ruinę i ostatecznie został opuszczony na początku XIX wieku. 

 
Zdjęcie - Pustynia Błędowska

Pustynia Błędowska (ok.15 km) - jedyny w Europie środkowej śródlądowy obszar lotnych piasków o powierzchni 32 km. kwadratowych. Obecnie coraz bardziej zarośnięty, ale nadal niezwykle popularny na piesze wędrówki. Przez środek pustyni malowniczo wije się rzeka Przemsza.

 

Szlak Orlich Gniazd (ok. 12 km) - Główny szlak Parku Krajobrazowego Orlich Gniazd biegnący od Krakowa po okolice Częstochowy najpiękniejszymi Zdjęcie - Zamek Smoleńzakątkami Jury Krakowsko - Częstochowskiej. Główną atrakcją szlaku są "Orle Gniazda" czyli zamki budowane na głównie niedostępnych i skalistych wyniosłościach wapiennych. Większość tych zamków została zbudowana za czasów króla Kazimierza Wielkiego. Do najlepiej dziś zachowanych należą: Smoleń, Bobolice, Mirów, Olsztyn. Morsko, Bydlin oraz wspominane już Rabsztyn i Ogrodzieniec.

 

Zamek LIPOWIEC Zamek "Lipowiec"  w Wygiełzowie (ok. 30 km)Dawny zamek biskupów krakowskich z dobrze obecnie zachowanym zamkiem górnym z wieżą i murami obronnymi.


Nadwiślański Park Etnograficzny w Wygiełzowie (ok. 30 km) - skansen, w którym zgromadzono kilkadziesiąt obiektów wiejskiego budownictwa drewnianego.

 

Ruiny Zamku Ogrodzieniec (ok. 30 km) - Został wzniesiony przez Seweryna Bonera w latach 1530 - 60, jako  okazała siedziba o charakterze mieszkalno - Zdjęcie - Zamek Ogrodzieniecobronnym, częściowo wzorowana na Wawelu. W obrębie murów znajdował się zamek górny oraz podzamcze za zabudowaniami dla służby i załogi. Szkieletem zamku górnego są trzy wieże, na których oparte były poszczególne kondygnacje. Zamek przez wieki przechodził z rąk do rąk, znacznie zniszczony podczas najazdu szwedzkiego i I wojny światowej, został ostatecznie opuszczony na początku XIX wieku.

 
Muzeum Afrykanistyczne w Olkuszu (ok. 12 km)
 
 
Zdjęcie - Rynek w Krakowie

Kraków (ok. 45 km) - Dawna stolica Polski a obecnie największy i najpiękniejszy zespół zabytkowy w Polsce. Do najsłyniejszych zabytków miasta, głównie XIV i XV - wiecznych, należą: Zamek Królewski na Wawelu, Kościół Mariacki i Sukiennice na RynkuCollegium Maius UJ, Barbakan i mury obronne oraz szereg innych kościołów i kamienic. W mieście znajduje się szereg muzeów a także Ogród Zoologiczny i Botaniczny. Do bardzo popularnych należą wycieczki na Kopiec Kościuszki i Piłsudskiego skąd roztaczają się widoki na Kraków i okolicę. Z szeregu podkrakowskich atrakcji należy przede wszystkim wymienić zabytkową kopalnię soli w Wieliczce oraz zespół opactwa Benedyktynów w Tyńcu.

 

Muzeum w Oświęcimiu Oświęcim (ok. 50 km) - Muzeum na terenie byłego hitlerowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz - Birkenau.

Drukuj


Biuletyn Informacji Publicznej

Monografia Miasta DZIEJE BUKOWNA

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Podatki Lokalne 2018

Rewolucja Smieciowa w Bukownie
Młodziezowa Rada Miejska w Bukownie

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Jak palić czysto węglem i drewnem?
 
Kryta plywalnia zaprasza...

PRZEWODNIK PO SZLAKACH TURYSTYCZNYCH GMINY BUKOWNO
ATRAKCYJNE DOFINANSOWANIE NA ZMIANĘ SPOSOBU OGRZEWANIA
DNI BUKOWNA 2017

Zapraszamy na KORTY TENISOWE

Rozwój infrastruktury turystycznej Miasta Bukowno jako element tworzenia ponadlokalnego produktu turystycznego
 
1 procent Twojego podatku

JAWOR - Program pozyczkowy dla osób fizycznych na termomodernizacje budynkow jednorodzinnych
Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza
Zmiana nazw ulic w Bukownie
 
Komunikator SISMS dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego

Malopolskie.PL
 
Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Bukowno
Basen MOSiR zaprasza...

Wymiana zrodła c.o.
 
Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza terenu położonego w gminie Bukowno
Nad Biala Przemsza
WOSP - XXIII FINAŁ
HotSpot.Bukowno - Bezprzewodowy darmowy dostęp do internetu
Œrodowisko bez BARSZCZU SOSNOWSKIEGO


Odwiedzin: 2575296


CEIDG Centralna Ewidencja i Informacja o Działalnoœci Gospodarczej
1 procent Twojego podatku

WOSP - XXIII FINAŁ
Hotspot Bukowno
Biuletyn Informacji Publicznej
Z Burmistrzem przez Skype
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)
System Informacji o Srodowisku
Program Profilaktyki RAKA SZYJKI MACICY
Program Wczesnego Wykrywania RAKA PIERSI

Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego
Serwis Samorządowy PAP
Portal Samorządowy
Internetowy Dziennik Ustaw
Internetowy Monitor Polski
Kryzysowy Telefon Alarmowy UM w Bukownie

Miejski Osrodek Pomocy Spolecznej w Bukownie
Aktualnoœci MBP

Aktualnoœci MOK
MOSiR BUKOWNO

Bukowno on Twitter
Bukowno on Google+
Bukowno on Facebook
Bukowno on YouTube