strona główna | mapa strony | kontakt | wstecz startuj z nami | dodaj do ulubionych | English versionEnglish versionDeutsch
2018-04-20 Piątek, Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha BIP Bukowno on Facebook Bukowno on Google+ Bukowno on Twitter
 wszędzie  w aktualnościach  w archiwum
  BADANIA PIERSI - Najczęściej zadawane pytania

 

Co to jest mammografia?

 
Mammografia to radiologiczna metoda badania piersi. To nic innego jak seria zdjęć rentgenowskich. Badania wykonuje się specjalnym aparatem. Uzyskane zdjęcia tzw. mammogramy, pozwalają uwidocznić prawidłowe struktury piersi i ewentualne zmiany w ich obrębie. Mammografia jest jednym z najlepszych sposobów wykrywania raka piersi - czułość tej metody w tym schorzeniu jest oceniana na 80-95%. Jest to jedyna, uznana metoda badań przesiewowych.

 

 

Czy mammografia to bolesne badanie?

 

Mammografia to nic innego jak zdjęcie rentgenowskie, które wykonuje się specjalnym aparatem, wytwarzającym promieniowanie rentgenowskie. Badana pierś jest delikatnie uciśnięta między podstawką z kasetą rentgenowską a plastikową płytą kompresyjną.

 

 

Jakie objawy, jeżeli chodzi o piersi, powinny niepokoić kobiety?

 

Z widocznych objawów, nie wolno bagatelizować: wycieków z brodawki, fałdek, zaciągnięć, czy dyskretnych owrzodzeń brodawki. Te sygnały powinny zaalarmować każdą kobietę i powinna ona jak najszybciej zgłosić się do lekarza. Z kolei najczęściej wykrywanym objawem, który można wykryć w samobadaniu to guzek. Nie oznacza to jednak, że jest to nowotwór. Guzek może być rakiem, ale najczęściej jest to zmiana łagodna, zwłaszcza u młodych kobiet. 90 procent zmian u kobiet w wieku przedmenopauzalnym to są najczęściej zmiany nienowotworowe. Trzeba jednak pamiętać, że ryzyko choroby nowotworowej rośnie wraz z wiekiem, a rak piersi długo nie daje o sobie znać. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, szczególnie w późniejszym okresie życia.

 

 

Jakie badanie najlepiej pomogą w postawieniu diagnozy?

 

Najważniejszym badaniem, a w dodatku jedynym uznanym jako skriningowe, w wykrywaniu raka piersi jest mammografia. Badanie USG jest stosowane jako pomocnicze. Jest bardzo istotne u młodych kobiet bowiem u nich obrazy mammograficzne są trudne do interpretacji.

 

 

Co to jest sonomammografia?

 

Sonomammografia to badanie ultrasonograficzne (USG) piersi. 

Najczęściej stosowane jako uzupełnienie mammografii. Jest szczególnie przydatna w przypadku diagnostyki piersi u młodych kobiet. Można także wykonywać badania sonomammograficzne u kobiet w ciąży. Sonomammografia nie może być stosowana jako badanie przesiewowe.

 

 

Czy mamografia i USG to jedyne metody diagnostyki piersi?

 

Nie, oprócz mammografii i USG piersi wykonuje się w ściśle określonych przypadkach - mammografię MR (czyli badanie piersi za pomocą rezonansu magnetycznego). W celu określenia charakteru wykrytej zmiany, wykonuje się także biopsje czyli nakłucie igłą (o różnej średnicy i budowie, stąd różne rodzaje biopsji).

 

 

Co to jest BAC?

 

BAC, czyli biopsja aspiracyjna cienkoigłowa piersi to zabieg diagnostyczny polegający na nakłuciu igłą biopsyjną wykrytej w piersi zmiany ogniskowej. Po nakłuciu, za pomocą dołączonej do igły strzykawki pobiera się próbkę materiału komórkowego, która następnie przekazywana jest do badania cytologicznego. Zabieg ten wykonuje się w przypadku wykrycia zmian w piersiach w badaniu mammograficznym lub ultrasonograficznym i pozwala na różnicowanie zmian pomiędzy zmianami łagodnymi a złośliwymi.

 

 

Czym jest biopsja mammotomiczna?

 

Biopsja mammotomiczna to nowa metoda diagnostyki. Biopsja ta wykonywana jest w pracowni mammografii z zastosowaniem mammotomu (specjalnego urządzenia). Pozwala nie tylko uzyskać materiał do badania histopatologicznego, ale również usunąć w całości niewielką, podejrzaną zmianę.

 

 

Po co prowadzone są badania przesiewowe?

 

Rak piersi stanowi około 20% wszystkich zachorowań na nowotwory złośliwe u Polek. Badania przesiewowe prowadzone w ramach Programu Profilaktyki Raka Piersi (finansowany przez NFZ) mają na celu zmniejszenie umieralności kobiet na raka piersi.

 

 

Jaki związek z menopauzą ma rak piersi?

 

Rak piersi jest nowotworem związanym z wiekiem. Większość przypadków raka piersi występuje po menopauzie.

  

  

A jak to jest z czynnikiem dziedzicznym przy tych nowotworach?

 

Część raków piersi jest uwarunkowanych czynnikami genetycznymi. Dotyczy to kilku procent chorych, gdzie występowanie raka piersi jest związane z elementami dziedzicznymi, jednoznacznie wykrytymi. Ważny jest stopień pokrewieństwa, ryzyko jest większe, jeśli chorowała siostra czy matka.

 

 

Czy można się jakoś uchronić przed rakiem piersi?

 

Nadużywanie alkoholu, otyłość, dieta wysokotłuszczowa, brak aktywności fizycznej zwiększają ryzyko raka piersi. W bardzo niewielkim stopniu ryzyko wystąpienia raka piersi zwiększają także hormonalne leki antykoncepcyjne. Jednak najlepszą ochroną jest świadomość kobiet. Nie wolno udawać, że problem nowotworu piersi nas nie dotyczy. Dotyczy każdej z kobiet. I każda z nich niezależnie od wieku powinna wiedzieć, że samobadanie piersi jak również wykonywanie mammograficznych badań skriningowych są koniecznością i winny być traktowane jako coś naturalnego.

 

 

Czy piersi powinny kontrolować tylko te kobiety, w których rodzinach ktoś zmarł na raka piersi?

 

Nie, każda kobieta po ukończeniu 20 roku życia do późnej starości powinna regularnie badać piersi. Jeżeli w rodzinie były przypadki nowotworu piersi, kobiety rzeczywiście są w grupie zagrożenia i ich troska o piersi powinna być tym bardziej staranna. Ale żadna kobieta nie może czuć się zwolniona z samobadania, a w późniejszym wieku z regularnej mammografii lub USG.

  

 

Czy to prawda, że rak piersi dotyka tylko starszych kobiet?

 

Nie, to nie jest prawda. Kobiety w wieku 50-69 lat, które w późnym wieku przechodziły menopauzę są bardziej narażone na ryzyko nowotworu. To dlatego dla nich został przygotowany Program Profilaktyki Raka Piersi, dzięki któremu co 24 miesiące mogą wykonać bezpłatnie badania, bez skierowania. ale nie oznacza to, że pozostałe kobiety nigdy nie zachorują. Dlatego pozostałe kobiety mogą skorzystać z bezpłatnych badan pod warunkiem, że posiadają skierowanie od lekarza specjalisty. A najmłodsze wykonywać samobadanie między 7 a 10 dniem cyklu.

  

  

Czy wykrycie nowotworu jest jednoznaczne z mastektomią?

 

Nieprawda, tylko 10 proc. z wykrytych guzków ma charakter złośliwy. Ale nawet ten fakt nie jest jednoznaczny z zabiegiem odjęcia piersi. Mammografia pozwala na wykrywanie guzków o średnicy około 0,3 cm (czyli mniejszej niż ziarenko groszku) i tzw. zmian bezobjawowych. Im szybsze wykrycie choroby tym większa szansa na szybki i skuteczne wyleczenie. W Polsce większość mastektomii wykonywana jest z powodu zbyt późnego wykrycia guza.

 

 

Czy czas oczekiwania na badania jest bardzo długi?

 

W Małopolsce ponad 20 pracowni mammograficznych ma podpisane kontrakty z NFZ. Tam bezpłatnie i bez skierowania mogą zrobić mammografię kobiety objęte programem. wystarczy zadzwonić i umówić się w najdogodniejszym terminie. Ponadto po terenie województwa poruszają się pracownie mobilne tzn. mammobusy. Mobile pracownie zapraszane są najczęściej przez samorządy, organizacje pozarządowe, kółka rolnicze, koła gospodyń wiejskich, proboszczów parafii do mniejszych miejscowości, w których nie ma pracowni mammograficznej. Informacje na ten temat przekazywane są odpowiednio wcześniej, aby pacjentki mogły zarezerwować sobie czas na badanie.

  

  

źródło:

Małopolski Wojewódzki Ośrodek
Koordynujący Populacyjny Program
Wczesnego Wykrywania Raka Piersi

 

 


DrukujBiuletyn Informacji Publicznej

Monografia Miasta DZIEJE BUKOWNA

Wybory Samorzadowe 2018
 
NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Podatki Lokalne 2018

Rewolucja Smieciowa w Bukownie
Młodziezowa Rada Miejska w Bukownie

NIEODPLATNA POMOC PRAWNA
 
Jak palić czysto węglem i drewnem?
 
Kryta plywalnia zaprasza...

PRZEWODNIK PO SZLAKACH TURYSTYCZNYCH GMINY BUKOWNO
ATRAKCYJNE DOFINANSOWANIE NA ZMIANĘ SPOSOBU OGRZEWANIA
DNI BUKOWNA 2017

Zapraszamy na KORTY TENISOWE

Rozwój infrastruktury turystycznej Miasta Bukowno jako element tworzenia ponadlokalnego produktu turystycznego
 
1 procent Twojego podatku

JAWOR - Program pozyczkowy dla osób fizycznych na termomodernizacje budynkow jednorodzinnych
Redukcja emisji zanieczyszczeń do powietrza
Zmiana nazw ulic w Bukownie
 
Komunikator SISMS dla Mieszkańców Powiatu Olkuskiego

Malopolskie.PL
 
Gminna Ewidencja Zabytków Miasta Bukowno
Basen MOSiR zaprasza...

Wymiana zrodła c.o.
 
Inwentaryzacja i waloryzacja przyrodnicza terenu położonego w gminie Bukowno
Nad Biala Przemsza
WOSP - XXIII FINAŁ
HotSpot.Bukowno - Bezprzewodowy darmowy dostęp do internetu
Œrodowisko bez BARSZCZU SOSNOWSKIEGO


Odwiedzin: 2607912


CEIDG Centralna Ewidencja i Informacja o Działalnoœci Gospodarczej
1 procent Twojego podatku

WOSP - XXIII FINAŁ
Hotspot Bukowno
Biuletyn Informacji Publicznej
Z Burmistrzem przez Skype
Elektroniczna Platforma Usług Administracji Publicznej
Krajowa Administracja Skarbowa (KAS)
System Informacji o Srodowisku
Program Profilaktyki RAKA SZYJKI MACICY
Program Wczesnego Wykrywania RAKA PIERSI

Elektroniczny Dziennik Urzędowy Województwa Małopolskiego
Serwis Samorządowy PAP
Portal Samorządowy
Internetowy Dziennik Ustaw
Internetowy Monitor Polski
Kryzysowy Telefon Alarmowy UM w Bukownie

Miejski Osrodek Pomocy Spolecznej w Bukownie
Aktualnoœci MBP

Aktualnoœci MOK
MOSiR BUKOWNO

Bukowno on Twitter
Bukowno on Google+
Bukowno on Facebook
Bukowno on YouTube